Přivýdělek při evidenci na ÚP: Maximálně 8.100 Kč, na podporu a DPP zapomeňte

Aktualizováno: 4.1.2022 ,

V současnosti se Česká Republika potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, který řada zaměstnavatelů řeší jejich dovozem ze zahraničí. I přes příznivou situaci na trhu práce ale evidují úřady několik set tisíc nezaměstnaných. Tíživá finanční situace pak vede mnoho z nich k zájmu o to, jak si při evidenci na ÚP alespoň přivydělat.

Než se pustíte do prohlížení nabídek brigád je důležité vědět, co pro vás – občana v evidenci ÚP – takový přivýdělek znamená. Jako evidovaný nezaměstnaný si totiž můžete přivydělat pouze v tzv. nekolidujícím zaměstnání, aby za vás stát zaplatil alespoň zdravotní pojištění. Na podporu můžete rovnou zapomenout. Po dobu brigády vám nebude vyplácena.

Co je nekolidující zaměstnání?

Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost vykonávaná na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti, při které si za měsíc nevyděláte více než polovinu minimální mzdy. Od 1. 1. 2022 to znamená měsíční příjem do 8100,- (přečtěte si: Víte, že minimální mzda může být až 32.400,-?). Takové zaměstnání nebrání zařazení ani vedení v evidenci ÚP.

Od 29. 7. 2017 už není možné přivydělávat si při evidenci na základě dohody o provedení práce. DPP zakládá povinnost účasti na sociálním pojištění pouze u výdělku nad 10.000 Kč za měsíc. Pro zaměstnavatele jsou tedy takoví zaměstnanci výhodnější. MPSV se nelíbil vysoký počet dlouhodobě nezaměstnaných, kteří si tímhle způsobem přivydělávají oficiálně nižší částky, ze kterých pak žádné pojištění do státní pokladny neodvádějí. Právě touto změnou se takové lidi snaží motivovat k tomu, aby si našli práci na hlavní pracovní poměr.

Otázkou je výhoda takového přivýdělku v podpůrčí době, kdy pobíráte peníze ve výši 65, 50 nebo 45 % doloženého příjmu z minulého zaměstnání. Půjde někdo pracovat za 8100 Kč/měsíc, když může od úřadu ještě několik měsíců brát třeba dvojnásobek? Bude pro někoho dostatečnou motivací uchování pracovních návyků nebo něco jiného? Přiznám se, že si to nedokážu představit. V okamžiku, kdy vám podporu přestanou vyplácet už to smysl dává, ale čeho se dosáhlo zrušením možnosti přivydělat si navíc k podpoře netuším. Pokud mi někdo pomůže s objasněním této záhady v komentářích pod článkem, budu rád.

Pokud se přeci jen pro takovou brigádu rozhodnete, máte povinnost oznámit to úřadu práce nejpozději v den nástupu. ÚP bude chtít i doklad o výši měsíčního výdělku. Při nesplnění těchto povinností hrozí vyřazení z evidence úřadu práce. Tedy pokud nebudete schopni obhájit, že jste tuto skutečnost ÚP nemohli z vážných důvodů oznámit . Vzhledem k tomu, že za vás úřad platí zdravotní pojištění, by to určitě nebylo rozumné riskovat.

V případě, že se rozhodnete přijmout brigádu, kde ohodnocení bude vyšší než polovina minimální mzdy, nemusíte být z evidence uchazečů úplně vyřazeni. Znamená to ale, že na vás úřad bude pohlížet jako na normálního zaměstnance. V evidenci úřadu práce totiž může klidně být i zaměstnaný člověk, který má zájem o pomoc při zprostředkování jiné práce. Kromě podpory přijdete také o příspěvky státu na zdravotní pojištění a doba evidence se nebude započítávat jako účast na důchodovém pojištění.

Pokud nehledáte jen přivýdělek, ale poohlížíte se po novém stálém zaměstnání, můžete si u nás podat inzerát s poptávkou nebo si prohlédnout naše nabídky volných míst.

Autor:

Komentáře (183)

1. pavel | 23.10.2013 v 17.05

přivídělek ten by semi ted hodil

2. Zuzua | 11.11.2013 v 10.27

no tak to je teda pekne clovek uz opravdu nemuze nic je to zproste od statu ze si nemuze prividelat ani to minimum kdyz clovek potrebuje kdyz stejne za pul roku nedostane nic a navic pak si vyrizovat socialni davky ktere nemusi vubec dostat je to hnus hnus hnus

3. armandito | 9.12.2013 v 20.33

To je hnus, velebnosti!!! Kdo takovou pitomost vymyslel? Copak se dá vyžít s 4 250,- Kč hrubého za měsíc???? Proč tedy vůbec legální možnost přivýdělku existuje? Leda jít na brigádu až po skončení vyplácení podpory. Není divu, že tu pracuje spousta lidí na černo – bez písemné smlouvy. Sice musí dřít jak nevolníci, ale nikdo jim nedokáže, že kromě podpory v nezaměstnanosti měli ještě jiný příjem. Náš stát trestá aktivní a pracovité. Navíc úřad práce práci stejně nikomu nesežene, takže nevím, proč se nazývá úřadem práce… Kde to žijeme? Přeji všem, kteří tento zákon schválili, aby přišli o práci a byli nuceni se na tuto svoji instituci obrátit i s jejími nesmyslnými nařízeními.

4. tom | 30.12.2013 v 11.57

Dobrý den, chci se zeptat. Mám pp na dohodu o provedení práce. Na ÚP jsem to zapomněl odevzdat, jelikož jsem měl v tom zmatek, ale to je teď vedlejší. Nastoupil jsem v říjnu a odevzdat jsem měl potvrzení za říjen a listopad. Bude opravdu velký přestupek, když to donesu na začátku nového roku i s potvrzením za měsíc prosinec? Předem dekuji

5. Adam | 2.1.2014 v 7.14

Jestli tomu dobře rozumím na ÚP jste vůbec neoznámil, že si od října přivyděláváte na DPP. Za to vám samozřejmě hrozí i vyřazení z evidence. Asi bude záležet na tom na jakou úřednici narazíte. Snad se s ní půjde rozumně domluvit.

6. Niki | 6.1.2014 v 19.06

Není to úplně čestné jednání, ale radila bych to zpětně neoznamovat, a raděj bych se domluvila se zaměstnavatelem o vystavení nového potvrzení o pracovním poměru dohodou k budoucímu datu, vsadila bych na to, že se v tom nebude nikdo zpětně šťourat.

7. Lukáš | 7.1.2014 v 9.44

Dobrý den, mám zažádáno o příspěvek v nezaměstnanosti, ale v jedné firmě mám podepsanou dohodu o provedení práce – v měsíci kdy žádám o podporu v té firmě nemám oddělaný ani den, jelikož tam zrovna není práce….. je to problém ? Smlouvu mám jen podepsanou, ale žádné peníze.

8. Adam | 7.1.2014 v 9.59

@Lukáš: Vaší povinností je oznámit to na ÚP nejpozději v den nástupu k výkonu práce. Jestli vás správně chápu, tento den ještě nenastal. Raději to ale neodkládejte.

9. Marie | 15.1.2014 v 17.13

Tak to mě tyto stránky tedy dostaly! Byla mi nabídnuta předběžná brigáda na 3 hodiny denně s tím, že se budu moci ucházet o stálou pracovní pozici v době, kdy se rozhodne o rozšíření o jedno pracovní místo…od Nového roku jsem nezaměstnaná a pozice na brigádu by byla cca na 2 měsíce. Teď ji díky nesmyslným zákonům našeho státu, mohu vypustit z hlavy.jen by mne tedy zajímalo, jak je možné, že matka na mateřské dovolené, která pobírá kolem 12 000,- MP, si přivydělat může i větší částku, než ,,pouhých“ 4 250,- i se smlouvou, nemusí to být na černo(kolegyně měla výplatu více než 3/4 MP za pár hodin měsíčně,proto to mohu s jistotou napsat).Není to tak trošičku nelogické?????

10. Jana | 20.1.2014 v 10.50

Dobrý den, chci se zeptat, zda možnost přivýdělku na DPP při současném vední na UP zústává 4250Kč i pro rok 2014? Koncem února mi skončí status studenta a ráda bych pracovala na DPP, ale zároveň byla vedena na UP, aby mi platil zdravotní pojištění. Prosím jaké jsou pro mě možnosti? Dočetla jsem se, že je možné na DPP odpracovat 300h ročně, i u několika zaměstnavatelů.
a) Pokud budu chtít, aby mi UP platil zdravotní – musí součet všech platů dát méně než 4250 Kč?
b) Pokud bych přesáhla tuto hranici, UP mě „vyhodí“? Co si pak budu muset sama platit? Jaké mám národy na slevy u DPP.
Děkuji

11. Adam | 20.1.2014 v 11.07

Měsíční přivýdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy. Takže ano, stále je to 4250,- a je jedno od kolika zaměstnavatelů peníze dostanete. ÚP vás nemusí vyhodit – v evidenci zůstat můžete, ale nebude za vás platit pojištění. Při vyřazení z evidence máte povinnost platit si zdravotní pojištění sama. U DPP se do výdělku 10.000,- platí pouze srážková daň 15 % z příjmu. Nic jiného (ZP si platíte sama) a žádné slevy.

12. Michal | 27.1.2014 v 12.00

Dobrý den,
na úvod bych chtěl autorovi poděkovat, dozvěděl jsem se spousty aktuálních informací. Rád bych ale využil ještě diskuze a na něco se zeptal. Minulý týden jsem odstátnicoval, do konce ledna a přes celý únor za mě platí zdrávko stát. Jestliže se nahlásím na pracáku do konce března, pracák za mě zaplatí zdrávko i za březen. Od dubna nastupuji na hlavní prac. úvazek, do té doby bych chtěl na brigádu. Jsem tedy studentem do konce února (co mi platí zdrávko stát) nebo mi status studenta padl druhý den po státnicích? Když ta brigáda bude na smlouvu, mám to hlásit na pracáku i když jsem se tam ještě neevidoval?(pakliže jsem ztratil status studenta hned po státnicích) . Děkuji za případnou odpověď.
MK

13. martina | 27.1.2014 v 17.16

Dobrý den, chci se zeptat, byla jsem na brigádě DPP a přesáhla jsem měsíční výdělek 4250,- Kč. Na pracáku mě vyřadili ale zpětně jsem se mohla přihlásit. Nejsem tam ale vedena celý prosinec až do dneška 27.ledna. Takže musím jít na zdr. pojištovnu a zaplatit za tu dobu co jsem nebyla vedena zdrav. pojištění? A jak se to se sociálním? to se nemusí platit??

14. Adam | 28.1.2014 v 7.26

@Michal: Studentem byste měl oficiálně být až do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste dělal státnice. Tedy do konce února. Status studenta můžete ztratit pokud nastoupíte do práce. U brigády na DPP (pokud váš výdělek nepřesáhne 10000) by vám měl zůstat. Nevidím důvod, proč byste to měl na pracáku hlásit dříve než budete evidovaným uchazečem o práci.
@Martina: Minimálně za prosinec budete zdravotní pojištění platit. Určitě se informujte u své zdravotní pojišťovny, aby vám neposlali za x měsíců, že máte zaplatit dlužnou částku + penále. Sociální se platit nemusí.

15. Elis | 30.1.2014 v 13.16

Dobrý den,
měla bych dotaz. Jsem v evidenci ÚP od konce prosince. V lednu jsem si našla brigádu,tedy práci na dohodu o provedení práce. Ted mám možnost jit na další brigádu také na dohodu, ale s tím, že by mě za 3 měsíce dali HPP, kolik teda můžu mít dohod? Musím pustit nějakou?.:Děkuji

16. Adam | 30.1.2014 v 13.29

@Elis: Dohod můžete mít kolik chcete. Důležitý je součet příjmů. Pokud překročíte uvedenou částku přestane za vás ÚP platit zdravotní pojištění.

17. Elis | 30.1.2014 v 14.28

Děkuji, za info. Ještě by mě zajímalo, zda pokud bych se odhlásila z ÚP a začala za sebe platit zdravotní pojištění, kolik si možu celkem vydělat?
Děkuji

18. Marek Vomacka | 30.1.2014 v 15.30

Dobry den,
ted jsem cetl clanek, viz.: http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
A chci se zeptat na nekolik veci:

– DPP do 10tis. mesicne nemusim nikde uvadet, tedy neni zde 15% srazkova dan
– je to do 10tis. u jednoho zamestnavatele, tzn. muzu mit takovych dohod klidne 5 x 10 000 a stejne se to nikde nemusi uvadet ? (pripadne jak je v clanku tak to pak zadat zpetne vratit)
– staci za sebe platit zdravotni pojisteni ? nebo muzu byt veden na UP ?

Ptam se hlavne teoreticky, aktualne jsem veden na UP a beru podporu v nezamestnanosti neco malo pres 8tis. . Pri praci na DPP bych o podporu prisel, to chapu ale jde o to jak je to s temi odvody a s tim u kolika firem muzu DPP delat soucasne ?

Dekuji
M. Vomacka

19. Adam | 30.1.2014 v 15.33

@ Elis: Vydělat si můžete kolik chcete :). Pokud to na DPP bude nad deset tisíc, zdravotní pojištění bude odvádět váš zaměstnavatel.

20. Adam | 30.1.2014 v 16.01

@Marek: Bohužel nevím nic o tom, že by na příjmy do 10000 Kč (při nepodepsaném prohlášení) nemusela být vůbec uplatněna srážková daň. Přiznám se, že je to pro mne novinka. Omlouvám se, ale v tomto vám neporadím. Zkuste se zeptat přímo zdroje této informace na serveru jakpodnikat.cz.

21. Iveta | 3.2.2014 v 9.09

Prosím o radu.
V dohodě o provedení práce bude výslovně uvedeno, že výkon této práce bude probíhat max. ve 2-3 dnech v týdnu. Jakým způsobem bude posuzován nárok na případnou podporu v nezamětnanosti a evidenci nezaměstnaných Úř. práce, při max. přijmu 1/2 živ. min?
A jak se to promítne do úhrady odvodu zdrav. poj.?
Rovněž by mne zajímalo, jak bude postupovat v případě, že dohoda o provedení práce bude uzavřena na kratší dobu, než 1 měsíc, např. 1 týden.
Velice děkuji za případnou odpověď.

22. Anton Augustin | 3.2.2014 v 14.36

Beru 300 korun měsíčně za drobnou práci v bytovém domě. Koliduje to s tím, že nyní beru podporu v nezaměstnanosti? Tento výdělek jsem nehlásil?

23. anonym | 4.2.2014 v 13.21

Dobrý den, moje hrubá mzda je 5600,- – Pracovní smlouva – poloviční úvazek (20h/týdně) – po odečtení daně a zdravotního pojištění dostanu cca 3800,- – mám nárok při takovémto výdělku na evidenci na ÚP? Děkuji za odpověď.

24. Adam | 4.2.2014 v 13.46

@Iveta: Stejným jako je napsáno v článku. V případě nekolidujícího zaměstnání podporu nedostanete žádnou. Pokud si vyděláte do poloviny životního minima zaplatí za vás ÚP zdravotní pojištění. Na podporu nemáte nárok po dobu trvání nekolidujícího zaměstnání, takže by to mělo platit jen pro týden, na který se necháte zaměstnat. Informujte se přímo na ÚP, jistě vám poskytnou přesnější info.
@ Anton: To máte podloženo nějakou smlouvou? Tento „výdělek“ bych snad ani osobně nikde nehlásil.
@ anonym: Vykonáváte tzv. nekolidující zaměstnání. Nemáte nárok na podporu, ale zaevidovat se můžete (čistě kvůli pomoci se zprostředkováním jiného zaměstnání). Zdravotní pojištění by při takovém úvazku měl doplácet zaměstnavatel.

25. anonym | 5.2.2014 v 9.46

Dobrý den, jsem vedena na urade prace, prvni dva tydny sem pracovala na dpp s vydelkem do 4250 kc. Zamestnavatel mi smlouvu prodlouzil,dostala jsem novou na dalsi dva tydny ale az zpetne po tech dvou tydnech. Tudiz jsem na UP dolozila jen tu prvni v den nastupu. Ted uz mi ten mesicni vydelek presahl tu povolenou castku. Chci se zeptat co mi hrozi,kdyz druhou smlouvu i s potvrzenim o vydelku za cele 4 tydny podam na UP az ted po uplynuti dpp. V pripade co mi hrozi,kdyz druhou smlouvu zamlcim. Dekuji.

26. Adam | 5.2.2014 v 10.48

Zkuste se domluvit přímo na ÚP. Možná jako omluvu přijmou fakt, že jste chodila pravidelně do práce a tak dokládáte další (navazující) brigádu zpětně. Za takto odpracovaný měsíc byste si měla zaplatit sama zdravotní pojištění. To vám jistě vysvětlí na ÚP. Pokud smlouvu zamlčíte, je možné, že na to přijdou. Zaměstnavatel za vás odvedl srážkovou daň, takže o tom úřady vědí, ale nevím jakým způsobem spolu jednotlivé úřady komunikují. Pak by samozřejmě hrozilo vyřazení z evidence a pojištění byste stejně zaplatit musela.

27. Eva | 6.2.2014 v 20.53

Jsem-li tedy vedena na ÚP, měsíční přivýdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy 4250,- „čistého“, prosím? Děkuji za upřesnění.

28. Eva | 7.2.2014 v 9.19

Jak maximálně dlouho mi může ÚP platit zdravotní a důchod.pojíštění, prosím?

29. Lucka | 11.2.2014 v 19.35

dobrý den těch 4250kč co si můžu přividělat ne pracovním uřadě to je hrubého nebo čistého?

30. Lukáš | 12.2.2014 v 13.01

Dobrý den,
rád bych se zeptal na jednu věc. Nedávno mi skončil statut studenta (asi před týdnem). Nyní jsem přihlášen na úřadu práce. V létě plánuji brigádu v zahraničí na měsíc, možná dva..je to možné, když jsem evidovaný na ÚP? Podotýkám, že neberu podporu, protože jsem nebyl v zaměstnání déle jak 1 rok. Platí i pro tento případ, že si nesmím vydělat více jak 4 250,- měsíčně?
Děkuji za odpověď.

31. Pražák Luboš | 12.2.2014 v 22.54

Prosím, občas chodím na komparz, platba je v den natáčení. Bývá to 300-900 za den. Ale je to den, pak třeba 10 dní nic, zas den, atd. Musím ŮP toto nahlásit? Produkce platí 15% daň.

32. Princezna | 18.2.2014 v 11.23

Dobry den, mam dotaz:
V roce 2013 jsem od ledena do brezena pobirala podporu v nez., byla velmi mala myslim 2000-3000,- mesicne. A zaroven jsem podepsala dohodu o cinnosti 3000,- mesicne. Nevedela jsem, ze mam tuto dohodu hlasit na UP a myslela jsem, ze mi podpora skoncila v prosinci 2012, mela jsem mraky starosti a nebyla jsem informovana.
ted jsem to zjistila. Co mam delat?
Urad nic nevi. Ja vim, ze do vyse 4000,- hrubeho mesicne nemusim nic danit.
Takze mam strach ze sankci, diky nenahlaseni dohody o cinnosti na UP a hlavne za pobirani podpory leden az brezen.
Diky za odpoved.
Dekuji

33. Honza | 19.2.2014 v 21.47

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně daňového přiznání. Celý rok 2013 jsem byl v evidenci úřadu práce. Celý rok jsem měl taky brigádu na dohodu o provedení práce a měsičně jsem nevydělal více než 4250,-Kč (výdělky jsem dokládal na ÚP). Musím podávat daňové přiznání?

34. Lucie | 24.2.2014 v 20.48

Dobrý večer,
prosím o radu.Syn se 6.2. 2014 zaregistroval do evidence Úp.V Sobotu 22.2. si našel brigádu, ještě týž den podepsal Dohodu o provedení práce a vykonal směnu- tedy nastoupil do zaměstnání.V pondělí 24.2. 2014 tuto skutečnost ohlásil paní zprostředkovatelce na Úp a předložil Dohodu o provedení práce a ta jej z evidence uchazečů o zaměstnání vyřadila.Jako důvod uvedla, že jí v den nástupu neoznámil, že nastoupil do zaměstnání.Má na toto jednání paní zprostředkovatelka nárok?Pod otýkám, že pracovat začal v sobotu a syn tuto skutečnost ohlásil v pondělí.Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

35. Ivet | 7.3.2014 v 11.16

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli je možné být registrován na ÚP, pobírat podporu v nezaměstnanosti a přivydělávat si jako au pair v zahraničí (i přes to, že přivýdělek bude vyšší než uvedené možné maximum)?

Předem mnohokrát děkuji za radu

36. Michaela | 13.3.2014 v 18.07

Pozastaví mě podporu od úřadu práce i tehdy když budu mít brigádu a vydělám si jen 1200Kč.Díky

37. Jitka | 21.3.2014 v 10.23

Chtěla jsem se zeptat když půjdu na brigádu a vydělám si třeba 4000kč kolik hodin mohu odpracovat při úřadu práce nepobírám od nich vůbec nic a ani od sociálky.

38. Markéta | 25.3.2014 v 12.44

Dobrý den, těch 4250kč co si můžu přivydělat, pokud jsem vedena na pracovním úřadě a je za mě placeno zdravotní pojištění, to je hrubého nebo čistého?

39. Antonín | 1.4.2014 v 0.11

Na toto se dá reagovat jen tím že cvok co to vymyslel už zřejmně ztratil veškerou soudnost. K tomu se snad ani nedá více říci.Ale v tomto Absurdistánu to vlastně ani není nic překvapivého. Tento úřad v zásadě občanovi nepomůže, a kde to jde tak ho poškodí.Hlavně že to občnům dovedou tak úžasně vysvětlit…..jdu zvracet……

40. Kamila | 7.4.2014 v 20.15

Prosím o radu. Jsem na ÚP, mám nárok na podporu. Od června bych mohla na brigádu, ale firma chce, abych se v květnu odpracovala určitý počet hodin na „vyzkoušení“ zadarmo a ve vlastním čase. Jak pohlíží ÚP na tohle? Mohl by mi sebrat v tom květnu podporu, i když si vlastně nic nevydělám a měla bych to i písemně od firmy doložené???
Moc děkuji za odpověď.

41. Sára | 10.4.2014 v 21.16

Dobrý den, od 1.5. budu nezaměstnaná, naskytla se mi brigáda na 2 měsíce, ale nevím, jestli si mohu přivydělat, když obdržím 3 měsíční odstupné, důvodem propuštění bylo totiž zrušení organizace. Chápu to tak, že od 1.5.2014 budu nahlášená na ÚP,ale podporu samozřejmě žádnou pobírat nebudu, kvůli odstupnému, jde mi o to, zda si i s odstupným mohu dovolit chodit na brigádu, kde bych nepřekročila částku 4tisíce měsíčně.
Děkuji moc za odpověď

42. miroslava | 11.4.2014 v 16.42

dobry den .jsem vedena na úp pobiram vsechny soc,davky kolik by stahovala socialka kdybych sla pracovat na dohodu dekuji?

43. Katka | 22.4.2014 v 16.53

Dobrý den, jsem evidována na UP, ale nemam nárok na podporu v nezaměstnanosti. Mám dohodu o pracovní činnosti, chtěla jsem se zeptat, co mi hrozí když hrubá mzda překročí 4250kč. Děkuji

44. kristýna | 10.5.2014 v 11.25

Dobrý den,chci se zeptat. Měla jsem za březen poslední podporu a v dubnu jsem si vydělala na DPP 5700,- čistého. Je to také problém anebo je to v tomto případě jedno, když už nemám podporu? Děkuji

45. Lenka | 28.5.2014 v 8.48

Dobrý den, chci se zeptat jestli je normální, když jsem si na dohodu jeden měsíc vydělala 4245,- čistého, že mě vyřadili z evidence ?? .. Berou mě tedy za zaměstnanou, což s touhle měsíční částkou bych chtěla vidět vyjít kohokoliv zvláště ty co dělají na úřadech … V posledním odstavci autor píše, že v evidenci může být i zaměstnaný sice bez příspěvků a podpory, ale mě ted jde hlavně o tu evidenci, ale když mě vyřadili to už mě bez nové registrace zpátky nevemou ? … Děkuji za radu

46. Cucka | 2.6.2014 v 9.13

Může mi někdo prosím poradit jak to je se sociálním a zdravotním pojištěním pokud nebudu evidovaná na úřadu práce? Mám více brigád a kvůli pracák musím evidenci zrušit, protože si vydělám více než je povoleno :D. Nevíte kolik bych tedy zhruba platila? Nebudu živnostník a nikde to nemůžu najít.

47. Nikca | 3.6.2014 v 23.07

Dobry den,kdyz to reknu sproste,pracovni urad semnou vy*ebava radu let,takzvane vse co mi stat zaplatil na socialnich davkach jsem jim vratila vyrazenim opakovane na zdravotnim pojisteni. Jako mlada a bezdetna se se starsi zprostretkovatelkou totiz nedomluvite i prestoze jsem nikdy nezneuzivala pravo na cestovne a prislo mi to zcela zbytecne,ze neodpusti,ze se z vazne financni tisni nedostavite na urad a doktora jsi nemam z ceho zaplatit. I to se stalo. Policie Vas z toho taky neomluvi,protoze by jste museli spachat nejaky trestny cin a kdyz vyhorite je jim to take jedno a jeste me rady polozi. Ted se doba trochu zlepsila a diky za me usili jenze moje mladi a zname uz nikdy nevrati. Nejdriv zakonite serou a ted by mne hubickovaly. Zajima me jestli maji narok za to, ze mne vyradily z evidence za prekroceni minimalniho vydelku po me opetovne registraci povinni dozadovat se ukonceni dohody o provedeni prace i prestoze muj zamestnavateĺ nedodrzel dohodu a prestali mne dale zamestnavat s tim, ze prisla smska, ze nechteji semnou spolupracovat. Muze mi nekdo tady vysvetlit proc lidi co platime za informace jsi vybiraji tak velke dan? Informovana jsem dost a chyby v zakone dela kazdy,tak proc ja? Polozi me kazdy kdo ma penize,aby vyhral jen ja budu stale prohravat,protoze jini jsou na tom hur? Co je to za nesmysl zdraveho cloveka zbavovat prav jen kvuli tomu,ze jsem stastna sama a nic nepotrebuju a nestojim o jejich nekonecne poucovani jen protoze mi nejdou vzorem jenom pomstou ty mas my nemame. Jsem organ stejna. Parazituji mne na pracaku takovejma hovadinama z jejich vlastiho baraku napriklad chci to mit cerne na bilem,je to o znamych,protoze ses stala bezpredmetna a ze moje odvolani neni v zakone,ale barvy jsi nakradou. Nikdo se jich na nic neptal a nezajima me to,ze samota neni dobra. At to nejdriv pochopi moje druha polovicka. Aroganci to mu nezapru. Vas by bavilo nekoho marodit zadarmo? To je totiz riziko zeny a nesmysl muze na par vyjimek. Diky za strucnou odpoved.

48. Nikca | 3.6.2014 v 23.20

Jeste jsem k memu dotazu zapomela dodat,ze jsem zamestnana u jineho zamestnavatele a i presto,ze datum navazuje na moje zdravotni pojisteni me pani nechtela vyradit i presto,ze jsou mymi platci tohoto pojisteni zcela zbytecni a dozaduji se ukonceni viz dotazu v predchozim titulu. Tohle je absolutni vysavani casu a penez. Jelikoz jsem jasne pozadala o vyrazeni.

49. Radka | 20.6.2014 v 12.32

Krásný den, mohl by mi někdo poradit? Přes agenturu mám nastoupit v pondělí na noční směnu. Mám dohodu o provedení práce, která je platná rok a více. Pobírám veškeré sociální dávky. Zajímalo by mě o kolik přijdu peněz. Žiji s jednou posuzovanou osobou, pobíráme příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. O kolik přijdeme?

50. elis | 4.7.2014 v 13.12

prosím o informaci, jak by se při pobírání podpory v nezaměstnanosti pohlíželo na výkon činnosti sportovního rozhodčího. přijaté náhrady částky 4.250 Kč nedosáhou, jedná se o nižší sportovní soutěž.
děkuji

51. Luděk | 8.7.2014 v 17.52

Dobrý den, chci se zeptat, moje přítelkyně je od 1.6.2014 pořád vedená na ÚP má nárok ještě na 65procent ze mzdy co brala předtím cca 8000,-kč mmntálně má smlouvu od 3.7.2014-31.12.2014 ( DPP ), takže brigádně dneska byl první den nástupu do práce (je to na zavolání – na záskok) chci se zeptat jak máme postupovat máme hned zítra 9.7.2014 oznámit tuto věc ÚP – bude mít nárok pokud přesáhne částku 4.250 Kč ? A bude mít nárok když nedosáhne 4.250 Kč ? Bude ÚP platit soc. a zdravotní nadále ? Děkuji za odpověď s pozdravem a přání hezkého dne

52. Andy | 25.7.2014 v 14.11

Dobrý den,
byla jsem vedena na úřadu práce od 30.12 2013 a pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti.Od 17.5 do 22.6 jsem dělalal rekvalif.kurz od ÚP a 23.6 jsem nastoupila do práce na DPP do 7.7 s přivýdělkem 3500,kč.To my nezaplatí ÚP žádnou podporu za měsíc červen.Děkuji za odpověď

53. lukas | 31.7.2014 v 16.47

To mame zasranej stat bylej chce pracovat a nemuze kam sme to dospeli lidi asi by se tu melo ve vlade neco zmenit zasranej stat.

54. Sandra | 18.8.2014 v 9.39

Zdravim,
prosím Vás nevíte, zda těch 4250KČ je bráno jako hrubá mzda nebo čistá?
Předem Vám velice děkuji za odpověď a přeji krásný den.

55. Romana | 28.8.2014 v 13.54

Jedná se o 4.250,- hrubého.

56. Tomáš | 2.9.2014 v 12.14

Nechci být sprostej, ale je to mrda… nejen že si člověk nemůže při pobírání podpory bokem vydělat ani korunu, aby náhodou nepřišel o podporu v nezaměstnanosti, ale jak je ten systém postavený na hlavu… Já jako OSVČ pracující pro velké firmy jsem si vydělával +/- kolem 30.000 tisíc, pak ale jedna z firem zkrachovala a ve druhé se změnilo vedení a spolupráci se mnou ukončili. A na pracáku, ne aby mi vypočítali podporu z mých příjmů doložených daňovým přiznáním, dostal jsem něco málo přes 4.000 tisíce…. a to jsem byl také plátcem DPH a každé tři měsíce platil v průměru kolem 15.000 tisíc DPH…. pak se nedivím, že různí podnikatelé různě vyjebávají s tímto debilně nastaveným systémem…

57. ivka | 18.9.2014 v 12.33

Tendle stát to je tak velká neskutečná verbeš, až je ztoho člověku přesne na zvracení“. Co člověk muže ? Furt vymyšlí nový věci jak obyčejný lidi více poškodit, abysi zaty vymysly nahrabali. Kde to sme proboha.. ?

58. marcela | 19.9.2014 v 8.37

Dobrý den jsem na ÚP bez podpory a teď mám možnost práce na HPP ale jen po dobu nemoci pracovnice tj. na 8 týdnů. Budu se pak moci znovu zaregistrovat na ÚP.?

59. Lucie | 27.9.2014 v 20.19

V tomhle státě se šikanují lidi, kteří chtějí pracovat. Teď mi končí rodičovská a chystám se tedy zařadit mezi nezaměstnané, ale delší dobu si chodím přivydělat, abychom utáhli rodinnej rozpočet. Nikdy jsem se úmyslně práci nevyhýbala a o práci jsem přišla kvůli těhotenství v nesprávnou dobu a pracovat chci, ale žádnou s dvěma malýma dětma sehnat nemůžu. A co na to stát? Podporu jen na 5 měsíců bez možnosti přivýdělku. Ale něžně nazývaným Nepřizpůsobivým žádný omezení nedají. Ti se válí doma celej život, do státní pokladny neodvedou jedinou korunu, ale tahají z ní desetitisíce měsíčně. Ještě k tomu fasují poukazy na nákupy, příspěvky na bydlení, přídavky na 10 děcek atd. Mám jednu otázku. Co je to za systém?????? Kdo neodvádí státu přece nemůže od státu nic dostat! Kdyby přestali buzerovat slušný lidi a zaměřily se raději na ty vyžírky. Fuj, blit se mi chce …………

60. Silva | 8.10.2014 v 2.36

Dobrý večer/ráno chci se tu zeptat zítra jdu na ÚP se zaregistrovat a nevím zda se počítají do odpracovaných dnů i brigády_? Aby jsem měla nárok na podporu Nevíte někdo nemáte s tím zkušenosti…. Předem děkuji za odpověd

61. Miri | 9.10.2014 v 10.12

Dobrý den všem,

@Silvo, hlásila jsem se na PÚ před týdnem. Mám těsně po vysoké škole. Nárok na podporu nemám ikdyž jsem měla odpracovaný skoro rok na dohodu, brigádně. Paní na podpoře mi řekla, že ikdybych měla odpracovaný rok, tak od státu nic nedostanu, protože se do důchodového pojištění nezapočítávají pracovní dohody a brigády. Takže máme smůlu. Oni Vám dají formulář na vyplnění (příjde mi to směšné, když už předem ví, že nic nedostanete, ale ten formulář Vám i tak dají) a pak Vám na podpoře řeknou…. „smůla nemáte nárok“ :D

62. Jana | 20.10.2014 v 11.37

Dobrý den. Chci se zeptat, když jsem vedena na ÚP, nemám podporu, jestli můžu mít dvě brigády?? Příjem nesmí přesáhnout 4200Kč dohromady nebo u každé?? Díky za odpovědi

63. Lada | 20.10.2014 v 17.34

Dobrý den, chci se zeptat zda si mohu na dohodu vydělat 4250 Kč hrubého? Jsem vedena na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, a beru částečný invalidní důchod.
Díky za odpověď

64. Libor | 29.10.2014 v 10.19

Dobrý den,jsem v evidenci úřadu práce a kandidoval jsem do obecního zastupitelstva kde jsme vyhráli volby a nyní se ze mě stal zastupitel obce.Ještě jsme neměli zasedáni zastupitelstva ale jako zastupitel malé obce mám dle zjištěni nárok na odměnou cca 560,-Kč měsíčně pokud budu v nějakém výboru, radě,atd.. tak se navýší odměny až na 2000-3000,-Kč měsíčně.Nyní nevím jestli budu moci zůstat v evidenci úřadu práce a kdo bude platit zdravotní pojištěni dle zjištěni internetu se z těchto odměn plátí zdravotní pojištěni (cca 50,-Kč)a nad 2500,-Kč i sociální pojištěni.Tak nevím kolik si tak mohu v evidenci přivydělat nechci byt vyřazeny z úřadu práce to bych se raději vzdal odměny zastupitele poraďte prosím.Děkují

65. Katka | 5.11.2014 v 21.18

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jek se jmenuje formulář při DPP co musím každý měsíc odevzdávat na up nebo kde jej najdu ke stažení. děkuji

66. Dave | 6.11.2014 v 13.20

Dobrý den,
Mám dohodu o provedení práce vydělám si 7000kč. Vím, že se v tomto případě musím odhlásti z úřadu práce. Co mi ale není jasné jsou daně. Dočetl jsem se, že mi bude sražená srážková dáň ve vyši 15 procent. Kdo bude ale platit zdravotní pojištění? Budu si ho muset ještě k tomu platit sám (1080kč) Děkuji za odpoveď

67. Gábina | 12.11.2014 v 22.05

Pokud nejste student nebo důchodce zdravotní pojištění si platíte sám. Nutno nahlásit do 8 dnů u vaší pojišťovny.

68. Gábina | 12.11.2014 v 22.08

pro Libor: do částky 4250 Kč hrubého můžete zůstat v evidenci úřadu práce, ten za vás hradí i zdravotní pojištění, nemůžete však dostat podporu v nezaměstnanosti.

69. Vašek | 21.11.2014 v 15.27

Já neměl vždy přes zimu 3 měsíce práci, tak jsem šel vždy na pracák a pak šel na brigádu na hory dělat instruktora. Měsíčně přes 25 tis. nebyl problém, dělal jsem to tak dlouhodobě a pracák na nic nepřišel, taky ani nemohl a i kdyby neměl by důkazy, tak nevím čeho se všichni bojí…

70. Karel | 21.11.2014 v 18.02

Nevíte někdo do kolikati dnů můžu nejpozději poslat potvrzení zaměstnavetele o vydělané čístce ?

71. Ivan | 1.12.2014 v 21.23

„Pokud mi někdo pomůže s objasněním této záhady v komentářích pod článkem, budu rád.“

viz zde:

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/privydelek-k-podpore-drabkovo-omezeni-vlada-nezrusi/r~ad718182d9c311e3b26d002590604f2e/

Ministrině Marksová:
„Zkušenosti z praxe ukázaly, že souběh pobírání podpory s výdělkem z takzvaného nekolidujícího zaměstnání umožňoval nežádoucí účelové jednání některých zaměstnanců a zaměstnavatelů,…

72. Ivan | 1.12.2014 v 21.35

ad) 64. Libor

Zastupitele, který si neumí/je líný vygooglit zákon o zaměstnanosti a trochu si v něm počíst, bych teda nechtěl…

73. tereza | 5.12.2014 v 16.27

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat když jsem posílala emailem potvrzení o platu na dohodu a měla jsem tam od 1.11 do 28.12 už a posílala jsem to 1.12 jetsli to je nějaký přestupek nebo to tak normálně jde děkuji za rychlou odpověd :)

74. šárka | 15.12.2014 v 23.07

Dobrý večer,dnes se mnou zaměstnavatel ukončil k 31.12.2014 HPP a zároveň se mnou uzavřel od 1.1.2015 smlouvu na DPČ,ptám se-mám se nahlásit na úřad práce?-vezmou mě do evidence?(kvůli soc.a zdrav.pojištění),když mám smlouvu na DPČ?Děkuji za pokud možno rychlou odpověď.

75. Michaela | 8.1.2015 v 13.09

74) šárko, nač chcete do evidence? Z DPČ sociální a zdravotní pojištění odvádíte.

76. Petra | 26.1.2015 v 23.38

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Kdyz ted v unoru budu sama ukoncovat studium na VS a prihlasim se na UP budu mit narok na nejakou podporu, kdyz mam pouze od srpna brigadu a nikdy jsem nepracovala?

77. Naďa | 28.1.2015 v 16.09

Takže rozumím tomu, že v evidenci ÚP si mohu přivydělat jen 4600? Jinak je to pro mě nevýhodné… Odvody soc a zdrav. To se mi snad ani nevyplatí, pokud to nemám za barákem, je to tak?

78. Nová H. | 31.1.2015 v 9.44

Dobrý den, Mám dotaz dva měsíce jsem pracovala na brigadě.Jeden měsíc jsem si vydělala přes 11tis. adruhý měsíc přes12tis.u agentury ,když jsem odcházela a chtěla jsem potvrzení p vydělku pro uřad práce tak jsem dostala výpočet 6tis.Když jsem se ptala proč tak málo bylo mi zděleno že jako brigadník mužu pracovat 20hod týdně i když jsem měla 185 odpracovaných hod. ja mam 53let.Na UP se vypočítá podpora za posledni odpracovaný mněsíc.Tak že jsem zaregistrovaná a paní na uřadě mi řekla že mi budou podporu vypočítávat z těch šesti tisíc.Nebo at se na to někde přeptám,Ráda bych věděla na co mam právo.Děkuji Hana N.

79. Alík | 5.2.2015 v 20.21

Že jim není hamba pánům tam nahoře…člověk má snahu si přivydělat,aby se uživil za měsíc…ale jak mám žít ze 4600 hrubého na měsíc???Když mi podporu pozastaví,že jsem si našla brigádu!!!!!Pak se diví,že lidi skončí na ulici???Když nezaplatí poplatky ani z podpory ani z výdělku z brigády…UBOHOST!!!!Nebo ty řeči,že má mít člověk na účtě našetřeno 5 platů???Ale z čeho????Podniky se nepředají..naopak jako v mém případě měsíc co měsíc snižovali z určitých důvodů….takže ušetřené úspory už padly na měsíce,kdy nám obírali výplaty…..Toto si mohou dovolit jen pánové tam nahoře,co si sami sobě přidávají.Nakopala bych je všechny do zadnice a dala jim montérky,aby si to šli zkusit!!!!!ŠMEJDI!!!!!A nebo tu podporu,ať s tím měsíčně vystačí…ať nám to ukážou…bez nás bez dělníků by byli v prdeli!!!!!

80. Andy | 16.2.2015 v 23.41

dobrý den chci se zeptat mám smlouvu ale já jim řekl že ještě nemám a majitel mi jí udělal ten den kdy jsem byl ještě přihlášen na pracáku nebude v tom problém že jsem jí poslal o týden později

81. Filip | 17.2.2015 v 4.49

„Nová H.“

V prvé řadě máte právo obrátit se na soud. Nikdo jiný toto nerozhodne. Proto si najít dobrého advokát, buďte si však jista, že všechna svá tvrzení budete muset u soudu nejen tvrdit, ale prokázat. Laicky to vyřešit nelze.

Další otázkou je, že, pochopil-li jsem to dobře, pracovala-li jste „na brigádě“, to jest, na základě dohody o provedení práce, celkový roční úhrn všech takovýchto prací u jednoho plátce daně (u Vás) nesmí přesáhnout 300 hodin. Vy jste tento úhrn přesáhla za jeden měsíc!

Další otázkou pak je, že z každé odměny u jednoho, konkrétního, zaměstnavatele nad Kč 10,000.00 měsíčně brutto, musíte zaplatit sociální, nemocenské i zdravotní pojištění. Čistě theoreticky, měla-li byste, na základě čtyř dohod o provedení práce, za jeden měsíc Kč 9,999.00 x 4 brutto, zálohy platit nemusíte, ve Vašem případě však ano. Tím, že Váš zaměstnavatel „vykázal“ cca Kč 6,000.00 netto, vykázal brutto právě pod Kč 10,000.00.

Nejste-li v zaměstnaneckém poměru, pak nemusíte podávat přiznání k dani z příjmu fysických osob, pakliže Vaše celkové roční příjmy nepřesáhnou Kč 15,000.00, jste-li v zaměstnaneckém poměru a tyto práce jste konala nad jeho rámec, limitem je částka Kč 6,000.00 za rok. Obojí, samozřejmě, brutto. Opravdu chcete ještě v roce 2016 podávat daňové přiznání (a velmi silně pochybuji, že si je zvládnete vyplnit sama, takže ještě platit daňového účetního) a platit daň?

Opravdu se Vám do toho chce jít, hrozí-li Vám stíhání nejméně za dva správní delikty, daňové řízení s následnou, velmi pravděpodobnou, daňovou exekucí? Mně by se nechtělo.

Ale, ano, abych odpověděl na Vaši otázku „na co máte právo“. Máte právo se obrátit na soud, s čímkoli a kdykoli. Máte právo obdržet sankci za Vaše správní delikty. Máte právo zaplatit státu sociální, nemocenské a zdravotní pojištění. Máte právo zaplatit daň z příjmu fysických osob. A, samozřejmě, prokáží-li se Vámi tvrzené skutečnosti, na vyšší podporu v nezaměstnanosti.

Na to jste se neptala, ale abych se vystříhal zbytečnému prodlužování: zaměstnavatel dostane také sankci za správní delikty. Pak jej čekají všemožné i nemožné kontroly na vše možné i nemožné. A, ano, vyplní Vám „nové papíry pro pracák“, to ano. Jednou, a naposledy: v okolí Vás už těžko někdo rozumný zaměstná.

82. Martina M | 17.2.2015 v 15.41

Dobrý den, prosím o radu zda „kolegyně“ postupovala správně: Do 19.1.2015 byla studentem (má potvrzení ze školy) a na DPP od 1.1. do 16.1.2015 si vydělala 10000,- Kč hrubého. Od 20.1.2015 se nahlásila na ÚP, ale tuto dohodu na ÚP nenahlásila, protože byla ukončena ještě před nástupem do evidence na ÚP. Je tak vše v pořádku? Myslím si, že ano, ale jak by to bylo, pokud by měla od toho 20.1.2015 nárok na podporu? Musela by tuto DPP hlásit? A ještě jeden dotaz, pokud by tato dohoda nekončila 16.1.2015, ale byla by až do konce ledna, měla by se správně nahlásit na ÚP až od února? Předem moc děkuji za odpověď, opravdu nikde nemohu vyčíst, jak je to, pokud je dohoda ukončena v tom samém měsíci jako nástup do evidence na ÚP. Děkuji Martina

83. R... | 25.2.2015 v 9.42

Zdravím. Chtěl bych se zeptat.Kamarád byl půl roku na pracáku,kdy pobíral podporu.Ted mu podpora skončila,ale našel si brigádu,která splňuje měsíční výdělek těch 4000kč.Chci se zeptat,jestli za něj bude nadále PÚ platit pojištění a může nadále být evidován na PÚ,když bude dělat zmiňovanou brigádu?Tudíž budou za mě platit socku,zdravku,nechci od nich žádnou podporu,ale mohu si vydělávat na brigádě.Povoluje to náš supr zákon ?…Děkuji za radu .

84. Michaela | 3.4.2015 v 13.01

Dobrý den,taky mám jednu otázku. Jsem evidovana na ÚP ale začnu chodit na brigádu, jsou to jen 2vikendy v měsíci. Musím to dávat na pracak? Diky za odpověď

85. Simča | 14.4.2015 v 12.19

Dobrý den, prosím o radu – koncem měsíce dubna mi skončí HPP a dostanu 3 měsíční odstupné. Dva měsíce (květen, červen) budu pracovat na DPP a od července nastupuji u téhož zaměstnavatele na HPP. Můžete mi poradit, jestli se mám na ty 2 měsíce zaevidovat na ÚP, abych si nemusela sama platit zdravotní pojištění? Je mi jasné, že při platu do 10 000Kč hrubého neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel ZP ani SP, ale jde mi o to, že se ty 2 měsíce nezapočítávají na důchod. Změní se tím pro mě něco, když se zaeviduji na prac. úřadě, kromě toho, že budu muset každý měsíc dokládat plat? Ještě mě zajímá, jestli je pro mě výhodnější podepsat při nástupu na DPP Prohlášení poplatníka?
Děkuji za radu.

86. Petr | 15.4.2015 v 17.21

DOBRÝ DEN
DNES MI BYLA DÁNA VÝPOVĚĎ ZE ZAMĚSTNÁNÍ ALE BĚHEM 2 LET JSEM ODPRACOVAL CCA.350 DNI BUDU MÍT NÁROK NA PODPORU V NEZAMĚSTNANOSTI ?.
Děkuji předem za odpověď .Petr.C

87. Adéla | 23.4.2015 v 11.59

Dobrý den, mám takový dotaz, jsem vedena na ÚP a protože jsem nesplnila podmínku pro vyplacení podpory v nezaměstnanosti, jsem vedena i na sociálce, abych měla aspoň nějaké to minimum na živobytí a pobírám tak sociální dávky 3410,- Kč/měsíčně. A teď se chci zeptat, můžu si já vůbec něco legálně přivydělat na brigádě (DPP), když beru sociální dávky?? Je to otázka, která mi už hodně dlouho vrtá hlavou, ale nevím koho se na to mám zeptat, abych pak třeba neměla nějaký průšvih, proto se raději ptám dřív než nějaká ta brigáda přijde. Jen vím, že musím každý měsíc hlásit sociálce, jestli mám nějaký příjem a když ho mám a doložím ho, tak mi následně hned tu další dávku srazí. A přitom kdybych měla z brigády max. 4000 Kč/měsíčně, tak to dohromady pořád bude méně než je minimální mzda. Tak mě jen zajímá jak to vlastně oficiálně je, může se nebo se nesmí? Děkuji předem moc za odpověď. S pozdravem Adéla.

88. G..... | 27.4.2015 v 20.54

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat… Byl jsem teď měsíc na Brigádě a na ÚP bych měl odevzdat do 28 dnů výpis o výplatě ale můj zaměstnavatel u kterého jsem byl na té brigádě je hrozně neschopný a nedokáže mi to furt zařídit. Není někde nějaký formulář nebo dokumet kde bych to mohl vyplnit potřebné údaje a mu to jen donést potvrdit ? Děkuju předem za odpověď

89. xxxx | 20.5.2015 v 20.37

Lidi čtu zde lidi kteří by neměli nic hlásit jelikož je nesmysl ze 6000 hrubeho platit zdrav a soc ale ten pán co jezdí do zahraničí je vyžírka a promintě že používám takového slova

90. xxxx | 20.5.2015 v 20.48

A ešte mam vzkaz pro Marksovou kolik zaplatím zdrav a soc ty si myslíš že když dáme za zdrav 1200 soc 1500 co ti zbyde ste uplně debilní.

91. xxxx | 20.5.2015 v 21.58

A Pani Marksová až se sem dostanete z čeho máme žít co ste to vystudovala za školu kdyžvás ani nenaučily počítat

92. xxxx | 21.5.2015 v 22.23

Tak čekám odpověd od Marksové

93. xxxx | 22.5.2015 v 19.52

Marekova nechce odpovídat na skutečné dotazy ona jen ty své připravené blaboly

94. xxxx | 22.5.2015 v 19.54

Tak co ministrině kdy se budete bavit o skutečných problémech až vás budem kopat ze senátu

95. xxxx | 22.5.2015 v 19.56

To se vám to sedí za peníze poplatníku co?

96. xxxx | 22.5.2015 v 20.23

Chci odpověd

97. Natálie-Rochová | 29.9.2015 v 16.38

Dobrý den jsem skoro rok na úřadu práce a bohužel jsem si zatím nenašla práci (bez zkušeností a s jistými problémy prostě neberou) no naštěstí jsem si našla brigádu moje otázka ale zní můžou mě vyhodit nebo přidělit práci předem děkuji za odpověď :)

98. Šárka | 7.10.2015 v 12.58

Dobrý den, ukončila jsem Střední školu a ted bych si měla najít práci. Stačí si najít pouze brigádu na 2 měsíce?, jelikož za ty 2 měsíce odlétám pryč tak je hloupé si hledat stálou práci….stačí tedy jen brigáda abych nemusela platit zdravotní pojištění?

99. Zdena | 21.10.2015 v 20.52

peníze co si mohu vydělat v hrubém aby mne nevyřadili z úp,kolik je to v čistém?

100. Eva Sedlářová | 24.10.2015 v 20.38

Daň z příjmu podle Prohlášení

Vzhledem ke zdanění mohou nastat tyto situace:
1) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele je maximálně 10 tisíc Kč / měsíc a zaměstnanec nepodepíše Prohlášení poplatníka:
Zaměstnavatel srazí z odměn daň 15 %. Zaměstnanec tyto příjmy nemusí nikde uvádět, ale může. Od roku 2014 je může uvést v daňovém přiznání, takže pokud má během roku celkově nízké příjmy, získá zpět sraženou 15% daň z příjmu. Zaměstnavatel mu po skončení roku na požádání vydá Potvrzení o příjmu, tyto příjmy uvede v daňovém přiznání a finanční úřad mu vrátí daň.

musím podávat daňové přiznání když jsem na ÚP? mám hrubý příjem ve výši minimální mzdy ,300hodin za rok,
a má zaměstnavatel povinnost platit 15% daň z DPP? v tomto případě ?

101. Ivule | 11.12.2015 v 0.10

Když budu na ÚP v době, kdy dostanu tříměsíční odstupné (tzn. že stejně nebudu pobírat zatím dávky od ÚP), můžu si na DPP vydělat do poloviny minimální mzdy po dobu těchto tří měsíců? Jak to bude s placením sociálního pojištění?

102. Milu | 15.1.2016 v 22.28

Dobrý večer, nevim si rady, jelikož jsem druhým měsícem na up a našla jsem práci, kde na zkoušku me chtějí na 2tydny do 1.2. Na dohodu a potom na smlouvu od 1.2, ale nevím, zda budou obě strany spokojeny a zda , kdyby jsem nakonec na smlouvu nepřistoupila, zda budu mít potom ještě nárok na podporu, nevím jestli se jen pozastavi, nebo nebudu mít nárok ba nic.. Mám dilema, do prace chci, ale mám strach, ze udělám něco špatně. Děkuji za odpoved

103. Lucka | 17.1.2016 v 11.35

Dobrý den, rozumím tomu tedy tak , že jsem měla podporu z úřadu práce, poté jsem si našla brigádu, kde měsíční výdělek nepřesahuje polovinu minima, tudíž mi seberou podporu ?!

104. Monika | 2.2.2016 v 10.21

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,když jsem evidovaná na úřadu práce po skončení studia je mou povinností dělat daňové přiznání za rok 2015 . Nejsem si jistá tak jsem se chtěla zeptat. Měla jsem uzavřené 2 dohody a provedení práce ale pořád jsem byla v evidenci. Předem děkuji za odpověď.

105. Renata | 21.3.2016 v 11.50

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem nově, poprvé, částečný invalidní důchodce 1. stupně, momentálně evidovaný na ÚP, od zaměstnavatele jsem dostala odstupné na tři měsíce. Nyní mi běží druhý měsíc. Našla jsem si brigádu, kde mi nabízí 20hodin týdně za 100Kč/hodinu, s tím, že kvůli ÚP, jak zde uvádíte mohu vydělat max. měsíčně 4250,- (hrubého?) tedy to stáhnou na 10hodin týdně. Zajímá mne, jak bych měla ideálně postupovat dál. Co je v mém případě nejlepší pro výdělek, z kterého alespoň přežiju, nemám žádné zdroje ani lidi, co by mne podpořili a nechci skončit jako bezdomovec. Děkuji za Vaši odpověď. Pěkné dny přeji!

106. JAROSLAVA BERANOVÁ | 18.5.2016 v 16.48

Dobrý den mám dotaz,jsem v evidenci úřadu práce a pobírám částečný invalidní důchod 6000.- měsíčně. Manžel pracuje jako zaměstnanec a ještě podniká na IČO a já si u něj na černo přividělávám 12-13 tisíc měsíčně aníž bych to někde hlásila. Je to trestné nebo není. Děkuji Beranová Příbram.

107. zlatule | 3.6.2016 v 13.59

Zdravim.chci se zeptat. Mam moznost pracovat na HPP na zkraceny uvazek za cca.4800 cisteho. Mam dotaz zda pri teto vykovane praci mohi pobirat davku hmotne nouze,prispevek a doplatek na bydleni. Nebo zda nebudu uz pobirat nic. Dekuji

108. Honza | 6.6.2016 v 19.44

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat pokud jsem na pracáku a můžu si vydělat brigádně 3000 Kč, nic víc ne čili se vejde do měsíčního limitu. Budu muset tuto částku danit nebo ne?

Děkuji

109. Hanka | 2.7.2016 v 8.06

Dobrý den,
jsem vedená na ÚP a beru podporu. Chtěla bych ale jet na 14 dní na tábor jako vedoucí (odměna cca 2500). Chápu to dobře, že i když si vydělám takto málo, že mi podporu zastaví na celých 14 dní, co budu na táboře, nebo že snad o ni dokonce přijdu úplně? Nebo mi ta částka bude z té podpory jen stržena (např. místo 9000 dostanu jen 7500 na podpoře+2500 z tábora)? Myslíte, že kdybych podepsala smlouvu na DPP, kde bude napsáno, že pozici vedoucí vykonávám za stravu a pobyt (a žádnou částku), že o podporu nepřijdu?

Napište mi prosím, jaké mám možnosti.

Děkuji

110. michaela | 5.10.2016 v 23.15

Dobry den chci se zeptat kolik si muzu prividelat pri evidenci na pracovnim urade?Dekuji

111. ivana | 14.11.2016 v 22.07

Dobry den chci se zeptat ,,, měla jsem smlouvu s dohodou .. tudis jsme stale vedena na up a a hledali dal praci ,,, v řijnu31 jsem smlouvu ukoncila na vstevu mam na up 16.11.2016 měla sem ukonceni smlouvy ukazat dřive nebo staci den navštěvy děkuji za odpoved

112. Ludo Balazec | 29.12.2016 v 12.27

Dobry den, neviem preco pisete clanok, ked sa v problematike zrejme nevyznate asi ani len tak ako ja, uplny laik, ktory len uz bol parkrat nezamestnany, takze o tom nieco cital. Ja si totiz myslim, ze poznam odpoved na otazku, ktoru v clanku kladiete, cize komu by sa oplatilo pracovat za 5.5 tisica, ak ma priznanu vyssiu podporu. Podla mna sa totiz vyplata podpory neprerusuje na cely mesiac, ale len na konkretne trvanie brigady, za zvysok mesiaca podporu dostane. Priklad : mate podporu 9 tisic a v mesiaci, ktory ma 30 dni, sa vam naskytne moznost pracovat tyzden od pondelka do piatku za 5.5 tisica. Ohlasite to vcas na UP, ten vam zastavi podporu na tychto 5 dni, takze za tento mesiac dostanete podporu za 25 dni, to je 9000/30*25 = 7500. Celkovy prijem za tento mesiac teda mate 5.5+7.5=13 tisic namiesto 9 tisic a to sa (niekomu) vyplati. Podmienka ale je, ze nesmiete uzavriet dohodu na dlhsiu dobu s tym, ze niekedy pocas jej platnosti odpracujete 5 dni, to ste naozaj vyblokovany na celu tu dobu, v dohode musi byt napisane, ze (v popisanom pripade) v pondelok zacina a v piatok konci.

113. Mhudcova | 17.1.2017 v 17.24

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda mi pracovní úřad proplatí rekvalifikaci, když budu mít brigádu.

114. Jana | 30.1.2017 v 16.22

Dobrý den, musím s epřidat..k bodu 7 a 8…tak já dnes na UP oznámila, že budu mít brigádu na záskok, smlouvu jsme podelsala 25.2., a čekám na telefon kdy začnu uklízet..a od paní uřednice jsme se dozvěděla, že mě vyřadí z evidence, jako sankci za to, že jsme včas neoznámila brogádu…říkám, ale na UP mi bylo od jiné paní řečeno, že to mám oznámit nejpozději v den nástupu…paní na to, nene, v den podepsání smlouvy..a pěkě mě dusila..já se rozbečela, přišla jsme kvuli pár stovkám měsíčně o podporu deset tisíc, mám dvě děti, ted ještě kde shánet peníze na jídlo, kor na placení zdravotního a sociálního, z tech pár stovek?? Tak me po pulhodině kdy si to užívala, že ale jsme to věděla, že ona nemuže jinak…pak milostivě do PC napsalal, že teda jsme to oznámila včas…a ještě at to prý nikde neříkám, že by mohla mít problémy.. co na to říkáte? Mám takový vztek..kvuli tomu že chci delat, jsme přišla o prachy, a ještě jsme byla ponížená..

115. blah | 8.2.2017 v 3.30

Oznamit se to musi nejpozdeji v den nastupu. Takze pani urednice je…proste urednice :/

116. Daniel | 18.2.2017 v 11.47

Přeji dobrý den a napadl mě další dotaz: Jak je to s příjmem z pronájmu? Jsem na Úřadu práce beru podporu, nemám žádné zaměstnání, žádný příjem z jakéhokoliv druhu zaměstnání ale formálně je na mě psaná smlouva o pronájmu družstevního bytu, který s manželkou vlastníme (podle zákona prý musí podíl v družstvu vlastnit oba manželé). Tento příjem z pronájmu bytu zdaňuji ve svém daňovém přiznání. Patří to tedy mezi příjmy, které mám hlásit Pracovnímu úřadu a díky němuž tedy přijdu o podporu a dokonce mě snad i vyškrtnou z evidence? Předem moc děkuji za radu jak to s tím příjmem z pronájmu je.

117. Myš | 24.2.2017 v 17.19

Pro lidi, kteří mají nárok na podporu, je to hyperkravina. Ale uvědomte si, že je velké množství lidí, kteří vůbec nemají na podporu nárok, protože neodpracovali v rozhodném období minimálně jeden rok. Typicky to jsou studenti, kteří ukončili školu a práci na HPP nikdy neměli. Ti neuvidí od státu ani korunu, takže za 5500 Kč z brigády budou rádi.

118. Lenka Vinklářová | 1.3.2017 v 14.39

Dobrý den.Jsem již delší dobu na ÚP a nepobírám žádnou podporu.Mám možnost si přivydělat měsíčně cca 2000. Jakou smlouvu si mám nechat napsat od zaměstnavatele a kdo pak bude platit sociál a zdravotní pojištění ? Mám také částečný inval. důchod.
Moc děkuji za odpověď a radu.

119. Sona Hadkova | 22.3.2017 v 13.52

Dobrý den jsem od roku 2011 úřadě práce evidována jako nezaměstnaná a chtěla bych se zeptat Ne 21. Února 2017 jsem si sehnala brigádu a šla si ten den vyzkoušet a paní vedoucí byla spokojená a napsala mi smlouvu ten den 21. února 2017 ale po obědě kolem jedné hodiny s tím že mě bere a když jsem tedy po práci chtěla odnést smlouvu na ÚP v Prachaticích bylo Bohužel již zavřeno neboť měli otvírací dobu do 11:00 proto jsem odevzdala smlouvu Sice tedy druhý den po práci ale dřív to tedy opravdu nešlo nikdy jsem žádné problémy na úřadě práce neměla Vždy jsem chodila na sjednané schůzky spořádaně čistě a včas úřadu práce v Prachaticích mě okamžitě vyřadili s tím že je to nezajímá a že jsem přinesla smlouvu až 2. Den nikdo si nenechal vymluvit že ten den kdy jsem dostala smlouvu už měli zavřeno a tak jsem tedy neměla jak tam tu smlouvu donést Myslím si že okamžité vyřazení není vhodné jsem samoživitelka s osmiletým synem a snažila jsem se alespoň něco dělat Prosím odpoví mi někdo Děkuji s pozdravem Hádková Soňa Prachatice

120. barbora machacna | 5.4.2017 v 17.01

dobry den nejsem moc dobra v chapani tak s zeptam takhle.kdyz si vydelam do 5500 tak si musim sama platit zdravotni a socialni nebo ma povinnost muj zamestnavatel mi treba prispet nebo tak neco.prece neni normalni byt na up a na brigade kdyz si stejne clovek musi platit vsechno sam.jsem v blbe situaci protoze nemohu delat na tri smeny a na dvanactky takze prace je malo

121. Andrea | 5.5.2017 v 18.26

Jde to všechno do sraček.Chtěla by jsem vidět jak by oni vyzily za tu almužnu. Nemám slov člověk chce alespoň na brigádu a ani to ne, jinak mu všechno vezmou.Jdete někam. …..Víte kam! !!!!!!!!

122. Iveta | 11.5.2017 v 16.37

Dobrý den chci se zeptat kolik si můžu přivydělat když jsem na ÚP ?

123. Eliška | 12.5.2017 v 9.36

Iveta:
Dobrý den, nechci být zlá, ale celý článek nad touto diskuzí je o tom, kolik si můžete přivydělat, když jste na ÚP a za jakých podmínek.
Nicméně, odpověď z článku je taková: Jako evidovaný nezaměstnaný si totiž můžete přivydělat pouze v tzv. nekolidujícím zaměstnání, aby za vás stát zaplatil alespoň zdravotní pojištění. Na podporu můžete rovnou zapomenout. Po dobu brigády vám nebude vyplácena. Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost vykonávaná na základě pracovní smlouvy nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, při které si za měsíc nevyděláte více než polovinu minimální mzdy. Od 1. 1. 2017 to znamená měsíční příjem do 5500,-. Vaší povinností je, oznámit toto zaměstnání nejpozději v den nástupu!!!

124. Věra | 26.6.2017 v 7.07

Dobrý den ,jsem v ID 2.stupen, také jsem na Úp . Našla jsem si brigádu – dostala jsem smlouvu na 300 hdin za rok tak mi byla zastavena podpora.Chtěla jsem se zeptat jak dlouho můžu pracovat brigádně a když přesáhnu těch 10 000kč jestli musím plati zdravotní a sociální pojištění . Děkuji Věra Becková

125. Eva | 11.7.2017 v 12.26

Dobrý den, do 31.7.2017 budu pobírat rodičovský příspěvek. Když jsem na rodičák nastoupila tak jsme při něm dělala školu VOŠ (denní studium). kde mi dali individuální plán. Chtěla bych se zeptat zda můžu navštěvovat i po skončení rodičovské (po 31.7. 2017) tuto školu a dokončit tak studium a přitom být vedena na úřadu práce (neboť když se na něj nenahlásím tak budu si muset zdravotní hradit sama). Ještě informace mám více jak 26 let.
Zdravotní pojištění si určitě hradit sama nechci a jestli je pro mě pouze východisko že budu muset přerušit školu do té doby než si najdu práci a tím pádem mě potom z úřadu práce vyřadí..
Děkuji
Eva Kramná

126. lucie | 25.7.2017 v 20.50

tak to uz je sila ….nektere povolani je tezko dostat na hpp…jsou to restauracni zarizeni…a plno jinych obchudku butiku …a my na to doplacime vsema smery …vy si myslite ze chcem tak pracovat!!urcite ne!!…ale když uz tomu babis tak zavaril tak ted to bude tuplovaně všude sami brigadnici co to je za dobu!!!pfuj hlavne ze vam je dobře sedet na riti.nic nedělat!!!a chlapi co drou jak koni v tovarnach jsou malo placeni daji vam na vyplatu ušmudlaných 17000 a drou nane!!je to sila hlavne vsicni mistri a tym lidri za nic vezmou vetsi plat proc stejne udela daleko min práce vse udelaji zamestanci i tech par papiru co vyplni dokaze kde jaky blbec!!

127. Michaela | 26.7.2017 v 14.30

Dobry den. Dnes jedu z uradu prace a jsem sokovana. Pri evidenci minuly mesic mi nebylo receno,ze by mi mohli sebrat podporu pokud jsi najdu brigadu,jen mi bylo receno do jake miry si mohu privydelat. Neprijemna zenska mi klidne oznami,ze podpora mi bude odebrana k datu smlouvy brigady coz je 25.7.17… absolutne tomu nerozumim. Mam zname co maji podporu i brigadu soucasne a vse legalne. V cem je teda problem,ze ja nemohu ? Dekuji !

128. Adam | 26.7.2017 v 14.47

@Michaela: Podle zákona o zaměstnanosti nikdo, kdo je současně na brigádě i v evidenci, na podporu nárok nemá – § 39, odst. 2, písm. d. Vaši známí pravděpodobně pracují načerno, jiné vysvětlení mě nenapadá.

129. Markéta | 28.7.2017 v 23.25

Dobrý den, jsem od července na DPP a mám i výdělek 10030,-, smlouva mi končí ,18.8.,dnes 28.7. jsem byla v práci a ted jedu na týden na dovolenou. Mám se jít v pondělí 31.7. nahlásit na ÚP abych měla zaplacené pojištění?

130. Milan | 30.7.2017 v 20.41

jooo člověk se snaží si přivydělat a ještě jsou s tim problémy. Zbytečný úřad, který mi v životě s ničím nepomohl, jen přidělával problémy. Nasrat!

131. Pavla | 1.8.2017 v 16.05

Dobrý den budu pracovat na dohodu o pracovní činnosti vydělám si za měsíc cca 2000.na úřadu práce se za evidovat prý mohou, podporu pobírat nebudu .kdo bude za mě platit zdravotní a sociální pojištění. Děkuji

132. Jitka | 2.8.2017 v 11.04

Rozhodnutí zákonodárců je zcela nesmyslné, rozhodně nikoho nepřinutí si hledat pracovní poměr (kdo chtěl, našel si ho i tak). Naopak ještě více znemožní alespoň trochu udržovat pracovní návyky lidí. Já DPP využívala jako jednodenní až dvoudenní možnost v měsíci, jak zůstat v kontaktu s mým oborem. Dnes už nemohu. Anebo mohu, ale musím se odhlásit z ÚP a další den znovu přihlásit. Tohle nařízení mi práci rozhodně nepřinese.
Zkušenosti s lidmi z ˇUP jsou hrozné – tolik nekompetentních úředníků pohromadě jsem už dlouho nezažila.

133. Ladislav Gvozdek | 2.8.2017 v 12.53

Doporučuji umožnit dlouhodobě nezaměstnaným zdarma se podrobit euthanasii.
Jedině snížením biologického potenciálu zbytečného materiálu se mohou mandatorní
výdaje poskytnout těm, kteří, je nutně potřebují (politikům, poradcům, poslancům, senátorům).

Ladislav Gvozdek, Ostrava

134. Ladislav Gvozdek | 2.8.2017 v 13.05

Neustálé hlásání, že je rekordní nezaměstnanost a nepřeberné množství volných pracovních míst je goebbelsovská propaganda
Když má někdo nad 55 let práci stejně nesežene.
Takže – jak jsem uvedl v předchozím komentáři – jediné řešení je konečné řešení.

135. Marcela | 11.8.2017 v 9.05

Milane, nikdo Vás nenutí tam být. Evidence na ÚP je dobrovolná, stačí říct úřednici, že se chcete odhlásit, podepíšete jeden papír, převezmete si potvrzení a už Vás nebude nikdo srát!

136. Hana | 17.8.2017 v 10.03

Dobrý den, takže když mám teď na dva měsíce podepsanou DPP a po skončení ihned nastoupím na HPP, znamená to, že i když mám na podporu za ty dva měsíce nárok, už žádnou nedostanu? Nechce se mi věřit, že pro mě bylo výhodnější raději sedět doma na podpoře, kterou mám o dost vyšší než 5 500. V tom případě to přece není žádný přivýdělek.

137. Lenka | 18.8.2017 v 18.20

Dobrý den,
našla jsem si brigádu na dohodu o pracovní činnost, kde budu pracovat 20 hod. měsíčně za částku 1.320 kč. Jsem vedená na ÚP a zajímalo by mě, kdo bude hradit zdravotní pojištění. Pani účetní mi tvrdí, že si ho budu hradit sama,což mi přijde docela divné.
Předem děkuji za odpověď

138. Radka | 20.8.2017 v 11.48

Dobrý den, našla jsem si brigádu na DPP jen na týden, je to jen záskok. Na podporu už nemám nárok. Vyhodí mě z ÚP?
A kdy se tam můžu zase přihlásit? Děkuji za odpověď

139. Monika | 21.8.2017 v 20.13

Pátý odstavec začínající Otázkou.. je pro mě v mé situaci vtipný, co jsem vypozorovala i z vlastní zkušenosti, zaměstnavatelé jsou ti, kdo toho zneužívají, aby nemuseli ze superhrubé mzdy odvádět a z hrubé, proto cpou DPP, stalo se mi to ve dvou případech, jinak jsem ke konci roku 2015 DPP neznala.. Takže by to mělo být naopak, stát by měl jít po zaměstnavatelech, což už stejně je k novele z konce července pryč, hodili to na lidi a zase jsou znevýhodněni lidi hned dvakrát, jaký to má asi dopad…

140. Monika | 21.8.2017 v 20.18

Konec Vašeho článku vše vystihuje, toto nikam nevede…

141. Klara | 24.8.2017 v 12.00

Zdravim,koncem srpna koncim v zamestnani a pujdu na pracak a budu zadat o podporu,ktera je naprosto smešna,stejne tak jako platy v CR u radoby stredni tridy!..chapu dobre,ze si po dobu pobirani podpory tech 5 mesicu nebudu moci privydelat vubec zadnou brigadou??? Ani nekde treba v obchode s oblecenim na vikend ??nebo to ma nejaka jina specifika??dekuji za odpoved,klara

142. Pajik | 9.9.2017 v 13.45

Jak to udělat, když je člověk sám, platí nájem 1+1, pracuje za min. mzdu. Práci ztratí, dostane podporu a ta nestačí na nájem a při přidělení příspěvku na bydlení zaplatíte nájem, ale jídlo už ne. Přivydělat na DPP si nesmíte a DPČ vám zase nikdo nedá… Takže jedině si začít přivydělávat na černo pokud nechcete jít pod most.

143. Hnědouhelný lom v sokolovské pánvi | 9.9.2017 v 16.18

Mistře umbrtko.. ty to vidíš…

144. Zdeněk | 13.9.2017 v 19.22

V současné době jsem v pracovní neschopnosti a asi nějakou dobu ještě budu. Po ukončení pracovní neschopnosti chci dát výpověď dohodou- bylo mi to nabídnuto. Nyní beru nemocenskou, mám zaměstnání a pracuji na DPP s odměnou 1000,- měsičně. Jestli tomu rozumím, nemocenskou budu brát do ukončení PN. Po výpovědí v hlavním zaměstnání musím ale ukončit i DPP, abych měl nárok na podporu ? Je mi 59 takže 11 měsíců… .

145. Aneta | 18.9.2017 v 9.38

Dobrý den, jsem momentálně na ÚP asi rok a půl, ale podporu žádnou nepobírám. Chci si přivydělat. Například prodávat zeleninu a ovoce ze sadu, vyrobit a prodat např. obrázky a dárkové předměty, atd. Jak musím postupovat? Na ÚP mi nedokážou poradit. A můžu tuto brigádu vykonávat bez živnostenského oprávnění? A kolik musím odvádět na soc. a zdravotním, když to budu vykonávat bez živ. oprávnění, teda pokud to jde. Děkuji.

146. Nikola Ondrušová | 19.9.2017 v 16.39

Dobry den, jsem evidovana na úřadě prace a z toho duvodu, ze v nove praci jsem zjistila, ze jsem tehotna (cca 1mesic), byla jsem tehotna uz v byvale praci, kde jsem delala dva roky, ale bohuzel jsem o tom nevedela, jinak bych si lepsi praci nehledala :(
Mela jsem vypoved dohodou, takze dostavam podporu 45% coz cini z meho byvaleho platu cca 6300,-
Chtela jsem si prave najit nejakou brigadu, ale bohuzel to asi možné neni ze ?
Malokdo me vezme, kdyz zjisti ze jsem tehotna

147. Karel | 11.10.2017 v 21.30

Po roční evidenci na ÚP jsem požádal o doporučenku na veřejně prospěšné práce. Byla mi vystavena až po zaplacení částky 1000 Kč. Stvrzenku jsem nedostal, vlastně jsem úplně zapomněl, že bych si ji měl vyžádat, protože jsem byl v tom okamžiku šťastný, že budu mít konečně nějaké zaměstnání.
Není částka 1000 Kč přemrštěná, když za výpis z rejstříku trestů se dává stovka nebo za zdravotní prohlídku 300 – 400 korun.
Vrátili by mi na ÚP tu tisícovku, kdyby mne na ty veřejné práce nevybrali ?
Poradíte i v tomto případě ?

148. Lucka | 12.10.2017 v 16.33

V době studia jsem si přivydělávala formou DPP (asi 2000 Kč/měs). Pak jedna nepovedená zkouška a už nejsem studentem. Nová práce se rýsuje až za 2 měsíce, DPP zatím stále mám, ale pokud ho nezruším, tak si budu muset sama platit zdravotko, je to tak? Takže skoro všechny peníze, které vydělám, zase odevzdám státu? To je tedy lepší se na to vykašlat, Žádnou podporu stejně nedostanu, ale aspoň za mně to zdravotko zaplatí.

149. ladinos1401 | 14.10.2017 v 11.49

Dobrý den, prosím mám dotaz Mamka rok 1953 bude si žádat o duchod,má dohodu o provedení práce bude mít smlouvu ale měla tři výplaty první 7500Kč. pak 9300Kč. a pak 8800Kč. Ale ani jednou za ni neodvedl zaměstnavatel zdravotní a sociální má na to právo třeba u výplaty 9300, je pak hrubá vyšší nebo jak se to počítá,??prosím o radu děkuji ;)))

150. Já | 17.10.2017 v 7.38

149. ladinos1401 U dohody o prvedení práce s odměnou (případně součtu odměn ze všech současně uzavřených) do 10 tisíc sociální ani zdravotní pojištění zaměstnavatel neplatí, pouze sráží zálohovou daň ve výši 15%. Pokud člověk současně neodvádí minimálně zdravotní pojištění z jiného příjmu, pak musí zdravotní pojišťovně zaplatit minimální měsiční pojistné, v současnosti 1485Kč.

151. Já | 17.10.2017 v 7.46

148. Lucka To každopádně. Při dohodě se pro zdravotní pojišťovnu stáváte osobou bez zdanitelných příjmů a vztahuje se na vás povinnost hradit si minimální pojistné ve výši 1485Kč. Od 1.1.2018 pak 1647Kč. Pozor pak na ukončení dohody a na patnáctidenní výpovědní dobu. Do evidence ÚP nebudete přijata, pokud budete mít dohodu uzavřenu bez ohledu na to, zda na ní pracujete nebo je takřečeno u ledu.

152. Já | 17.10.2017 v 7.49

145. Aneta Obávám se, že pokud se nejedná o prodej pěstitelských přebytků budete potřebovat živnostenské oprávnění.

153. Já | 17.10.2017 v 7.51

141. Klara Vy žádnou střední třídou nebujdete. Střední třída je někdo, kdo má příjem čtyřicet, padesát tisíc měsíčně.

154. Já | 17.10.2017 v 7.58

138. Radka Abyste mohla zůstat v evidenci, tak si na DPČ smíte vydělat maximálně polovinu minimální mzdy, to je v současnosti 5500Kč.

155. Já | 17.10.2017 v 8.04

137. Lenka Paní účetní ať jde prodávat brambory. Při práci na DPČ a odměny do 2500Kč se žádné pojistné nesráží.

156. Helena | 20.10.2017 v 16.23

Dobry den, chci se zeptat, jsem na podpore dva mesice jeste mi maj vyplacet tri mesice, mam moznost jit na brigadu na dva mesice, seberou mi tu podporu??

157. Lenka | 24.11.2017 v 13.40

děkuji za odpověď, takže když budu mít 2 různá DPČ a v každém vydělám 2499 Kč/M,
tak nemusím platit sociální ani zdravotní a zdravotní za mě zaplatí ÚP ?

158. Jindra | 27.11.2017 v 9.47

Dobrý den. Mám invalidní důch. ll. stupně a nyní jsem 4 měsíce na ÚP. Sehnala jsem si úklid na 3 hod. denně za 3100,. měsíčně. Zaměstnavatel chce ,,dohodu,,. Je mi jedno, že přijdu o podporu, která menší než nabízený plat. Potřebuji ,,pracovat,, vzhledem k mým zdr. problémům. Jen bych potřebovala vědět na jakou dohodu, či brigádu přistoupit a jak postupovat. Začínám 1.12.2017. Děkuji za radu, Jindra

159. Bara | 29.11.2017 v 22.17

Ahoj…byla jsem na Rodicovske dovolene se synem.Ktomu jsem si jeste vydelavala brigadou kde jsem mela videlek cca 8tis a na Pracaku jsem si normalne pozadat o Podporupo ukonceni rodicaku byla.Uz jse to 5let a nikdo me neurguje zato ze jsem si vydelavala jeste k podpore.

160. Markéta | 18.1.2018 v 17.55

Dobrý den…. V bodě 5 je napsáno a cituji ,,Důležité je, na kterou úřednici narazíte,, Tak to se mi chce zvracet. Bud se něco může a něco ne. Bud to jde, nebo nejde!!!!! Ale odpověď, na jakou úřednici narazíte mě dost zaráží, bohužel je naprosto pravdivá, proto se lidi modlete, až budete potřebovat na nějaký úřad, aby paní úřednice byla dobře vyspalá!!! V tomto státě je hanba vystřízlivět :-(

161. Lucie | 27.4.2018 v 10.43

Dobrý den,mám dotaz,jsem vedená na ÚP zatím jen 2měsíce.Teď mám nabídku na brigádu,nebo spíše na DPP a budu dostávat jen polovinu min.mzdy.Takže zůstanu vedená na ÚP a zajímá mě,jestly mi budou nabízet stále práci a nebo ne..A jestly tam budu muset stále docházet.Což asi jo že?Moc děkuji za odpověď.

162. Gabriela | 19.7.2018 v 7.04

Dobrý den,
jsem vedena 14 dní na ÚP. Nyní mám možnost brigády. Vím, že si mohu vydělat max. 6.100/měs. na dohodu o pracovní činnosti. Chci se zeptat, jak je to s podporou? Přijdu o ní úplně nebo se mi jen odečte to co si vydělám na brigádě? Podporu bych měla mít samozřejmě vyšší než výdělek z brigády a tak mám dotaz, jestli má vůbec smysl na brigádu jít?? Děkuji za odpověď

163. AliceDvorackova | 22.8.2018 v 12.42

Zdravím, ráda bych se zeptala, jak je to s přivýdělkem v případě, že jsem evidovaná na úřadu práce. Na https://www.1job.cz/prispevek/nekolidujici-zamestnani-pri-podpore jsem se totiž dočetla, že žádné nekolidující zaměstnání při podpoře totiž neexistuje. Nekolidující zaměstnání neboli možnosti výdělku, aniž byste byli vyřazeni z evidence úřadu práce, se týká pouze těch uchazečů o práci, kteří nárok na podporu v nezaměstnanosti nemají anebo těch, kteří ve stanovené lhůtě nenašli vhodné zaměstnání, a nárok na podporu jim v mezičase zanikl. To si teda nesmím přivydělávat aniž bych ztratitila dávky? Co je to za nesmysl?

164. dezider | 29.12.2018 v 18.19

no ..všude se píše jakej je hlad po zaměstnancích a že na určité profese není možné nikoho sehnat a že musí hledat v zahraničí..protože naši lidé – ČEŠI to nechtějí atd … ale nikdo tu opravdu nenapíše objektivně jak to ve skutečnosti je !!!HLAVNi a ten nejdůležitější důvod je že tyto firmy co tak naříkají -vedení těchto firem zapomněli že 99% lidí chodí do práce aby vydělali peníze na živobytí a ty opravdu ostudné platy co tyto firmy nabízí jsou takové almužny ,že se za to nedá přežít a to nemluvě o placení nákladů na bydlení!! takže problém není v lidech že by nebyli ale ve firmách které za práci jaksi zapomínají ZAPLATIT!!! a to je problém proč lidé nemají zájem pracovat v těchto firmách co tak marně někoho shání!!
Firma která dobře platí nemá NIKDY!!! problém sehnat kvalifikované pracovníky!! špatná platební morálka a ubohé platy to je problém v každém větším městě v republice!!! a ještě jedna věc co je obrovskej problém … jsme a přitom nejsme v EU protože například za stejnou práci co u nás chudák občan dělá má na té samé pozici třeba v Německu 4X větší plat a věřte že Němec dělá s třetinovým nasazením jak Čech!!! Je to velká ostuda našich zkorumpovaných politiků které zajímá jen vlastní blaho a po volbách je jejich voliči nezajímají protože jsou u zlatých koryt a ostatní ať si poradí….
žádná firma už skoro není česká a pokud ano,stejně je závislá na tom jestli dělá pro západní EU státy …a ty co tu vykořistují naše lidi posílají své tučné vývary díky ožebračování našich lidí,si posílají na svá konta do zahraničí a dotují z toho ty svoje lenochy ve fabrikách na západě! je to HNUS!!!!!

165. Lucie | 21.2.2019 v 14.36

Dobry den jsem vedene na up a chtela bych se zeptat zda kdyz my urad prace dal zadanku na praci kde by me eventualne vzaly ale ja tam pracovat nechci protoze sem od tamtud odesla a mam jinou praci sice jen na dpc vyradi me sankcne?diky za odpoved

166. Šárka | 22.5.2019 v 11.56

Dobrý den,momentálně jsem na PN.Jsem zamestnaná na DPP už rok a čtvrt.Z ÚP mě vyloučili a zaměstnavatel za mě odváděl zdravotní pojištění. Mám dotaz.Po ukončení PN chci dát výpověď.Můžu se zaregistrovat na ÚP s nárokem na podporu v nezaměstnanosti,nebo bez?

167. Mickey | 17.6.2019 v 23.36

O tomto novém opatření „nulové tolerance“ brigád na DPP jsem vůbec nevěděl. Jsem nově na ÚP, o podporu jsem žádal poprvé v životě, a bohužel jsem se já vůl prokecl, že jsem oddělal dva dny na DPP za pár stovek. Měl jsem za to, že je stále ten limit okolo 4-5 000/měsíčně jako dřív, a o žádné změně jsem nevěděl :( Líbezná úřednice mne málem ukřižovala. Je to ale skutečně paradoxní – takže tímto opatřením lidi vyloženě nutí, aby dělali raději všude načerno a nic nepřiznávali. Proboha, vždyť jen z podpory se prostě vyžít nedá. Navíc, než úřady vše „přelouskají“, a člověku vůbec přijde koruna na účet, tak člověk mezitím chcípne hlady. Tady vůbec nejde o nějaké obohacování se při podpoře, ale o to, že sama podpora je většinou tak nízká, že člověk sotva zaplatí v Praze nájem. Brigádu člověk sežene klidně do pár hodin, ale práci na HPP? To už holt trvá trochu déle než jedno odpoledne. A pokud má člověk třeba hypotéku, leasing, půjčku.. nebo nájem v Praze, tak si jen s naší podporou může jít rovnou lehnout pod most. Takže všichni raději lžete, lžete, lžete, makejte načerno, jinak se vám to sakra vymstí! ÚP si o to sám svým přístupem říká.

A Dezider má naprostou pravdu. Lidí je dost, akorát platy jsou zde ve srovnání se západní Evropou jak na úrovni rozvojových zemí. Hlavně že jsme měli po vstupu do EU do pár let dohnat Německo, že? .) A místo toho, aby lidem přidali a motivovali je, tak sem raději budou dovážet levnou pracovní sílu ze zahraničí – a ještě více snižovat cenu práce – resp. platy. To je totálně k zblití..

168. Mickey | 18.6.2019 v 13.22

Tato novela od 29. 7. 2017 mi bohužel úplně unikla :( a já vůl jsem se s klidným srdcem na ÚP prokecl, že jsem oddělal dva blbé dny na DPP, protože to dříve nebyl žádný problém. Ani lidé z mého okolí to netušili. A nepříčetná úřednice na ÚP mne včera málem upálila zaživa. Ještě to s nimi budu zítra řešit, ale už jsem skoro smířen s vyřazením z evidence (o podpoře ani nemluvím) protože jsem měl z líbezné paní pocit, že mne chce za každou cenu vydusit jak jen to jde a vyloženě si ve svém počínání libuje. Jako bych měl stát připravit o miliardy. Ach jo.. na ÚP jsem teď nově, neviděl jsem od něj ve svém životě ani korunu, a pravděpodobně teď v tíživé životní situaci ani neuvidím. Fakt skvělé opatření. Mám celkem chuť nasednout do prvního vlaku a odjet co nejdál z této republiky, kde jsem platil daně a žil spořádaný život.

169. Marenka | 17.7.2019 v 14.08

Díky za článek :)

170. Katka | 6.4.2020 v 20.03

Dobrý den, chci se zeptat. Od 1.4. jsem na úřadu práce a budu pobírat podporu. Mohu si během této doby zajistit brigádu na DPČ, kde měsíčný výdělek nepřesáhne 7300 Kč hrubého, aniž bych o podporu přišla?
Děkuji za odpověď.

171. Aleš | 27.4.2020 v 14.04

Dobrý den Katko, můžete si přivydělat 7300,- brutto na DPČ ale podpora vám nebude po dobu brigády vyplácena, teď jsem to zjišťoval na ÚP. Neznamená to ale, že o podporu přijdete, jen se posune o dobu, co budete na brigádě.

172. Tatjana | 3.5.2020 v 18.16

Dobrý den, zajímá mne, zda si jako občan ČR v případě evidence na ÚP můžu přivydělávat ( do výše 7.300,-Kč) i mimo ČR, konkrétně na Slovensku?

173. Miška | 19.5.2020 v 13.00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Kdyz jsem tehotna( krátce) a na UP a mohla bych si přivydělat, i když jen do 4500,- mesic,dva, tak i to vadi a nedostanu podporu?Práci už nenajdu a tak jedina možnost přivýdělku je nějaká brigáda či tak něco.
Na UP my zbývají 3 mesice podpory ale pak už zase asi už nebudu moct do kdejaké brigády.Co teď? Díky za odpoved

174. Karolina | 14.10.2020 v 23.24

Dobry den,chci se zeptat pritel je v evidenci UP nepobira podporu nic a chtel by jit na brigadu na dpp.Mouhou ho vyradit z UP? Na UP mu rekla slecna ze pro nej by byla lepsi smlouva na dpč ale na dpp si muze vydelat az 10.000tisic jakto tedy je?Dekuji

175. Pavel Pešát | 6.11.2020 v 23.45

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné žádat o podporu v nezaměstnanosti, pokud jsem zjistil, že mi nebyla ukončena dohoda o pracovní činnosti, kterou jsem vykonával pouze omezenou dobu a už ji nevykonávám od léta. Vším tím pročítáním rad atd., jsem se trochu polekal a vzpomněl si, že jsem v létě pracoval a viděl, že mi ta smlouva o DPČ stále trvá. Smlouvu jsem neskončil, nikdo mě ani u oné společnosti neinformoval, že bych to měl dělat. Ukázal jsem tuto DPČ dnes u ÚP v dobrém úmyslu a řekl popravdě, že už od léta na ni nevydělávám ani korunu. Úřednice mi sdělila, abych si v té firmě, co mi dohodu o PČ vystavila, zpětně vyjednal její ukončení k dřívějšímu datu, což, jak se ukázalo, je poněkud zvláštní sdělení, neboť na oné firmě mi bylo oznámeno, že takové jednání by bylo v rozporu se zákoníkem práce. Řekli mi ale také, že si nemám dělat starost, ať úřednice z ÚP klidně i zavolá do této firmy a tam mi můžou doložit i formou písemných dokladů, že můj výdělek od léta byl nulový. Požádal jsem ihned o ukončení této smlouvy a poděkoval aspoň za takové info. Nyní čekám, zda za mou dobrou vůli – že jsem smlouvu ukázal – nebudu zbaven možnosti vůbec podporu alespoň jeden měsíc pobírat (než si aspoň stačím nějaké trochu obstojné zaměstnání najít). Snad to možné bude, když jsem opravdu nepobíral ani korunu? Navíc lze i snadno dokázat v podniku, kde jsem pracoval, že tam žádné zaměstnance nyní na práci v současné době (alespoň po dobu mé evidence na ÚP) už neberou, tedy že má DPČ byla a je k ničemu, resp. z ní nevzešel od léta žádný výdělek. Tak snad jsem se ničím proti možnosti pobírat dávku v nezaměstnanosti neprovinil? Jinak by mi to fakticky připadlo úplně postavené na hlavu. Díky, snad můžu věřit ve zdravý rozum…Snad to tak vidím správně. Díky za případnou krátkou odpověď. Pěkný den. Pavel

176. Miri | 8.1.2021 v 16.40

Dobrý den mám dotaz: jsem v evidenci UP od 1.1 .Bylo mi vyplaceno odstupné . Mám možnost brigády DPČ ( jedná se o úklid 2x týdně na 2 hodiny) Příjem bude do 3000. Mohu si takto přivydělat?A kdo v tom případě platí zdravotní pojištění? Já, zaměstnavatel nebo ÚP děkuji za odpověď.

177. Han | 18.2.2021 v 4.54

Dobry den chtela jsem se zeptat to zname kdys jsem na UP tak si nemuzu privydelat vubec nic ani na DPĆ trends castku tri tisice dekuji

178. Hana | 19.2.2021 v 5.14

Dobry den prosim vas kdyz ja si privydelam trebas 3 ,tisice tak ja prijdu o celou podporu s UP 9 tisic dekuji

179. Milan | 9.3.2021 v 14.10

dobrý den,chtěl bych se zeptat,pracuji na DPP,ted není pro mě práce,mohu se zaregistrovat na UP,bez ukončení prac.smlouvy

180. Lukáš Pavelka | 20.4.2021 v 16.55

Dobrý den,

Chci se zeptat, co se stane pokud-li překročím těch 7500 hrubého co si můžu vydělat.

181. Jitka | 11.7.2021 v 12.55

Dobrý den chci se zeptat…na UP můžete být veden na DPP nebo na DPC ?

182. Jitka | 29.1.2022 v 10.32

Dobrý den, znamená to tedy, že když jsem si vydělala (neznalostí, že 7600 musí být hrubá mzda) o 500 Kč více že mě nemuseli vyřazovat z úřadu? V čistém si vydělám 7100, netuším, kam zaměstnavatel posílá zbytek. Prekérka je, že jsme měla v rámci up kurz a ted to vypadá, že tím vyřazením si ho budu muset platit sama. Což ze 7100, co mi ani nedovolí, bude poněkud složité

183. Mirek | 6.4.2022 v 14.35

Dobry den,

z dlouhodobeho navratu ze zahranici jsem se prihlasil na UP, aby za me platil zdravotni a socialni pojisteni. Pozor! Nedostavam podporu! Uz mesic hledam praci na HPP a marne. Vse mi nabizeji jen DPP. Jake ma vyhody a nevyhody, prosim? Jak je to se zdravotnim pojistenim ci socialnim, pokud DPP vezmu? Omlouvam se, ze se ptam blbe, prostudoval jsem snad vsechno na Google, ale stale mam v tom zmatek.
Dekuji.

Komentovat: