Ukončení nájmu bytu: Nájemce k výpovědi důvod nepotřebuje, pronajímatel ano

28.4.2016

Prodej bytů fotografie z venkuNájemce bytu se smlouvou na dobu neurčitou může ukončit nájem výpovědí bez udání důvodu prakticky kdykoliv. Jediná podmínka, kterou musí splnit, je tříměsíční výpovědní lhůta. V případě smluv na dobu určitou platí, že nájemce může dát výpověď pouze v případě, kdy se změní okolnosti natolik, že po něm nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. Jinak nájem končí až uplynutím smluvené doby.

Pronajímatelé mají situaci komplikovanější. Výpověď totiž mohou dát svým nájemcům pouze v několika zákonem povolených případech.

Výpovědní doba tři měsíce

Nájemní smlouvy na dobu určitou i neurčitou lze vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou pouze v případech kdy:

  • Nájemce poruší hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu (např. dlužné nájemné, nepovolený podnájem třetí osobě…),
  • nájemce byl odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli, členu jeho domácnosti nebo na osobě či majetku v domě, kde je nájemcův byt,
  • pokud z důvodu úprav ve veřejném zájmu musí být byt vyklizen a nebude možné jej užívat,
  • v případě dalších obdobně závažných důvodů pro vypovězení nájmu.

Nájem na dobu neurčitou lze vypovědět také pokud pronajímatel byt potřebuje pro sebe nebo někoho z blízkých příbuzných. Zákon pamatuje i na případy, ve kterých by byl tento důvod výpovědi uveden čistě účelově a pronajímatel jej ve skutečnosti potřeboval k něčemu jinému. Pokud totiž byt nebude do měsíce použit k uvedenému účelu, musí jej majitel znovu pronajmout bývalému nájemci nebo mu uhradit vzniklou škodu. Tato lhůta se prodlužuje o případnou dobu úprav bytu.

Okamžitá výpověď

Pokud nájemce porušuje své povinnosti zvlášť závažným způsobem může pronajímatel ukončit nájem okamžitě bez výpovědní doby. Za takové porušení povinností je považováno zejména nezaplacení nájemného a služeb za dobu alespoň tří měsíců, poškozování bytu nebo domu závažným nebo nenapravitelným způsobem nebo třeba užívání bytu jiným způsobem než bylo ujednáno.

I když zákon v některých případech umožňuje “okamžitou” výpověď, její účinky tak rychlé jak pojmenování napovídá nebudou. Pronajímatel má povinnost ještě před výpovědí nájemce písemně vyzvat, aby své závadné chování v přiměřené lhůtě napravil, jinak se k takové výpovědi nepřihlíží. Teprve poté může nájemce dostat výpověď a ještě má navíc zákonem stanovenou měsíční lhůtu na odevzdání bytu.

Výpověď musí být podána písemnou formou s jasně uvedenými důvody, které k ní vedly. Nájemce v ní dokonce musí být informován o tom, že pokud s důvodem výpovědi nesouhlasí, může proti ní vznést námitky nebo se obrátit na soud s žádostí o přezkoumání její oprávněnosti. V případě, že výpověď tyto podmínky nesplňuje, je považována za neplatnou.

Nový občanský zákoník měl zjednodušit situaci pronajímatelů a posílit jejich práva. Sice už není nutné při výpovědích žádat o přivolení soudu nebo shánět nájemníkům náhradní bydlení, ale zbavit se problémových nájemníků se smlouvou na dobu neurčitou pořád nemusí být úplně jednoduché. Není se tak čemu divit, že drtivá většina majitelů bude nabízet své byty k pronájmu se smlouvou na dobu určitou.

Autor:

Komentáře (73)

1. Katka | 29.4.2016 v 22.52

A jak je to prosím s výpovědí nájemní smlouvy,která je na dobu určitou(do r.2017) při prodeji této nemovitosti? Byt pronajímám od konce září 2015 a nyní jsem se rozhodla jej prodat.Co jsem kde vyčetla,tak jako důvod nemohu prodej uvést.Zbývá tedy byt prodat i s nájemníky(a smlouvou) a nový majitel ji může vypovědět z důvodu,že chce byt pro sebe k bydlení?? Děkuji

2. Adam | 2.5.2016 v 7.40

Ano, nezbývá nic jiného než byt prodat i s nájemníky. Nový majitel ale zřejmě bude muset počkat až do konce jejich nájemní smlouvy (ta zůstává platná), pokud se jemu (nebo vám) s nájemcem nepodaří rozumně dohodnout… Zákon takové ukončení nájemního vztahu neumožňuje, to je možné pouze u smluv na dobu neurčitou.

3. Selešiová | 18.5.2016 v 10.13

Dobrý den, jak je to s výpovědí nájmu bytu na dobu určitou, pokud je ve v nájemní smlouvě dohodnuta dvouměsíční výpovědní lhůta bez udání důvodů.Děkuji

4. Petra N. | 5.9.2016 v 19.15

Dobrý den, mám možnost koupit byt, ale jsou v nem najemnici, takze musim i s nimi. Tvrvale bydliste mam u rodicu, k tomu hypoteku na RD a dum psany na sebe. Dala by se najemnikum vypovedet smlouva, aniz bych mu musela shanet nahradni bydleni? Napr tak, ze bych sla do bytu bydlet? Slo by to, kdyz mam trvale u rodicu a dum na sve jmeno, ktery splacim, lze to vubec? A jak je to s vysi najemneho, lze s ni hybat, kdyz uz maji smlouvu na neurcito?

5. Václav Ježek | 30.12.2016 v 14.37

Dobrý den,
Pokud jsem nájemce a mám smlouvu na dobu určitou na dva roky a chtěl bych se odstěhovat dříve z důvodu stěhování k přítelkyni . Je toto možné ?

6. Vladimír R. | 10.2.2017 v 1.47

Dobrý den,
v úvodu Vašeho článku uvádíte : „Nájemce bytu se smlouvou na dobu neurčitou může ukončit nájem výpovědí bez udání důvodu prakticky kdykoliv. Jediná podmínka, kterou musí splnit, je tříměsíční výpovědní lhůta.
V mém případě nájemce souhlasí s ukončením nájemní smlouvy na dobu neurčitou a to dohodou, nebo výpovědí z jeho strany. (S pokračovím nájmu na dobu určitou) .
Nenašel jsem však žádné ustanovení OZ které by to výslovně umožňovalo ?

Děkuji VR

7. Věra D. | 14.2.2017 v 12.58

Dobrý den,

může nájemce ukončit smlouvu na dobu neurcitou bez trimesicni vzpovedni lhuty? Napr. kdyz prijde o zamestnani a tudiz neni schopen platit dal najem, nebo se kvůli zamestnani musi odstehovat do jineho mesta? nikde jsem to v zakone nenasla resene.

Dekuji

8. Veronika | 1.4.2017 v 20.43

Dobry den. Mam docela dost velky problem. Bydlime v podnajmu s pritelem a prislo nam.rocni.vyúčtování. Samozřejmě na.zaplaceni mame ale nesouhlasi nam castky. Majitelka radne.neplatila.zalohy rak.jak mela. Penize jsme ji posilali na ucet kde pote mela vse platit. Na realitku s nami zajit nechce aby nam tam vse vysvetlili a pani majitelka se tomu i sama vyhyba. Ted nam rekla.ze vubec.pro nas neplati tri mesicni vypovedni.lhuta kdyz nejsme ochotni zaplatit vyuctovani a dala nam tri dny.na vystehovani. Muze tohle.udelat?? Nevim co mam delat

9. Marcela.Š | 2.4.2017 v 23.07

Dobrý den máme nájemní smlouvu na dobu určitou pronajímatel se rozhodl nám dát výpověď nájemní smlouvy a to do 3 měsíců se odstěhovat napsal bez udání důvodů ani to nepsal podle občanslého zákoníku a žádný podpis je to platný? Vůbec nevím co ho k tomu vedlo

10. Olga | 6.4.2017 v 8.47

Dobrý chci se zeptat a když mám problém s nájemném a mám smlouvu na dobu neurčitou a majitel mě mě třeba požádá abych se odstěhovala tak mi musí dát ukončení smlouvy ????

11. Michal | 20.4.2017 v 12.51

Dobrý den pořídil jsem si malého pejska čivavu a paní majitelka mi chce dát výpověď z bytu,má na to právo?když pejsek nic nezničil ani neobtěžuje nikoho v domě.děkuji za odpověď:)

12. Luba | 22.4.2017 v 0.30

Ještě tam Michale dodejte že nemáte nájemní smlouvu ale „dohodu o užívání části dvougeneračního bytu“ ve které jste se zavázal že nebudete mít v bytě zvíře, z důvodu alergie majitele“. Též děkuji za odpověď.

13. mirek | 22.4.2017 v 21.14

Zdravim prosim. Mâm dotaz platim najeḿ zpetne v dubnu za brezen.majitelka mi chces dat okamzitou vypoved smlouvu mâm na dobu urcitou.vypoved mi chce dat s 2 deni lhutou ma na to pravo??‘

14. Lenka | 16.5.2017 v 15.56

Dobry den, mela jsem pronajaty bar od najemce ktery dal vypoved s okamzitou platnosti majiteli baraku. Se mnou nebyl ukoncena smlouva. Co s tim?

15. Vlasta | 29.5.2017 v 7.41

Dobrý den.Měla bych dotaz.Dcera je ve společném bydleni v podnajmu v jednom pokoji ve 3pokojovem bytě.Paní majitelka přišla z vyúčtování kde se částka dostála dost vysoko vzhledem tomu že dcera ma jenom jeden pokoj Má přítele s kterým si vlastnimy silami opravili bydlení u babičky Smlouva ji končí k 30.6.2017 byla uzavřena jak mysleli dcera ne jeden rok ale majitelka tam zakotvila že pokud nebude výpověď podána do 30.4. tak se smlouva automaticky prodlužuje o další rok.Majitelka ji nechce přijmout žádnou výpověď a navic po ni žádá aby za sebe našla náhradu.Dcera je z toho úplně vystresovana a na zhroucení.Jak se může bránit proti takové smlouvě?A jak se bránit proti vysokým nedoplatkum.

16. Janka | 3.7.2017 v 13.46

Dobrý den,

Jsem nájemce a mám problém se svým spolubydlícím (bývalý přítel) spolubydlící je uvedený ve smlouvě jako spolubydlící. Bohužel s ním nemám uzavřenou smlouvu o spolubydleni (nečekala jsem, že se rozejdete…)
Problém je ten, že expritel se nechce vystěhovat, dluží mi peníze za svou část nájmu, nepracuje, fyzicky i psychicky mě napadá.
Mám nějakou možnost ho z bytu dostat?

17. Jakub | 4.7.2017 v 21.57

dobrý den,

mám dotaz ohledně nájmu. Bydlím v pronajatém domě a majitel mi řekl, že nepřekousne psa, kterého jsem si pořídil. Nájemní smlouva byla uzavřena v roce 2015 na rok, před ukončením jsem majitele informoval a on mi řekl, že smlouva není potřeba, že je spokojený, že to necháme tak a dohodli jsme se ústně,že budeme pokračovat tak jak to bylo ve smlouvě. Otázka zní, může po mně chtít vystěhování, když nájem platím řádně v termínu a barák obstarávám?

18. DRAPALOVA | 19.7.2017 v 11.39

Dobrý den,mám s podnajemniky podepsanou výpověď z nájmu s 3 měsíční výpovědní dobou s rozumem podpisu 26.6.2017.Výpovědní doba tudíž začala 1.7.2017 a měla by končit 30.9.2017.Nájemníci si našli nový byt,napsali SMS že končí pronájem a k 30.7.odevzdají klíče.MÁM NÁROK POUŽÍT KAUCI na zbývající 2 měsíce než vyprší 3 měsíční výpovědní doba?Argumentují tím že ve smlouvě je výpověď z 3 měsíční výpovědní dobou,která začíná běžet 1.7.,ale není tam uvedeno že končí 30.9.Děkuji za odpověď.DRAPALOVA

19. Miluše | 24.8.2017 v 1.46

Dobrý den mám najemni smlouvu na dobu neurčitou.S dvouměsíční vypovedni lhůtou má na to majitel právo? Podle zákona je tříměsíční Děkuji

20. vladimir Fabry | 24.8.2017 v 6.25

Dobry den chci se zeptat muze pronajimatel ukoncit pronajem ustni formou.

21. Hanuše | 28.8.2017 v 23.32

Dobrý den chci se zeptat máme podnajniky v bytě mají najemni smlouvu do 31.4.2018 být budeme prodávat můžeme jim dát výpovědní lhůtu z bytu nebo tam musej zůstat až do toho 31.4.2018.Děkuji Hanuše

22. Jana Ottová | 31.8.2017 v 18.16

Dobrý den, bydlím v nájemním bytě s majitelem a mám smlouvu na dobu neurčitou. Teď se s ním přu již přes půl roku, že mi zatéká do bytu střechou a přes ucpaný okap a okna která jsou taktéž zarostlá (podkrovní byt) tvoří se mi plísně a při každém dalším dešti se mi tu tvoří mokré fleky. Když jsem napsala majiteli že budu požadovat opravu, vždy mi bylo přislíbeno, ale nic se nedělo. Poté jsem mu napsala, že žádám o snížení nájmu. Na to slyšel, ale o snížení nájmu nechce ani slyšet a napsal mi ať si najdu jiné bydlení. Má na takové razantní jednání nárok?
Děkuji Jana

23. Roman Sedlak | 15.9.2017 v 18.30

Dobry den,
s pritelkyni jsme se nastehovali do najmu, ktery je vsak velmi hlucny a doslova se v nem neda spat diky absenci jakekoli izolace ve zdech. Muzeme po majiteli zadat napravu jakymkoli zpusobem?
Pokud se vystehujeme okamzite bez splneni trimesicni vylovedni lhuty, je realne, ze majitel si castku od nas nejak vymuze?
dekuji,
Sedlak

24. Ondrej becak | 16.9.2017 v 4.34

Sem najemce muzu dat okamzitou vypoved smlouvy?

25. Pavel Valenta | 21.9.2017 v 9.18

Dobrý den pronajímám rodinný dům nájemní smlouva končí 31.8.2018. chci se zeptat zdali nájemní smlouva zaniká dnem ukončení smlouvy nebo musím dát nějaké písemné oznámení že nájemní smlouvu dále neprodlužuji Děkuji Valenta

26. Jakub Kadlec | 8.10.2017 v 15.57

Dobrý den mám / měl jsem smlouvu v pronajatém bytě na dobu určitou která mi skončila 30.9.2017 . Majitel ještě stále nepřišel s novou smlouvou .Našel jsem si nový byt a rád bych se odstěhoval. Jak je to s výpovědní lhůtou když ted bydlím týden bez smlouvy , mohu se stěhovat a musím dodržet 3-měsíční lhůtu , nebo je na mě kdy se odstěhuji ?

27. Jirka | 11.10.2017 v 7.59

Dobrý den,
jako nájemci bytu mi byla ze strany majitele bytu doručena výpověď nájemní smlouvy na dobu určitou s platností od 1.11.2017 a délkou výpovědní lhůty 2 měsíce.

Mohu se jako nájemce v průběhu výpovědní lhůty z bytu kdykoliv přestěhovat, nebo musím se stěhováním počkat až na vypršení výpovědní lhůty?

28. Anabel | 30.11.2017 v 16.20

Mohu se jako nájemce v průběhu výpovědní lhůty z bytu kdykoliv přestěhovat, nebo musím se stěhováním počkat až na vypršení výpovědní lhůty?

29. kvetoslava jiravova | 5.1.2018 v 19.31

Dobry den chtela bych se zeptat mam najemni smlouvu na dobu urcitou od 15.7 2017 do 30.6.2018 slozili jsme kaukci 9tisic a dalsi 9tisic jsem zplacela 2*3000kc treti splatku jsem zapomnela uhradit ja ani pronajimatel sme si toho nevsimli ale kdyz nastal problem ze jsem nemohla v prosinci uhradit najemne a sluzby pozadala jse pronajimatele aby to uhradil z kaukce s tim ze to vratim pristi mesic a on my rekl ze mam zaplatit a nebo jse vystehovat a v lednu my napsal vypoved z bytu do 31.1.2018 z duvodu nezaplaceni najemneho a ze jsem nezaplatila posledni splatku na kaukci 3000kc pred tim mne ale na ne zaplacenou kaukci neupozornil kdyz vse doplatim do 30 dnu muze mne vystehovat nebo jak se muzu branit dekuji jiravova

30. david | 8.1.2018 v 16.16

dobry den chtěl bych se zeptat mam ukončení najmu ke konci května 2018 ale pronajimatele jsem požadoval důvod pisemně ale to mi nechcou rič ale žadny problem nemam s najemnikama a nebo splacenim najmu ktere hradim řadně děkuji a přeji hezky den david.

31. Dana | 30.1.2018 v 20.08

Hezký den ,
bydlím v podnájmu ,nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou ,majitel mi sdělil že bude byt prodávat .Jak je to prosím s výpovědí ,jaké mám já jako nájemce práva a jaké povinnosti .
¨Děkuji za odpověď

32. Zuzana | 6.2.2018 v 13.12

Hezky den,
Vypršela mi nájemní smlouva, dále ji prodlužovat nechci, nepodepisovala jsem nic. Chtěla bych se vystěhovat… byt jsem dala do původního stavu. Pan Lasota zaměstnanec CPI byty chce po mně další nájem uhradit. Má na to nárok? a mam nárok na plnou částku kauce?
Děkuji za odpověď.

33. Roman | 15.2.2018 v 13.05

Dobry den,

mame pronajaty dum na dobu urcitou. Nyni nam pronajimatel poslal nedoplatky za energie kde se ukazalo ze dum je tak energeticky nevyhodny ze se nam najemne prodrazilo v tisicich o vic nez 20%.

Za strjnou cenu muzu pronajat v stejne lokalite novostavbu nizkoenergetickou.

Je mozne velke navyseni zaloh pouzit jako pravoplatny argument k vypovedi z najmu aby nam pronajimatel vratil plnou kauci, ktera neni mala – jsou to 2 mesicni najmy? Toho se prave obavame.
Dekuju za odpoved

Roman

34. Ivan 1938 | 7.3.2018 v 20.22

BYDLÍM V .PRONAJATÉM BYTĚ.kOUPIL JSEM NOVÝ BYT JE TO DŮVOD K OKAMŽITÉMU UKONČENÍ PRONÁJMU?
pRONAJIMATEL HROZÍ VÝPOVĚDNÍ LHŮTOU.

35. Ivan 1938 | 7.3.2018 v 20.42

k PŘEDCHOZÍMU DOTAZU PŘIPOJUJI PODLE MNE DŮLEŽITÉ VĚCI.mAJITEL BYTU MI DODAL VYUČTOVÁNÍ ZA ROKY 2014/5,2015/6,2016/7 DNE 28. ŮNORA 2018. mOHU POŽADOVAT ZA KAŽDÝ DEN POZDNÍHO DODÁNÍ VYÚČTOVÁNÍ
50 kČ ?. MAJITEL NYNÍ POŽADUJE 28.000 KČS JAKO NEZAPLACENÉ POHLEDÁVKY. pŘI TOM VYÚČTOVÁNÍ ZA ELEKTRIKU JSOU DATOVÁNY V KVĚTNU STEJNĚ TAK I VYÚČTOVÁNÍ ZA PLYN. zA SLUŽBY JSOU STEJNĚ TAK DATOVÁNY V KVĚTNU DANÉHO ROKU.sJEDNANÉ ČÁSTKY SMLOUVOU JSEM PLATIL VČAS.kDYBYCH BYL UPOZORNĚN ,NA SCHODKY BYL BYCH JE ZAPLATIL

36. Eliška | 14.3.2018 v 21.01

Dobrý den,chtěla bych poprosit o pomoc.Bydlím v bytě se spolubydlící a ona odmítá platit nájem,její pes ničí byt,nastěhovala si do pokoje člověka o kterém jsem ani nevěděla a už nevím co mám dělat.Když jsem jí požádala aby naučila psa způsobům nebo aby se vystěhoval dotyčný z bytu tak stále odmítá.Ve smlouvě jsem pouze uvedená já jako nájemnice a ona pouze jako uživatel bytu.Nevím jak bych jí měla odstěhovat aby to bylo právně v pořádku.Přemýšlela jsem,že bych s pronajímatelem bytu udělala dodatek ke smlouvě ale nevím jak to formulovat a co přesně by to mělo obsahovat.
Předem děkuji za odpověď
Nagyová

37. Roman | 17.4.2018 v 13.52

Dobrý den.
Mám smlouvu na dobu neurčitou a výpovědní smlouva je tři měsíce,tak mě zajíma jestli po dobu tři měsiční výpovědní lhůty můžu jěště bydlet v bytě než jsi najdu nové bydlení nebo byt mám opustit před touto tři měsíční vypovědní dobou.Děkuji.

38. Radek Míča | 4.5.2018 v 10.09

Dobrý den dostali jsme výpověď z nájmu u společnosti residomo bez jakéhokoliv upozornění a to do 7dnu bez udání důvodu proč tomu tak je.mame dvě malé děti a není kam jít děkuji za info

39. Marie vopravilova | 27.5.2018 v 11.17

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat potřebuju se zbavit strejcka poskytli sme mu s přítelem pomoc a vzali sme ho k sobě na zimu a teď se ho nemůžem zbavit. A ještě ke všemu ho živíme nájemní smlouvu snama žádnou nemá a barák patří nám. Mužem ho prostě vyhodit na ulici.

40. Michal N. | 31.5.2018 v 19.28

Dobrý den, chceme se přítelkyní a dcerkou, prestehovat do vetsiho bytu co nejdříve, majitel bytu ale trva na 2 měsíční lhůtě a pokud by jsme odešli o měsíc dřív, tak druhý měsíc musíme doplatit a nebo si sehnat náhradu. Pokud nesezenu nahradu a podam pisemnou výpověď jen na jeden měsíc a nedoplatim druhý měsíc. Jedná se o nějaké porušení ?

41. Bechyne Vladimír | 12.6.2018 v 12.31

Majitel chce dát výpověď z nájmu. Byt pry potřebuje pro pribuznou! Musi on podat k soudu výpověď. Nebo ja pro neplatnost výpovědi. Děkuji Bechyne

42. Jana Podaná | 21.6.2018 v 12.14

Dobrý den,

dostali jsme od syna zprávu, že se musíme vystěhovat s našeho domu, že dům prodává. V této nemovitosti bydlíme 21 let. V této nemovitosti se nachází dvě bytové jednotky.V naší bytové jednotce jsme museli provést rozsáhlou rekonstrukci. Na základě se tím pádem vyšplhala cena zhodnocení nemovitosti. Od roku 2011 si musel vzít syn hypotéku na dům, abychom nepřišli o druhovou bytovou jednotku, kde bydlí moje mamina a jeho babička. Po celou dobu hypotéku vše splácím a mám k tomu dokumentaci. Máme prosím Vás nárok na finanční vyrovnání?

Děkuji moc s pozdravem

Jana Podaná

43. Marie | 24.6.2018 v 14.26

Dobrý den, nájemní smlouva mi končí poslední den v měsíci a od prvního následujícího měsíce chci do jiného bytu. Musím dávat pronajímateli nějakou výpovědní lhůtu nebo můžu normálně odejít? Říkala mi, že mi smlouvu prodlouží, ale já už nechci. Mám nárok na vrácení kauce?

44. Dona | 29.7.2018 v 9.23

Dobrý den, tatínek je majitel domu v kterém bydlí rodina která dostala výpověd z bytu pořád se hádají křičí na celí barák práskají dveřmi které rozbili v důsledku bouchání ostatní nájemníci si stěžují na jejich hlučnost v nočním klidu. Nevíme co s nimi nechtějí se vystěhovat jak máme postupovat výpověd jim končí v začátkem září děkuji za odpověd.

45. Václava Hofmanová | 30.8.2018 v 9.25

Dobrý den, mám dotaz, mám prodlouženou nájemní smlouvu do července příštího roku 2018, majitel mi volal, že má finanční tíseň a že chce byt prodat, mám nárok bydlet v bytě i po prodeji bytu do příštího roku za stejných podmínek, nebo musím byt opustit a uvolnit ho. Bydlím s onkologicky nemocnou dcerou, to ví a dovolil to, to máme jít teď pod most? Nájem platím včas, nic nedlužím. Je to opravdu urgentní prosím. Díky za odpověď.

46. Adela Ryndakova | 24.9.2018 v 18.48

Hezký den ,
bydlím v podnájmu ,nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou ,majitel mi sdělil že bude byt prodávat .Jak je to prosím s výpovědí ,jaké mám já jako nájemce práva a jaké povinnosti .
¨Děkuji za odpověď

47. Pavel Hora | 21.10.2018 v 8.59

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a majitel chce dělat rekonstrukci domu, mám nárok na nějakou náhradu?Chce vystěhovat celý dům i když v něm bydlí samí stáří lidé kolem 80let, děkuji za odpověď

48. jirina | 14.11.2018 v 9.55

Dobry den mam smlouvu na neurcitou a majitel me chce vyhodit s peti detma a pritelem do trech tydnu a ja nemam kde jit.Duvody uvedla kvuli derem ze si lidi na ne ztezuji ze pres den delaji hluk ale nocni klid dodrzujeme.Musela jsem pod natlakem podepsat vypoved.Poradte mi prosim co s tim.Jsem zoufala.Tak rychle si nic nesezenu.Dekuji za odpoved.

49. Stanovska | 13.12.2018 v 19.52

Dobrý den dnes mi přišel říct pan majitel ze mi dava výpověď a když ne zaplatím dva nájmy co dlužím tak mi dava týden na vystěhování mam dvě male děti a za týden nic neseženu podle smlouvy bych mela mit aspoň 3 měsíce a ne že do týdne jak nepůjdu příč tak mi otevřou byt a vystehuji mně a já řekla že po novém roce to zaplatím ale chce to do týdne jinak mám smůlu jak se mužů bránit Děkuji

50. Jana | 17.12.2018 v 10.58

Dobrý den.

Mám dotaz ohledně vystěhování nájemníků z bytu. Nájemníkem v mém bytě je dcera mého přítele, se kterou jsme se nepohodly. Dokud vše fungovalo, nájemní smlouvu jsem jí podepisovat nedala, platila mi pouze náklady spojené s užíváním bytu. Má stále trvalé bydliště u svého otce. Nyní jsem jí zaslala nájemní smlouvu, kterou nejspíš odmítne podepsat, protože v ní uvádím zaplacení jistiny a za pronájem chci kromě nákladů spojených s užíváním bytu ještě 2 tisíce měsíčně. Jak mám postupovat, pokud smlouvu nepodepíše, odmítne se vystěhovat a nebude platit požadovaný nájem ?

51. Jitka | 23.12.2018 v 2.27

Dobrý den. 31.12.2018 mi končí nájemní smlouva na dobu určitou. Jedná se o byt od zaměstnavatele. Ten mi 21.12 2018 oznámil telefonicky že smlouvu neprodlouží a že se mám do 7.1 2019 vystěhovat.Jsem v pracovní neschopnosti. Jak dlouho dopředu je toto povinen oznámit ? Nájem platím pravidelně a dodržuji vše ujednané .Děkuji.

52. Galina Gbatoyko | 15.1.2019 v 20.35

Dobrý den,

může nájemce ukončit smlouvu na dobu neurcitou bez trimesicni vzpovedni lhuty? Napr. majitel zvýšel najem na 4 tisice?

Dekuji

53. Veronika | 23.2.2019 v 18.34

Dobrý den chci se zeptat když pronajimatelka zapomněla do smlouvy uvést že když odejdu s bytu dříve tak mám dvouměsíční výpověď mohu odejít třeba ke konci měsíce? Děkuji

54. Lujana1 | 18.4.2019 v 23.54

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat.
Mám druzstevni byt.Na družstvu jsem byla podepsat podnájem na dobu neurčitou.
Můžu bez udání podat výpověď 3 měsíční lhůtu.
Byt platí pravidelně sotva vychazi.
Ale spíš jsou tam spory a kriva obvinění.
Můžete mi nějak poradit děkuji.

55. eva | 12.7.2019 v 12.30

Hezký den chci vypovědět nájemníka…pro stálé dohady o nájem…jak postupovat.Mohu využít argument,že chci byt pro sebe?Eva

56. Věra Daňková | 19.7.2019 v 14.11

Dobrý den, prosim o radu můj syn dostal pouhý papír od Residomo že do 7 dnů musí vyklidit být, nechápeme proč, vše je řádně placeno. Děkuji Daňková

57. Lenka | 23.7.2019 v 10.25

Dobrý den, mám podepsanou nájemni smlouvu dne 21.7. Ale ve smlouvě mám udáno že se nastěhuji až 1.8. Můžu tedy nájemní smlouvu vypovědět bez udání důvodu? Majitelka si ze zaplacene částky 12tisic korun chce vzít 5000kc i když být ještě neužívám ani nemám klíče. Děkuji za odpověď

58. Petr Neuhort | 16.8.2019 v 13.11

Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká je výpovědní lhůta z bytu ,když jsme ani nájemní smlouvu nedostaly a byly jsme tam necelý měsíc ,, může po nás majitel chtít tu výpovědní lhůtu ,děkuji za odpověď ,,

59. LUKAS | 1.9.2019 v 8.53

Dobry den den chtěl sem se zeptat bydlím v pronajmu a majitelka mi dala smlouvu nadobu určitou od 1.2. 2019 do 31.1 2020
ale byt chce prodat ..musím mit nakou vypovední lhutu pisemně nebo stači když jen přišla a řeklaosobně .. ?
dale sem se chtěl zeptat že od doby kdy se byt prodavá nemusím po dobu 3 měsicu platit najem .. kvuli tomu že si musím najit jine bydlení je to tak ? a musím si našetřit na jiny .. ? děkuji za odpověd

60. synkova | 5.9.2019 v 11.55

Dobrý den mam dotaz. nastěhovala sem se do bytu, smlouva na dobu určitou, dva měsíce, nájem se platí na měsíc dopředu. bohužel sem se ocitla na nemocenské a nemohla sem zaplatit včas a vplné míře nájem. Pronajímatelka mi přes emaily, sms a volání oznámila, že mám opustit byt hned. takto to trvalo celé dva měsíce s tím, že vždycky sem zaplatila nájem do konce každého měsíce. V pondělí mi oznámila, že další nájem nechce, že chce byt, že mi to oznámila pouze sms, voláním a eamilem dost dopředu abych se srtihla odstěhovat. řekla sem jí at mi dá aspon 14 dnů, ale ona že ne že už sem měla dost času a nechavala nás tu z dobré vůle, aže v pátek 6.9 ráno příjde se zámečníkem. Dnes sem byla podat návrch na neoprávněnou výpověd k soudu. Stačí to , abych mohla ještě v bytě zůstat do konce září než budu mít peníze a budu moc s dětmi jít jinam děkuji Synková

61. Ilona Nosálová | 22.9.2019 v 15.30

Dobrý den, mám dotaz
jsem majitelka bytu, ve kterém se mnou a mým synem bydlí i jeho otec – nemá zde trvalé bydliště a nemáme sepsanou nájemní smlouvu. Přispívá pouze na náklady spojené s domácností a na syna.
Chtěla bych, aby se vystěhoval. Jakou formou mu mám dát výpověď a co vše je k tomu potřeba, abych ho mohla vystěhovat.

Děkuji a jsem s pozdravem IN

62. Kristina | 6.10.2019 v 21.21

Mam na dobu ne určitou nájemní smlouvy,žádné dluhy ne mam poplatky platím .Budlim spolu se vším synem
Přijde mi majitelka a říká,ze do 7 dny mam se vystěhovat ?
Co mam dělat ?

63. Lenka | 8.10.2019 v 12.01

Dobrý den,mám pronajmuty byt na dobu určitou.Okolnosti se ale změnily a v bytě už od začátku nebydlim,společnost která mi byt pronajímá mi ale nechce uznat výpověď ,prý k tomu nemám důvod a byt musím platit až do doby konce smlouvy.

64. Radek | 17.10.2019 v 14.08

Dobrý den, je možné dát nájemníkovi výpověď z nájmu ústně ?
Děkuji

65. Michaela | 2.12.2019 v 19.32

Dobrý den když jsme ukončili dnes smlouvu a chceme se odstěhovat tak majitelka ji chce brát až od 1.1.2020 má na to právo

66. Lucie | 19.3.2020 v 19.58

Dobrý den,

prosím Vás. Mám nájemní smlouvu na dobu určitou a to příští měsíc. Byt slouží ke krátkodobým pobytům. Situace je nyní extrémní, veškeré jsou v Praze zrušeny. Nemůžu pokračovat ve smlouvě. Navíc nemůžeme dle nařízení nyní pokračovat. Mohu jednoduše ukončit nájemní smlouvu – která končí za měsíc? Nemůže pronajímatel se mnou řešit výpovědní lhůtu?
V jakém jsem právu, také vzhledem k této situaci?

Děkuji, s pozdravem

67. Michael | 22.3.2020 v 15.02

Dobrý den můžete prosím blíže definovat „majitel potřebuje byt pro sebe…“. Mám pronájem na dobu určitou a majitel mi dal 3 měsíční lhůtu na vystěhování v průběhu roku s tím že se tam chce stěhovat on sám. Neakceptoval jsem totiž náhlé navýšení nájemného v průběhu roku.
Vnimam správně možnost vlastní potřeby jako nahli stav nouze který by měl být pádné dokumentovan?Děkuji

68. Lenka | 7.4.2020 v 14.18

Dobrý den chci se zeptat,bydlim na hotelu kde pronajimaji dlouhodobe ubytovani.nyni jsem se dostala do situace ze jsem nezaplatila najem březen 2020.diky koronaviru.vedeni mi reklo pokud nezaplatim tak se mam vystěhovat.v domovnim řadu je ze najem se plati 5den v mesici.Když jsem ho zaplatila k poslednimu nic se nestalo.tak me zajima jestli me muzou okamžitě vyhodit,nebo je tam nejaka výpovědní lhůta.děkuji.Lenka

69. Lucie | 7.4.2020 v 18.28

Dobrý den, nájemní smlouvu mám na dobu určitou… A to do 31.12. 2020. Nicméně majitel bytu mi přišel oznámit, že mám 3 měsíční výpověď z důvodu, že byt prodává. Má na to právo? Děkuji za odpověď

70. Lenka | 16.4.2020 v 6.00

Mám smlouvu uzavřenou na dobu určitou do 30.4. 2018. Smlouva pak již nebyla obnovena. Majitel chce abych ukončila nájem do 30.4.2020. Já se domnívám že mám 3 měsíce výpovědní dobu tedy být opustím až k 31.7. 2020. Majitel se senou chtěl domluvit s tím že počká a dává mi 2 měsíce na vystěhování. Tedy do 30.6.2020. Myslím že na to nemá nárok a i když pracuji v nouzové stavu mi nesmí dát výpověď. Majitel tvrdí že to není pravda. Prosím o radu. Děkuji.

71. Michal vozenilek | 2.5.2020 v 11.41

Dobry den mam dotaz mam pronajem na dobu neurcitou. Pronajimatel prenechal pronajem bytu pachtyri a ten nam dal vypoved z najmu bytu.uvadi ze budou delat upravy v dome ale v prizemi, nas byt je v prvnim patre. Ma pachtyr narok nas vystehovat?

72. Michaela Hradecká | 7.5.2020 v 19.22

Dobrý den,

mám nájem na dobu určitou a výpovědní doba mi končí k poslednímu srpnu, ale majitel bytu se rozhodl, že chce byt rekonstruovat tak mi dal z jeho strany tří měsíční dobu na vystěhování tj. do konce července. Shodou náhod jsem si našla náhradní byt již teď a mohu se přestěhovat již v půlce měsíce.
Musím dodržet tří měsíční lhůtu? Nebo se mohu odstěhovat kdykoliv?
Chtěla jsem se s majitelem domluvit, že mu nechám vratnou kauci a zaplatím celý nájem za květen. A on chce po nás celý nájem za všechny tři měsíce, má na to právo?

Děkuji,
Hradecká

73. DenisaK | 28.5.2020 v 13.42

Dobrý den,
podali jsme výpověď z nájemní smlouvy a teď nám běží tříměsíční výpovědní lhůta – může už v této době k nám zvát další zájemce a provádět je v tomto bytě, kde ještě 3 měsíce budeme bydlet? V občanském zákoníku jsem o tom nic nenašla…
Děkuji

Komentovat: