Práce na mateřské nebo rodičovské dovolené

Většina rodičů nemá to štěstí, aby se mohla plně věnovat výchově svého potomka a přitom se neohlížet na výdaje. Chod domácnosti s malým dítětem nebo dokonce dětmi je finančně náročný. Příjem partnera a pomoc od státu tak nemusí každému stačit. V dnešním článku si ukážeme, za jakých podmínek je možné si na mateřské/rodičovské dovolené přivydělat.

Pravidla práce při mateřské nebo rodičovské dovolené

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, po kterých se přechází na dovolenou rodičovskou. Peněžitá pomoc v mateřství je dávka ze zdravotního pojištění, zatímco rodičovský příspěvek je paušálně stanovená sociální podpora. Její výše záleži na době, kterou se maminka (nebo otec) rozhodne na rodičovské dovolené strávit. Podle toho bude sociální podpora rozpočítána na měsíční dávky.

Prvních šest týdnů po porodu není možné legálně pracovat ani si přivydělat. Jde o časový úsek, ve kterém byste se měli věnovat pouze dítěti. Po tomto období už ale existuje jen několik zákonných omezení a jediným dalším limitem je pak poptávka na trhu práce, případně rodinná situace.

Mateřská dovolená

V průběhu mateřské můžete hledat přivýdělek nebo zaměstnání prakticky všude. Jediné místo, které je pro vás zapovězené, je to vaše stávající. Peněžitou pomoc dostáváte z pojištění, které se vztahuje na vaše zaměstnání. Nastoupit na stejné místo proto není možné. To neznamená, že nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele. Musí jít ale o jinou pracovní pozici.

Rodičovská dovolená

Vaší jedinou povinností jako rodiče na rodičovské dovolené je zajistit patřičnou péči o potomka v době, kdy jste v zaměstnání. Práci si můžete hledat pouze pokud bude mít vaše dítě adekvátní dohled. To znamená, že se o něj postará jiná zletilá osoba. Ideální jsou na to babičky (pokud už jsou v důchodu).

V obou případech platí, že váš příjem nemá žádný vliv na vyplácení mateřské nebo rodičovského příspěvku. Je jedno kolik si vyděláte. Tyto dávky zůstanou stejné.

Práce na rodičovské dovolené
Skloubit práci s péčí o potomstvo
může být docela dřina

Kde hledat práci?

Česká Republika obecně zápasí s nedostatkem nabídek práce vhodných pro maminky na rodičovské. Flexibilních pracovních úvazků, které by umožňovaly větší zapojení rodičů do pracovního procesu, je málo. Přesto i v té naší bídě existují výjimky.

Při hledání se zaměřte na velké firmy ve svém okolí. Například banky, mobilní operátoři, ale určitě i další velcí zaměstnavatelé mají speciální pracovní programy určené pro rodiče malých dětí. Pokud jste před nástupem na mateřskou pracovali v menší firmě, zkuste se zeptat svého šéfa na možnost práce z domu nebo zkráceného, částečného či jinak vhodně upraveného úvazku. Osobní vztahy mohou být v tomto směru k nezaplacení.

S hledáním vhodného místa můžete samozřejmě začít na našem serveru. V nabíkách práce se sem tam vhodná pracovní příležitost objeví. Pokud se jedná o relativně rozšířené nabídky práce z domova, buďte vždy opatrní. Taková práce se sice rodičům pečujícím o miminko nejspíš jeví jako nejvýhodnější, bohužel je ale nutné dávat si pozor na různé podvody, těch je na internetu stále více než dost.

V situaci, která v současnosti panuje na zdejším pracovním trhu, nezbývá než maminkám (případně tatínkům) na rodičovské popřát hodně štěstí. I to budete při hledání přivýdělku potřebovat. Pokud máte vlastní zkušenosti nebo dokonce nějaké tipy pro prácechtivé rodiče malých dětí, neváhejte se o ně podělit v komentáři.


Komentáře

  • Kristýna Maslová

    říká:

    Dobrý den, scháním nutne nějakou práci či brigádu na rododičovké dovoloné. DěKUJI

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *