Jak pronajmout byt od A do Z

Koupě nového bytu se může díky pronájmu stát výhodnou investicí se stabilním příjmem. Pokud už prázdný byt vlastníte, rozhodně se moc nevyplatí, nechat jej ležet ladem. Víte, na co všechno je nutné při pronájmu bytu myslet a co budete muset zařídit?

Než byt pronajmete

Základním předpokladem k úspěšnému pronájmu vašeho bytu je vlastnictví kvalitní nemovitosti. Pokud je byt v žádané lokalitě, má dobré dispozice, je po rekonstrukci a je vybaven minimálně kvalitní kuchyňskou linkou a hezkou koupelnou, pak máte skoro vyhráno.

Před tím, než byt nabídnete k pronájmu, jej ale nezapomeňte uvést do bezvadého stavu. Opravte všechna poškození po předchozích nájemnících, byt vymalujte a samozřejmě i ukliďte.

Předem si také ujasněte výši nájemného, které budete požadovat. S bytem budete mít nějaké náklady a pravděpodobně od pronájmu očekáváte zisk. Pro orientaci si zjistěte, kolik za nájem obdobného bytu v dané lokalitě požaduje vaše konkurence. Ať cenu zbytečně nepodstřelíte nebo naopak svoje požadavky nepřeženete.

Hledání nájemníka

V nejlepším možném případě se vám podaří byt pronajmout nějakému známému nebo někomu z rodiny. Většinou ale nikdo takový k dispozici nebude a vám nezbyde nic jiného, než jej nabídnout k pronájmu v inzerci.

Základem pro úspěšnou nabídku budou reálné a detailní fotografie (Přečtěte si: Jak nafotit nabízenou nemovitost). Klidně můžete natočit i videoprohlídku. Lidé nečtou jako první text inzerátu, raději si váš byt nejdříve prohlédnou na fotkách nebo na videu. V popisu nemovitosti se pak pokuste svůj byt vylíčit co nejlákavěji. Uvádějte jen fakta a buďte upřímní.

Prověření nájemníka a předání bytu

Než se rozhodnete pro konkrétního zájemce, každého z nich si ještě pořádně prověřte. Jestli náhodou není v insolvenci nebo exekuci dnes zjistíte velmi snadno. Výpis z centrální evidence exekucí vám vystaví na každém Czechpointu (Přečtěte si: Ověřte si s kým obchodujete). Insolvenční rejstřík je dostupný online. V době sociálních sítí se dá zjistit mnoho dalších potenciálně důležitých informací třeba na Facebooku nebo Instagramu. Neuškodí ani hodit si jméno zájemce do Googlu.

Základem pro dobře nastavený vztah majitele bytu a jeho nájemníka pak bude neprůstřelná nájemní smlouva. V té si ošetřete všechna rizika, jako například neplacení nájmu, předání bytu při ukončení smlouvy, platby, valorizaci nájemného, prodloužení nájemní smlouvy, kdo platí energie, výši kauce, nakládání s kaucí, a tak dále. Oblastí k ošetření je celá řada a proto se do tvorby smlouvy určitě nepouštějte sami, ale vždy se poraďte s advokátem.

Před samotným předáním bytu pak nezapomeňte na detailní předávací protokol. Opište stavy všech měřidel a pořiďte detailní fotodokumentaci bytu. Pokud jsou na bytě nějaké závady, napište je do protokolu, je to v zájmu vašem i nájemníka.

Vaš nájemník je váš zákazník. Je to člověk, který je pro vás důležitý a přináší vaší investici výnos. Proto se k němu chovejte s úctou a respektem a předcházejte si jej.

Pokud vám vše z výše napsaného připadá jako spousta práce, na kterou nemáte čas nebo se na ni necítíte, máte možnost všechny tyto starosti přenechat profesionálům. Ve společnosti SIAN se za vás postarají o vše. Od výběru vhodného nájemníka přes nutné opravy až třeba po komunikaci s SVJ.


Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *