Nárok na starobní důchod budete mít až po 35 odpracovaných letech

Aktualizováno: 22.6.2017

Pracující důchodceDosažením důchodového věku automatický nárok na výplatu starobní penze nevzniká. K tomu, aby vám stát začal vyplácet důchod, musíte ještě získat potřebnou dobu pojištění. Ta se již v roce 2019 vyšplhá k hranici pětatřiceti let, na které zůstane. V některých případech vám ale pro přiznání důchodu stačí odpracovat méně. Do doby pojištění se navíc dají započítat i roky, ve kterých jste nepracovali. Jaké podmínky je tedy nutné splnit, aby vám vznikl nárok na výplatu starobního důchodu?

Důchodový věk

První podmínkou pro získání starobního důchodu je dosažení důchodového věku. Tato hranice se neustále zvyšuje. V roce 2017 by měli získat nárok na důchod muži narození v lednu až říjnu 1954 a ženy (podle počtu vychovaných dětí) narozené v letech 1954/55 (žádné dítě) – 59 (pět a více dětí). Pro ročníky narozené v roce 1971 se hranice věku pro odchod do důchodu bez rozdílu pohlaví a počtu vychovaných dětí ustálí na 65 letech. Díky novele zákona o důchodovém pojištění platné od 1. 1. 2018 dále neporoste. Novela zrušila automatické navyšování věku odchodu do důchodu pro mladší ročníky a o případné úpravě důchodového věku bude co pět let (v každém roce končícím číslicí 4 a 9) rozhodovat vláda.  Celou tabulku s věkem odchodu do důchodu pro jednotlivé ročníky si můžete prohlédnout níže.

Tabulka odchod do důchodu

Důchodové pojištění

Druhou podmínkou je dosažení minimální doby pojištění. V roce 2017 je nutná doba pojištění k získání nároku na starobní důchod 33 let. Každý rok se nutná doba pojištění zvyšuje až se v roce 2019 zastaví na povinných 35 letech. Do tohoto období se započítávají všechny roky, ve kterých ze svého výdělku odvádíte státu peníze na pojištění a také roky, ve kterých sice žádné pojištění neplatíte, ale započítávají se jako tzv. náhradní doba pojištění. Do této náhradní doby patří zejména:

  • Studium: Příprava na výkon budoucího povolání se pro důchodové účely započítává po dobu šesti let od dovršení 18 let věku. To platí pouze pro studium do roku 2010. Studium po tomto roce už mezi náhradní dobu pojištění nepatří.
  • Evidence na ÚP: Započítává se období, po které uchazeč bral podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci + období bez této podpory, maximálně však tři roky.
  • Péče o dítě mladší 4 let: Mateřská a rodičovská dovolená jsou samozřejmě brány jako náhradní doba pojištění.
  • Vojenská/civilní služba: V ČR byla zrušena povinná vojenská služba v roce 2004. Všem mužům, kteří si vojnou nebo civilkou prošli se tato doba započítává.
  • Invalidní důchod: Náhradní dobou pojištění je doba, po kterou jste pobírali invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Započítává se i období, kdy jste sice důchod nepobírali, ale splňovali jste podmínky nároku na něj.

Zákon počítá i s možností, že jste sice důchodového věku dosáhli, ale podmínku povinné doby pojištění nesplňujete. V takovém případě získáte nárok na starobní důchod pokud:

  • máte dobu pojištění alespoň 20 let a váš věk je o pět let vyšší než stanovený důchodový věk pro muže stejného data narození,
  • je vám minimálně 65 let a splňujete podmínky nároku na invalidní důchod,
  • jste získali alespoň 30 let doby pojištění bez náhradní doby (platí od roku 2015).

Pokud nesplníte žádnou z výše uvedených podmínek, na důchod nárok nemáte. V takovém případě nezbývá než odpracovat chybějící dobu pro uznání nároku nebo si chybějící část důchodového pojištění doplatit. Nabídky práce vhodné pro lidi vyššího věku si můžete prohlédnout i na našem serveru.

Autor:

Komentáře (22)

1. Franta Nebojsa | 21.7.2014 v 12.31

Platí pravidlo 1+1+1 tj = jeden zemře důchod nebere,druhý se dožije ale žije krátce a třetí se dožije věku vysokého.Otázka je kam stát zašantroči výnos prvních dvou?Takže důchody NEJSOU spravedlivé.
– Každý dobře ví že žena po 40 letech věku práci nesežene a muž v 50 letech taky ne.To ovšem není vina zaměstnance to je vina státu vedeného mladými dětmi bc.Dis,mgr….asociacemi na všechno nahrazujícími odbory.Lidé postiženi věkem – nemají šanci na práci,podporu….Sehnat práci v tomhle věku do roku je nesmysl!Vláda se nestará- tak na co tam je?
Pojišťovny kradou.Druhý a jiný pilíř je k ničemu.Důchodový fond je rozkraden…Jak to dělá ta EU???Taky dostanou za 42 let práce 300€!?

2. iveta janková | 1.8.2014 v 6.11

Svatá pravda !!!! Je to na zblití! Taky bych mohla někde do 70-ti let hnípat v parlamentu a sem tam-pokud mi to vyjde, pokud tedy neusnu, nezačtu se do novin, nedebatuji s kolegou vedle … atd … zmáčknu tlačítko k hlasování -a pokud to vyjde tak naštěstí správně !!! Vláda se vysmívá lidem přímo do očí… co mají říkat ti, co dělají v těžkém průmyslu, ať si to jdou zkusit, kašpaři jedni počmáraní !!! To je hnus, velebnosti !!!!

3. zdena Bílková | 2.8.2014 v 18.53

Tam je napsaný rok 1952 až 1956 pro ženy jak by šli do duchodu ale co ročník1957 to jsem zrovna já .Také jsem ted prodělala operaci prsu vzali mi ho celý není to žádný med .4 měsíce po operaci ozáření atd léky na 5 let každý den ,práci mám kde je kyselina a jiné chemie nevím jak to semnou bude dál.A v dnešní době nejde být bez práce mám i jiné zdravotní potíže tak že mohu dělat jen na vrátnici.Ale zdraví nemocnému nevěří,je to tak.

4. zdenek | 27.3.2015 v 1.03

je to normální bordel.je mi 57 let 30 let mám odpracovaných ve zdravotnictví,jsem i když to zní sméšně,ale jsem atestovaná zdravotní sestra a to jen,proto že v tomto absurdistánu,není povoleno být zdravotním bratrem,jsem veden všude,jako všeobecná zdr.sestra.nyní kdy mi klekly záda,skřípla plotna,mi hrozí vyhazov,jsem na tom stejně,jako každý poctivě pracujíci občan,jak ve státnim,tak v soukromém sektoru.jsme trestáni za poctivou celoživotní práci,česko je už pouze jen název,kdysi názvu země,kterou jsme milovali a byl to náš domov.země která měla ve světě své renomé,nyní jsme odkázani na ty naše papaláše,kteří nás prodali a živí se z našeho potu,jak oijavice.

5. Dana | 1.5.2015 v 0.41

Takto prodloužit odchod do důchodu mohli jen lidé,kteří celý život nic nedělali a na zadku seděli v teplých kancelářích.Proč se neberou ohledy na to,jakou práci lidé dělají?Nepřetržité provozy,kde se pracuje pořád,z toho o víkendech noční a denní 12tky?Lidé tam,neznají svátky,chodí domů vyřízení,ta zátěž je na úkor jejich soukromého života.Znají jen práci,na ostatní věci nemají chut,ani sílu.Zeny,které mají ke všemu ještě domácnost.Ani vnoučata si neužijou,protože,když mají jednou za 14dní volný víkend,leží doma jako lazaři.Není se na co těšit,lidé jsou otrávení jen tím,když si uvědomí,kolik let jim do důchodu zbývá.Takže člověk bude makat,makat až padne, a to oni potřebují.Je mi z toho na zvracení.

6. Milan.Turkovic | 18.1.2016 v 12.24

Protože si myslí že za těch pět let co studovali mají odpracováno více než dělník za 40 let.Přitom taková hajzl bába je důležitější než oni ,když ji potřebují.Také tam odsedí spoustu roků a co za to dostane ho…vno i když je důležitější než páni kteří dělají celé roky to samé.

7. Věra | 9.4.2016 v 13.59

Je vidět, že stanovení věkové hranice pro odchod do starobního důchodu schvalují lidé, kteří nikdy nevykonávali fyzicky náročnou práci a jsou zahleděni pouze sami do sebe. Stačí se pořádně rozhlédnout a zjistili by, že ta hranice je nesmyslná. Vezmu veřejně známou osobu – pana prezidenta Miloše Zemana, který nedávno oslavil sedmdesáté narozeniny a v zaměstnání fyzicky nepracoval. Už před třemi lety, kdy by teoreticky měl nárok na odchod do starobního důchodu na tom po zdravotní stránce nebyl nejlépe. A dovedete si představit, že by do svých 67 let mohl vykonávat práci taviče, dlaždiče, zedníka, pokrývače, kuchaře, číšníka,montéra,traktoristy a mohla bych jmenovat další a další profese. V tomto věku je možné pracovat v kanceláři, být spisovatelem, umělcem. Proč ne. Pana prezidenta si mimochodem moc vážím, ale vybrala jsem si ho jako veřejně známou osobu, kterou snad zná každý. Vyplývá mi z toho jediné. Že lidé, kteří z důvodu sešlosti tvrdou prací nebudou již třeba v padesáti pěti letech vykonávat svoji profesi (pracovních míst jako vrátný je poskrovnu), budou dostávat invalidní důchody. Nebo jim je úřední šiml nepřizná a vytvoří z nich žebráky. Někteří se domohou nějakých sociálních dávek, ze kterých nezaplatí ani nájem s inkasem, ale polykat budou muset vzduch. Na obživu nezbude. Za téměř celoživotní dřinu se budou potupně doprošovat nějaké pomoci ! Zajímalo by mě, kdo tyto příspěvky čte a jestli vůbec něčemu pomohou. Jsem dost skeptická.

8. Dana | 2.10.2016 v 16.54

Dobry den,me proste jen zajima,kdy pujdu do duchodu a kolik poslednich let se pocita do duchodu,nebo se pocitaj vsechny odpracovane roky v zivote na vymeru duchodu? To se tady nikde nemohu docist,take hodne pracuji v nemecku,to se asi do ceskeho duchodu nepocita ze?Jsem r.1973,ale proste me zajima,kdy a z ceho se mi duchod bude vypocitavat,mimochodem v nemecku prevazne pracuji na polovicni uvazky,kde odvody jsou za me statu opravdu minimalni,ne_li zadne,ale jsem normalne ogicialne prihlasena.Poradi mi prosim nekdo a odpovi mi na moje dotazy? Dekuji

9. Iva | 17.1.2017 v 13.34

Když chcete do důchodu, musíte mít odpracováno min. 30let bez náhradních dob. Nikde se ale nemůžu dočíst, zda se do této doby počítá pojištění do r. 1986. Pracovala jsem od r.75 a do r. 86, je to 11 let. Byla jsem se jen informativně zeptat na důchodovém (mám jít do důchodu v dubnu r.18) a tam mi řekli, že nemám odpracované roky. Přitom jsem pracovala, což můžu doložit, ale na ioldp je nemají . Napsali mě to jako neevidovanou dobu. Když jsem se ptala jak je to možné, prý buď mě zaměstnavatel nepřihlásil, což je blbost a nebo prý, když je něco špatně čitelné, tak jim to v Praze scener nevezme. Tak kvůli tomu, že v Praze mají nekvalitní scener, tak budeme běhat s dokládáním a vysvětlováním. To jsme si mohli do šestaosmdesátého válet šunky, když se to teď nepočítá, no ne:-)? Vlastně nemohli, to by nás tenkrát zavřeli:-). Prosím, jestli někdo víte jak je to s těmi roky do 86, napište. Dějuji

10. Iva | 17.1.2017 v 13.38

Oprava – děkuji:-)

11. pavel | 25.2.2017 v 11.39

Počítá se do důchodu léta od 15 do 18 let

12. petr | 25.2.2017 v 11.55

Prosím vás ví někdo zda se do důchodu počítá také práce v cizině smlouvy mám

13. Roman | 12.5.2017 v 8.50

Dobrý den.
Máte pravdu,bohužel systém v dnešní době je tak nastaven a stím asi nic neuděláme.Lidé ,kteří pracovali za totality,si po převratu vytvořili zákony pro sebe.Byl to úmysl,aby mohli do předčasných důchodů.kde jim bylo ještě zpětně zaplaceno 3roky před důchodem.Naše generace ročníku 1963 to odnesla nejhůře! Po převratu nás vyhodili z práce pro nadbytečnost,takže jsme museli znova na rekvalifikaci , nebo na dálkové studium.Měli jsme malé děti a byli úplně na dlažbě.Mý rodiče si pochvalovali matka šla do důchodu v 53rokách a otec v 58 rokách a ještě jim to doplatili.Ostatní ročníky mých rodičů vyžrali vše co se dalo.Odpočatý lidi těchto ročníků chodí do práce ještě dneska,takže se nedivte ,že důchody posunuly,když mohou ještě dělat.Takže,my za ně budeme ty roky muset odpracovat a ještě zadarmo.V dnešní době berou důchody na které si ani nevidělali. Berou 4x více než kdy ve fabrice vydělali.Takže.my děláme na jejich důchody,oni se budou dožívat 100roků a my budeme na ně dělat a umírat před důchodem.V dnešní době normální lidé .švadleny ,lidé ve fabrikách berou minimální mzdu.Takže,pokud se dožíjí náhodou důchodu budou brát důchod 9-12000kč.Ročníky mladší ,kteří měly plat 2-3,500Kč v dnešní době už prožrali 5x více než za celý život vydělali a na to někde stát musí vzít peníze.Takže ,nedělejte si vůbec žádné iluze o důchodech.Žádné nebudou! Je to nastaveno tak,aby lidé umírali a nedožívali se důchodu.Stát nechce platit 30roků důchody lidem,chtějí max platit od 5-8let .Takže,neplatit státu nic ,okrádat všude ,kde se dá ,využívat kličky v zákonech a čekat až spadne klec.Musíte si vzít příklad ze státní zprávy a přerozdělování peněz pracujících lidí.Heslo v tomto státu.Kdo nekrade okrádá sám sebe.Náš milující pan prezident Zeman to řekl pěkně! Obyčejní lidé vstávají v 7hodin v pracovním týdnu.Takže,nevím co tím myslel,takže všichni lidé .kteří vstávají na 5hodinu dopráce,už nejsou lidé .

14. Klatu | 17.5.2017 v 7.36

Těmto pseudo sviním zebrat všechno a pověsit je!!!.Tento svět je tak hnusný a zvrávený ovládaný psychopaty,kabalou,ilumináty a podobnou satanskou šlechtou a jejich přisluhovačů politiků.Nežijete své životy,zmanipulovali Vás,zotročili,udělali s Vás nevědomé vystrašené loutky.Snaží se z posledních sil síly temna udělat z Kristovského lidstva úplné nevědomé tupce.Odejděte z tohohle systémů,který vás již po tisiciletí drží v zajetí a otroctví.Je to jen hraný matrix,kterým se vás snaží zotročit.Odejděte do přírody,tvořte,budujte soběstačnost,rodové statky,komunity.Vším Vás trávi jak stravou,vodou,vzducem (Chemtrails,Haarp apod.)Žijte již konečně své životy,všechno je úplně jinač než Vás učili,co vám říkali.Lidé pořád spí,ale již není čas,toto je doba transformace a změn,a je za pět minut dvanáct.Tvořte si svůj svět a svou realitu a nenechte seovládat psychopaty a ne-mocnými tohoto satanského světa,který vám tyto vymoženosti nabízí.PROBUĎTE SE!!!

15. Jarmila | 28.5.2017 v 16.37

Mám 59 roků mám 2 deti a jsem od roků 2009 v ČID pracuji na poloviční uvazek ale nevím kolik roku mám odpracovaných pracovala jsem od roku 1974 neco mi už poslali z Prahy ale vůbec tomu nerozumím do mích 18 roků je tam doba neevidovaná pak tam je 39 evidovaná a 17 roku doba náhradního pojištění ale jedno vím že nemám odpracované 39 roků tak mi to prosím vysvětlete ! dekuji Jarmila

16. Jarmila | 7.7.2017 v 16.54

Dobrý den jenom se chci zeptat jestli nám dáte i nějakou tu odpověd na dotazy? Růžičková

17. Adam | 10.7.2017 v 8.46

Dobrý den, většinou reaguji pouze na komentáře u čerstvých článků. Omlouvám se, ale není bohužel v mých silách odpovídat všude. Máme u článků otevřené komentáře, ale pořád je to jen blog a články s komentáři. Nefungujeme jako poradna. Vy nemusíte mít odpracovaných 39 let. Věk na důchod už máte a stačí vám v tomto roce 33 let doby pojištění, to znamená nejen období, ve kterém jste pracovala, ale i náhradní doba pojištění. Bližší informace o vašem konkrétním případě vám ale určitě dají na ČSSZ – http://www.cssz.cz/cz.

18. zuzana | 2.8.2017 v 7.25

dobrý den, slyšela jsem, že se do odpracovaných let od jisté doby nezapočítává studium SŠ a VŠ, je to pravda? Předem děkuji za odpověď

19. jaromir | 4.8.2017 v 19.47

všechny komentáře jsou marné-jde úplně o něco jiného!!
PÁNI cítí, že nebude co rozkrásr, tak utahují šrouby!!
Je to tak prosté. A nevěřte tomu, že přijde někdo, kdo do politiky jde kůli lidem, to je utopie a pohádka ošklivky o slepém princi. Vážení, JSME V HAJZLU!

20. Mirka | 26.8.2017 v 20.47

Dobry den,mam odpracovanych 36let a zajímá mě kdyz mam dopracovane roky a chci do chodu kolik musím doplatit peněz. Dekuji

21. Mirka | 2.9.2017 v 15.27

Dobry den,mam odpracovanych 36let a chci vědět kolik musím doplatit peněz kdyz bych chtěla do důchodu .mam ještě 12let do důchodu.děkuji

22. Nikola | 17.10.2017 v 22.22

Ahoj, pro predstavu. Hned po skole jsem zacala pracovat, pracuji jako OSVC (nemam firmu, mam pronajate misto, kde mohu vykonavat cim jsem se vyucila) a deti kvuli zdravi nemohu mit a kalkulacka mi vypocitala, ze mam makat 50let meho zivota. Dela si ze me nekdo pr…? To je zivot na hov..!

Komentovat: