Pronajímáte byt? Nezapomeňte na vyúčtování záloh na služby

Aktualizováno: 9.3.2017

Psluzbyři sepisování nájemní smlouvy je dobré myslet nejen na výši nájemného, ale taky na částku, kterou bude nájemník hradit zálohy na služby spojené s užíváním bytu. Zatímco dohodnutá částka nájemného je pevná a náleží celá pronajímateli, za služby se platí formou záloh, které je v případě potřeby možné jednostranně změnit. Majitel bytu má povinnost svým nájemníkům skutečné náklady na služby řádně vyúčtovat.

Existují služby, které lze převést na nájemníka a o jejich vyúčtování se nestarat. Přepsat elektřinu a plyn na nového odběratele je praktické i z jiných důvodů. Majitel bytu nemusí řešit, jestli spotřeba odpovídá výši placených záloh a obávat se, jak z nájemníka bude vymáhat případné vysoké nedoplatky. Další služby ale převést na faktického uživatele bytu nejdou, přestože je využívá a platit se musí. Jedná se především o:

  • vodné a stočné,
  • dodávky tepla,
  • odvoz komunálního odpadu,
  • služby spojené s užíváním společných prostor (osvětlení, úklid, výtah…).

V některých nájemních smlouvách podrobný rozpis všech služeb zajišťovaných pronajímatelem ani způsob vyúčtování záloh není. Smluvní strany si vystačí i s pouhou dohodou o výši záloh za služby spojené s užíváním pronajatého bytu. Taková smlouva samozřejmě platí. Povinnosti služby vyúčtovat a vyrovnat případný (ne)doplatek ale ani jednu ze smluvních stran nezbavuje. Při absenci podobných ujednání přímo ve smlouvě tuto povinnost upravuje zákon.

Vyúčtování záloh

Pokud jste si ve smlouvě nedomluvili něco jiného, vyúčtování služeb musí proběhnout nejpozději do čtyř měsíců po konci zúčtovacího období. Musí obsahovat skutečnou výši nákladů na jednotlivé poskytnuté služby i výši přijatých záloh a měl by být pronajímatelem vypracován v takové podobě, aby byly zřejmé a kontrolovatelné případné rozdíly. Další čtyři měsíce pak zákon ukládá na vyrovnání případných doplatků nebo přeplatků.

Nájemce má právo požadovat všechny doklady, podle kterých bylo vyúčtování služeb provedeno. Žádost musí být písemná a lhůta na doložení všech nákladů je pět měsíců po konci zúčtovacího období. Pokud se nájemci ve vyúčtování nebo v doložených dokladech něco nepozdává, může podat proti vyúčtování námitku. Učinit tak může nejpozději do třiceti dnů od okamžiku, kdy vyúčtování nebo doklady obdržel. Dalších třicet dnů má potom pronajímatel, aby uplatněnou námitku vyřídil.

Pro případ, že jedna ze stran čeká na doplatek/přeplatek za služby marně, má věřitel ze zákona nárok na úrok z prodlení. Jeho výši stanovuje nařízení vlády a úroková sazba je vázána na repo sazbu České národní banky, ke které se přičítá osm procentních bodů.  Tato sazba je oficiálně vyhlašována ve věstníku ČNB, její aktuální výši si tedy můžete vždy ověřit v něm. Úrok z prodlení se začíná počítat hned prvním dnem po splatnosti doplatku nebo přeplatku.

Pokud ve stanovené lhůtě k vyúčtování nedojde, zákon také počítá s pokutou ve výši 50 kč za den prodlení při neplnění nepeněžních povinností. To znamená nárok na 50 korun pro nájemce za každý den prodlení s nedoručením řádného vyúčtování.

Autor:

Komentáře (7)

1. Alena Zerrichová | 3.5.2015 v 22.14

Dobrý de, zajímalo by mne,kam se máme obrátit,když nám majitel do dnešního dne nezaslal přeplatky za r. 2013,pouze jakousi zálohu a na zbytek peněz stále čekáme. Nepomáhají žádné urgence,ani u majitelů ,ani u správce,který tuto společnost jako správce zastupuje. Děkuji. Alena Zerrichová

2. David | 29.9.2015 v 12.44

Dobrý den. Pěkně napsáno. Mě by zajímalo jak se správně podle zákona provede vyúčtování pokud se bude jednat jen o část zúčtovacího obdobý? Děkuji Václavík

3. Sebastian | 21.6.2016 v 19.09

Dobrý den.Platim zalohy na sluzby každý měsíc pravidelně po dobu 3 let.Ted si majitel vzpomněl že mám nedoplatky na zálohach za obdobi 2013,14,15.Nemam dostávat vyúčtování každý rok?Mám možnost se tomu bránit?Dekuju.Sebastian.

4. patrik | 18.8.2016 v 13.35

Dobrý den. Platili jsme se zenou zalohy za sluzby každý měsíc pravidelně po dobu 4 let. po vystehovani si majitel vzpomněl že máme nedoplatky na zálohach za dane obdobi 30 tisic kc. navic neni ochoten vyuctovani dolozit a vyhrozuje zalobou. jak mam postupovat? nejspis mi nezustava nic jine nez se obratit na pravnika. dekuji.

5. Igor | 8.9.2016 v 10.53

Odpovida tady nekdy na dotazy? :(

6. zuzana | 23.10.2016 v 14.42

mam ve smlouve castku na ikaso 3000kc–voda elektrina topeni,ale majitel mi nechce rozepsat kolik za co platim,muzu pozadovat rozepsani a musi mi vyhovet,kam se obratit dekuji

7. Kristýna | 27.3.2017 v 19.20

Dobry den, chci se zeptat, jak mam postupovat v pripade, ze nam majitelka bytu nechce dodat vyuctovani sluzeb. Pouze se vyjadrila, ze vse bylo „sul nul“ a na me urgence o vyuctovani nereaguje. Jsme v podnajmu od 15.7.2015, takze vyuctovani za toto obdobi (rok 2015) jsme, jestli rozumim dobre, meli dostat v roce 2016. Problem je v tom, ze ted nam podnajem ukoncila (podle smlouvy konci 15.4.2017), a ja se obavam, ze z ni vyuctovani nedostaneme. Jak mame postupovat pri vymahani dokladu? A jak to bude pripadne s vyuctovanim za 2016 (to pravdepodobne jeste nema) a za 2017? Kdyz budeme bydlet jinde, pochybuji, ze z ni jeste neco vymamime. Dekuji za odpoved

Komentovat: