Proč investovat do rekuperace při koupi nebo renovaci nemovitosti?

Plánujete stavbu nebo rekonstrukci? Rekuperační jednotka je jedna z nejefektivnějších investic, kterou můžete udělat. Zajistí vám čerstvý vzduch bez tepelných ztrát, až 50% úsporu nákladů na vytápění, lepší kvalitu vnitřního prostředí, vyšší tržní hodnotu nemovitosti a přístup k dotacím z programu Nová zelená úsporám. V době rostoucích nároků na energetickou účinnost se rekuperace stává standardem moderního bydlení – jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích.
Co je to rekuperace vzduchu a jak funguje?
Rekuperace vzduchu je proces zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu. Rekuperační jednotka funguje tak, že teplo z odváděného vnitřního vzduchu předává přiváděnému čerstvému vzduchu prostřednictvím výměníku tepla. Tímto způsobem umožňuje přivádět čerstvý vzduch do interiéru bez výrazných tepelných ztrát. Rekuperace se dělí na centrální a decentrální:

- Centrální rekuperace – Tento typ rekuperační jednotky dokáže zajistit přísun čerstvého vzduchu do celého domu nebo do více místností. Vzduch je po domě rozváděný potrubím nebo kanálovými rozvody. Obvykle se využívá v novostavbách a při velkých rekonstrukcích domů.
- Decentrální rekuperace – Decentrální neboli lokální rekuperace je určena pro jednotlivé místnosti a instaluje se přímo do zdi. Své využití nachází ve starších domech, chatách nebo při rekonstrukcích.

Jaké jsou výhody rekuperace při koupi domu nebo renovaci?
Nyní už se pojďme podívat na to, jaké výhody vám rekuperační jednotka přinese v případě, že se pro ni rozhodnete.
Snížení nákladů za vytápění
Jedním z největších přínosů rekuperační jednotky je, že je spojená s významnou úsporou energie, která se může v závislosti na typu rekuperace pohybovat i okolo 30 až 50 %. S rekuperační jednotkou tak ušetříte tisíce korun za vytápění ročně.
Vyšší kvalita vzduchu
Kvalita vzduchu, který každý den dýcháme, má velký vliv na naše zdraví. Rekuperační jednotky se starají o neustálý přísun čerstvého vzduchu, ze kterého prostřednictvím filtrů odstraňují prach, pyl a další alergeny. Zabraňují také vzniku vlhkosti a v interiéru udržují optimální úroveň vlhkosti.
Zvýšení hodnoty nemovitosti
Jedním z klíčových parametrů zájemců o koupi nebo pronájem nemovitosti je spotřeba energie. Instalace rekuperační jednotky zvyšuje atraktivitu nemovitosti i její tržní hodnotu. Jedná se tedy o investici, která se vyplatí, ať už se rozhodnete v nemovitosti sami bydlet nebo ji budete prodávat či pronajímat.
Ekologické a legislativní benefity rekuperace
Kromě výše uvedených klíčových výhod, přináší rekuperace majitelům i další benefity. Rekuperace podporuje udržitelný přístup k životnímu prostředí tím, že snižuje emise skleníkových plynů. Pomáhá také splňovat současné přísné požadavky na energetickou náročnost budov a otevírá dveře možnosti využití některých dotačních programů. V Česku je možné aktuálně získat finanční podporu na instalaci rekuperačních systémů prostřednictvím programu Nová zelená úsporám.
Proč je rekuperace ideální při rekonstrukci a stavbě?
V současné době je vzhledem k přísným požadavkům na energetickou účinnost staveb rekuperace standardem v moderních stavbách. Podíl novostaveb vybavených rekuperační jednotkou vzhledem k jejím přínosům rok od roku roste. Rekuperační jednotky se však čím dál tím častěji implementují i během rekonstrukcí.

Jednoduše by se dalo říci, že jsou rekuperační jednotky vhodné pro všechny, kteří chtějí ušetřit za vytápění, zlepšit kvalitu vnitřního prostředí a zvýšit celkový komfort bydlení. Obzvláště se doporučují v případě nemovitostí v oblastech s vysokou vlhkostí, vysokou prašností nebo v blízkosti letišť či frekventovaných silnic. Rekuperace totiž umožňuje větrat bez nutnosti otevřených oken, a snižuje tak pronikání hluku z exteriéru.
Kolik stojí rekuperační jednotka a jaká je návratnost investice?
Cena rekuperační jednotky se odvíjí zejména od jejího typu. Decentrální rekuperaci je možné pořídit v rozmezí zhruba od 5.000 do 20.000 Kč. Cena centrální rekuperační jednotky je vyšší a pohybuje se okolo 30.000 až 150.000 Kč, k této ceně je třeba ještě připočítat vzduchotechnické potrubí a rozvody a odbornou montáž. Díky významným úsporám za energie a možnosti získání dotace se návratnost pohybuje už okolo 5 let.
Jak vybrat vhodnou rekuperační jednotku?
Při výběru rekuperace je v první řadě důležité si ujasnit, jestli máte zájem o centrální nebo decentrální rekuperaci. K nejdůležitějším parametrům, na které se zaměřit, patří výkon, účinnost (moderní jednotky dosahují účinnosti až 95 %) a hlučnost. Abyste měli jistotu, že zvolíte vhodnou rekuperační jednotku, která bude odpovídat vašim požadavkům, doporučujeme výběr konzultovat s odborníky. Obrátit se můžete například na odborníky z e-shopu VENTILÁTORY.cz, kteří vám zodpoví všechny otázky.
Rekuperační jednotka je v dnešní době jedním ze synonymů moderního a zdravého bydlení. Pokud plánujete stavbu domu nebo rekonstrukci, rozhodně se vyplatí uvažovat o jejím pořízení vzhledem k četným výhodám, které přináší.
Pravidelná údržba prodlužuje životnost rekuperace
Aby rekuperační jednotka správně fungovala a dlouhodobě přinášela očekávané úspory i komfort, je důležitá její pravidelná údržba. Nejčastěji se jedná o výměnu nebo čištění filtrů, obvykle každé 3 až 6 měsíců v závislosti na prostředí.
U centrálních systémů je vhodné jednou za čas zkontrolovat i potrubní rozvody a výměník tepla. Údržbu většiny domácích rekuperačních jednotek zvládnete sami, případně se můžete obrátit na specializovaný servis. Díky pravidelné péči zajistíte maximální účinnost, čistý vzduch a dlouhou životnost zařízení.
Závěr
Rekuperace šetří teplo i peníze – náklady na vytápění dokáže snížit až o polovinu. Zajistí čerstvý vzduch bez nutnosti větrat okny, což oceníte hlavně ve městech nebo v zimě. Zvyšuje hodnotu nemovitosti, pomáhá splnit energetické normy a můžete na ni získat dotaci. Stačí pravidelně měnit filtry a systém vám bude spolehlivě sloužit roky.