Při nákupu nemovitosti myslete na to, co může její hodnotu v budoucnu zvýšit

Nemovitost a pozemek, který se chystáte koupit, by měly samozřejmě splňovat vaše aktuální potřeby. Pokud ale chcete udělat skutečně chytrý nákup, myslete do budoucna. Zamyslete se nad tím, čím můžete hodnotu majetku zvýšit v případě, že by došlo k jeho prodeji. Vylepšete jej třeba pergolou nebo garáží. Co dalšího vám může v budoucnu hrát do karet?

Proč je lepší investovat do většího pozemku?

Jestliže se rozhlížíte po stavebním pozemku, myslete při jeho výběru i na budoucnost. Možná, že dnes si vystačíte jen s malým bungalovem a menší okrasnou zahrádkou, ale bude vám to do budoucna stačit?

  • Co když se rozhodnete mít více dětí?
  • Co když se budete chtít na „stará kolena“ věnovat většímu zahradničení?
  • Co když se plánuje změna územního plánu a ze zahrad a orné půdy se stanou stavební parcely?
  • Co když se vaše vesnice v budoucnu stane okrajovou městskou částí?

Také se zamyslete nad tím, zda pozemek leží v blízkosti lesa, nebo města. Všechny tyto hypotézy a fakta mohou výrazně ovlivnit rozhodnutí o velikosti pozemku. Větší pozemek můžete v budoucnu lépe zpeněžit. Nezapomínejte také na to, že ceny pozemků jsou stabilnější v porovnání s cenami bytů a domů. Proto je nepravděpodobné, že byste nákupem přišli zkrátka.

5 důvodů, proč se investice do většího pozemku vyplatí

Popřemýšlejte o regulérních a objektivních důvodech investice do většího pozemku:

  1. Více možností využití – větší pozemek můžete nejprve využívat jako zahradu k domu, ale následně jej rozparcelovat a prodat.
  2. Růst hodnoty pozemku – pokud má lokalita rozvíjející se tendenci, bude hodnota pozemků časem růst.
  3. Větší soukromí – díky většímu pozemku nebudete „přilepení“ na sousedech, takže si budete moci užívat dostatek soukromí.
  4. Možnost přístavby – na větším pozemku si můžete dovolit postavit garáž, pergolu nebo přistavět část domu. Předem si na stavebním úřadě zjistěte, kolik procent plochy můžete zastavět.
  5. Jednoduchá změna užívání – velký pozemek vám nechává prostor, abyste zde mohli realizovat své projekty. Pokud jste například vášnivými pěstiteli, ale zároveň si rádi odpočinete ve vířivce a uděláte pár temp v bazénu, nemusíte se přitom zbavovat záhonků a políček, na kterých pěstujete domácí zeleninu a ovoce.

Čím zvýšíte hodnotu své nemovitosti?

Teď o tom možná neuvažujete, ale časem se mohou objevit důvody, proč se rozhodnete své bydlení prodat. Abyste na potenciálním prodeji vydělali, můžete udělat několik praktických úprav, které hodnotu vaší nemovitosti zvýší.

Vybudujte terasu a zvelebte venkovní prostory

Blízkost přírodě a obecně relaxování v zeleni je čím dál populárnější. V podstatě dnes nenajdete dům, který by terasu neměl. Právě terasa je jednou z možností, která zvýší hodnotu vašeho domu. Díky terase rozšíříte obytný prostor, a navíc dodáte svému domu moderní vzhled. Terasa je v podstatě venkovní obývák, ve kterém se budou odehrávat veškerá příjemná setkání, a to zejména v létě.

Nezapomínejte ani na další venkovní prostory. Vytvořte kolem domu estetické a funkční zóny, které bydlení zvelebí. Část zahrady může tvořit ovocný sad, v blízkosti terasy může být bylinková zahrádka a na konci zahrady může příjemně bublat zahradní jezírko.

Pergola a další možnosti stínění

Jen minimu domů, které mají terasu, chybí zahradní pergola nebo jiné její zastřešení. Správně vybraná pergola na zahradu podpoří atraktivitu stavby, ale také zvýší její hodnotu. Mezi nejpopulárnější a nejmodernější patří v současnosti bioklimatické pergoly s naklápěcími lamelami. Lamely mohou být zcela otevřené, uzavřené nebo otevřené pod určitým sklonem. Díky nim regulujete přístup sluníčka, ale také proudění vzduchu.

Bioklimatické zahradní pergoly se vyrábí z kvalitního hliníku, který je oblíbený pro svoji nulovou údržbu a dlouhou životnost. Hliníkové pergoly jsou subtilní, takže nezabírají zbytečně moc prostoru, ale zároveň jsou dostatečně odolné.

Další možností zastínění terasy jsou markýzy, které vás ochrání před sluncem a mírným deštíkem. Větší ochranu před deštěm ale poskytují pergoly. Pergoly i markýzy můžete designově sladit s barvou fasády, oken, venkovního stínění, oplocení atd.

Zastrašením terasy zvětšíte obytný prostor. Pod pergolou si můžete čerstvý vzduch užívat i za nepřízně počasí.

Pergola rozšiřuje obytné prostory. Zdroj: Sunsystem.cz

Zimní zahrady

Pokud ke svému domu přistavíte zimní zahradu, můžete si blízkost přírody užívat celoročně. Můžete se rozhodnout přímo pro stavbu zimní zahrady, nebo v ni proměnit vaši pergolu. Společnost Sun System nabízí jak zimní zahrady, tak možnost zasklení hliníkových pergol.

Stěny zimních zahrad Sun System tvoří vysoce odolné bezpečností sklo, které je vsazené buď do otevíravých, nebo posuvných dveří. Zimní zahradu je možné z velké části otevřít, takže ji v létě využijete jako pergolu. V zimě necháte všechny stěny zavřené a užíváte si pohodlí další místnosti.

Zimní zahrady je možné vybavit osvětlením i přímotopy, takže se okolní zelení můžete kochat celoročně, a to i v mrazivých měsících.

Garáže a přístřešky pro auta

Mít garáž nebo alespoň přístřešek pro auto je velkým benefitem nejen pro stav vašeho automobilu, ale také pro hodnotu nemovitosti. Garáže a přístřešky auto ochrání před krupobitím, padajícími větvemi, ale také před nánosem těžké vrstvy sněhu nebo před agresivními slunečními paprsky.

Kromě toho mají také další praktická využití. Garáž může sloužit jako úložný prostor pro kutilské a zahradní náčiní nebo sezónní vybavení. Ve velké garáži se najde místo i pro zařízení pracovního ponku. Přístřešky jsou skvělé například pro uskladnění dřeva na otop, které je potřeba nechat proschnout.

Garáž můžete všestranně využít. Zdroj: Sunsystem.cz

Při výběru pozemku si pohlídejte tyto náležitosti

  • Lokalita – vyhovuje vám a v budoucnu vám bude vyhovovat klidné místo u lesa, nebo spíše blízkost města?
  • Regulace výstavby – zjistěte si na stavebním úřadě, jaký typ domu je možné v oblasti stavět, jaký je limit pro maximální výšku a počet pater a kolik procent plochy můžete zastavět.
  • Tvar a velikost pozemku – ideální je obdélníkový nebo čtvercový pozemek. Optimální rozloha pro stavbu rodinného domu je 500 až 800 m². Jestliže se chystáte stavět bungalov nebo vilu, hledejte spíše pozemky s rozlohou kolem 1 000 m².
  • Inženýrské sítě – zjistěte si, jestli má pozemek přístup k inženýrským sítím (elektřina, voda, kanalizace, plyn).
  • Přístupová cesta – nejlepší situací je, pokud je na pozemek přístupová cesta přímo z veřejné komunikace.

Myslete při nákupu domu nebo pozemku i na budoucnost. Mohou se naskytnout důvody, proč budete chtít své bydlení prodat a určitě oceníte, když za něj získáte více finančních prostředků, než za které jste jej pořídili.


Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *