Ekologická daň při přepisu vozidla – týká se i vašeho auta?

Aktualizováno: 26.10.2018 , ,

V inzerci osobních automobilů se občas objevuje dovětek typu “EKO daň zaplacena”. V tomto článku se dozvíte, co to ekologická daň vlastně je, kdo a kdy ji musí platit a nač si dát v souvislosti s touto daní pozor při koupi ojetého auta.

Co je to ekologická daň

Ekologickou daní je v tomto případě myšlen poplatek, který se vybírá při přihlašování ojetého osobního nebo užitkového automobilu. Povinnost platit ekologickou daň byla zavedena v roce 2009 novelou zákona 383/2001 o odpadech (paragraf 37e). Zákonodárci přitom (zřejmě pro zjednodušení) tuto daň nazvali Poplatky na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků.

Smysl ekologické daně

Důvodem zavedení tohoto poplatku byla snaha o omlazení vozidel na našich silnicích. Vozový park v ČR ale od zavedení ekodaně stejně nemládne. Naopak. Průměrné stáří auta nadále pomalu narůstá. Zatímco v roce zavedení poplatku bylo průměrné stáří aut v naší republice hluboko pod 14 roky, v roce 2018 už přesáhlo 15 let. Tato fakta spíše nasvědčují tomu, že se ekodaň míjí účinkem.

Kdo a kdy ekologickou daň platí

Poplatek platí pro osobní a užitková vozidla, jejichž maximální hmotnost nepřekračuje 3,5 tuny – konkrétně jde o kategorie vozidel M1 a N1. Daň přitom platí osoba, na kterou se automobil registruje.

Kdo je od ekologické daně osvobozen

Ekopoplatek hradit nemusíte, pokud jste držiteli průkazu ZTP nebo ZTP-P, případně pokud jste auto zdědili nebo došlo k jeho přeregistraci v důsledku zániku společného jmění manželů.

U každého vozidla se platí tento poplatek pouze jednou. Pokud již byla ekologická daň v minulosti uhrazena, je každá další registrace od daně osvobozena.

Výše poplatku

Výše ekologické daně není odvozena od stáří auta, ale od jeho emisních limitů.

Pokud vozidlo splňuje emisní normy EURO 3, 4 nebo 5, daň neplatíte. Pokud splňuje auto normu EURO 2, je poplatek 3.000 Kč, u normy EURO 1 je potom stanoven poplatek 5.000 Kč. Pokud vozidlo nesplňuje žádnou z výše uvedených norem, prodraží se vám jeho přepis o 10.000 Kč.

Ekologická daň tedy nejvíce dopadá na stará auta, nesplňující emisní limity EU. Obvykle jsou to vozidla roku výroby 1992 a starší. Tato auta se mnohdy stávají díky své nízké hodnotě a vysoké ekologické dani v podstatě neprodejnými.

Vyžádejte si potvrzení

Pokud prodejce vozidla tvrdí, že má ekologickou daň již zaplacenu, vyžádejte si vždy doklad, který to potvrzuje. Toto potvrzení vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností, provádějící registraci vozidla. Doklad by měl obsahovat VIN kód vozidla nebo číslo karoserie, případně podvozku. Údaj o zaplacené ekologické dani by měl být zaznamenán také ve velkém technickém průkazu. Hledejte jej v kolonce „Úřední záznamy“.

Ekodani už se nevyhnete

V minulosti se řidiči snažili vyhnout zaplacení ekologické daně například tím, že na sebe auto po jeho zakoupení prostě nepřepsali. Od roku 2015 už ale polopřevody nejsou (díky jednotnému formuláři pro odhlášení i přihlášení vozidla) možné. Dalším oblíbeným způsobem byl přepis auta od držitele průkazu ZTP (případně ZTP-P). Tomu učinila přítrž novela zákona na konci roku 2013.

Co říct závěrem? Zkrátka – při procházení auto inzerce nebo autobazarů věnujte pozornost nejen původu vozidla a jeho  technickému stavu, ale i ekologické dani. Nemusí se nám líbit, ale platit jí musíme bohužel všichni.

Chystáte se koupit ojeté auto? Mohlo by vás také zajímat:

Kontrola základních údajů o vozidle

Kontrola laku a karoserie vozidla

Prověření kupovaného vozidla odborníkem

Jak si vybrat povinné ručení

Autor:

Komentáře (61)

1. Karviňok | 3.6.2012 v 17.41

Platit ji musíme všichni? Tak ty čtyři tisícovky obyvatel karvinského okresu to asi nečetlo :-). Ale jinak je asi jasné, že v ekonomicky nejslabších regionech prostě spousta lidí moc peněz nemá a nedivil bych se, kdyby to bylo podobné třeba na Bruntálsku a bůhví kde ještě. Když takhle vydrbávaj s ouřady kvůli „pár“ korunám teď, jsem zvědav z čeho budou platit ty padesátitisícové pokuty až přijdou biřicové. Jj, koupil sis starou rachotinu, protože na víc nemáš peníze? Nemáš dokonce ani na eko daň? Zaplať pokutu! Možná na to najdeš nějaké drobné pod podlahou, případně doporučuji pootvírat všechny prázdné krabice od vína! :-)

2. Honza | 6.6.2012 v 12.24

Samozřejmě přeji každému, aby měl při výběru vína takové štěstí, jako jistý pan poslanec :-)

3. Andrea | 22.6.2012 v 5.46

Ahoj. Myslím si, že Eko daň je dobrá věc. Má zabránit tomu aby si lidi kupovaly staré ojeté plečky, co jezdí na přepálený olej z friťáku a my to tady pak všichni dýcháme. Když někdo nemá na tuto eko daň ani na lepší auto, tak ať jezdí raději MHD.

Andrea

4. Honza | 22.6.2012 v 12.38

MHD ale nejezdí zdaleka všude. Například důchodci z odlehlejších venkovských oblastí jsou na autě životně závislí. Bez auta si ani nenakoupí potraviny, protože místní večerka zkrachovala a musí do města do supermarketu. MHD na vesnici nemají, linkový spoj jezdí dvakrát denně a zastávka je pro ně příliš daleko. Tyto lidi potom trestáme daní. A staré Avie, Tatrovky a další voňaví kamarádi dále vesele brázdí naše silnice v oblacích černého dýmu. Ne vše, co má nálepku EKO je vždy skutečně ekologické. Nefungující „ekodaň“ je tomu zářným příkladem :-)

5. Tomáš Macháček | 26.11.2012 v 19.10

MOC VÁS PROSÍM poraďte mi někdo,platí obyčejnej důchodce EKOdaň??nemůžu to nekde najít…jedni říkají že jo,druzí zase ne…tak nevi…MOC PROSÍM.DÍKY

6. Honza | 27.11.2012 v 8.19

Pokud vím, tak starobní důchod od této daně neosvobozuje. Jedině průkaz ZTP nebo ZTP-P.

7. dan | 20.3.2013 v 12.40

Eko dan je zlodejina ,,,,nic vic nic min to si steho zase nekdo namastil kapsu….zrusit eko zlodejinu!!!!rikate ad si koupi nove auta a ad nejezdi v starejch popelnicich…..Pozor drtiva vetsina nas dela ve fabrice za 12000kc mesicne od rana az do vecera.Muze si dovolit nove auto kdyz si jeste plati drahej najem v nejakem panelaku…..Je mi lito jak tento stat vykradaji tady ti chuligani z parlamentu..,,.jsou tam k nicemu za co berou penize,..,

8. Jirka-Ahymaras | 15.4.2013 v 22.06

Každý chce být rychle doma a tak to mastí v novém autě s přírody má lejno,
protože nestíhá ani sledovat okolí, jenom silnici a při 180km/h vidí tupl prd takže skončí dřív na vrakáči než ty ve starém autě, kteří si jezdí v klidu.

Eko daň je tahák na peníze jako vše okolo je jedno jaké auto si kdo chce koupit jsme svobodná země a proto je blbost někomu diktovat v čem má jezdit. Jestli v novém nebo starém autě a jestli jezdí na vyjetý olej tak už je to problém Emisí ty kontrolují zdali vozidlo vyhovuje nebo ne!!!!!

Platíme nesmyslnou Eko daň a peníze jdou někomu do kapsy místo do silnic, se podívejte na čem jezdíme!!!

9. jura | 20.6.2013 v 19.07

eko poplatek je zlodejina a jeden z mnoha stupidnich zakonu proti lidem. ale jak tak čtu ., tak někteři spoluobčane budou souhlasit i z vyvraždovanim prvorozenych, a stare plecky ktere jezdi na skoro vsechno , jsou v mnoha pripadech daleko lepsi a pohodlnějsi než nove plecky.

10. Eda Krejsa | 20.6.2013 v 20.54

Eko daň = okrádání obyvatel,nic víc. Kde končí tyto poplatky ? Když zaplatím eko daň jsem osvobozen od emisí ? Jasně,že ne-neprojdeš emisema,tak nejezdíš – to,že zaplatíš státu 10000,- tě v ničem nezvýhodní. Vláda České republiky = legální zloději !!!

11. Janek | 21.6.2013 v 11.29

Ekologická daň není přece nic jiného než pokřiveným státním aparátem posvěcená zlodějna a vůbec se nedivím lidem kteří se toto snaží obejíti.Jediným smyslem této „daně“ je ,vysát do vykradené státní kasy jakýkoliv obolos.Stát ve kterém se pobírají za poctivou práci žebrácké mzdy ze kterých lze v mnohých případech pokrýt jen těžce základní životní potřeby ,natož aby se dalo poříditi třeba slušné,novější auto,nemilosrdně diskriminuje a okrádá nejširší vrstvu nízkopříjmových
občanů a maskuje tuto hnusárnu jakousi snahou o omlazení vozového parku v ČR.Autor článku
podepsaný jako Honza vzkazuje: Nemusí se nám to líbit ale bohužel musíme platit všichni.Dodávám: Dík za radu ale občan toto slyší každý den,ze všech stran a od všech co si dělají z lidí dojnou krávu.Koho ty kecy baví.

12. Marek | 7.7.2013 v 18.15

Vážení. Plně souhlasím s Vašimi názory a reakcemi na příspěvek Honza …… ekologická daň při přepisu vozidla a nerad by se však opakoval.
Sám vlastním ŠKODU 1000 MB – r.v. 1969 hned po koupi s ošetřením dutin a podvozku, stále garážovanou, dodnes vše v původním stavu pro nedostatek času málo jetou, v zimě nejetou vůbec. Povolání (42 let) strojní technik se služebním vozidlem. Z tohoto důvodů a k lásce k motorismu jsem postupně shromažďoval a mám je dodnes perfektně uschované originální ND skoro na kompletaci celého auta s cílem, že ve stáří vše dotáhnu NA VETERÁNA. Osud a zdravotní důvody mi to nedopřály. Dnes jsem osoba se silným zdravotním postižením ( držitelem průkazu ZTP ). Aby si mohl znovu sednout za volant, bylo by nutné auto vybavit zvláštní úpravou , která současně stojí 3 x více než auto za totality nové. Naskýtá se úvaha :– staré prodat, z invalidního důchodu došetřit , vykrást banku na léky a nemocniční poplatky a koupit si ,, novou ekologickou ojetinu ,, pro schválenou úpravu ,, . Na nové v ,, DEMOKRACII ,, nemám. Který potenciální nový majitel v době ekologické daně by měl o takové vozidlo zájem – třeba pan Kalousek až bude také na vozíku jako já !!!§. Jen by dodal : Pokaždé, když jsem přijel co 2 roky do stanice STK, vždy byli svoláni všichni přítomni mechanici, aby se podívali na jak sami nazývali – LEŠTĚNKU – kdy na tachometru vždy přibylo pouze 150 km / rok. Sami technici a policajti při silničních kontrolách vždy tvrdili, že taková stará auta, která obstála v současných persekucích , jezdí v lepším technickém stavu, než současné ojetiny souč. snobů. Navíc ti tzv. KLOBOUKOVI JEZDCI nezaserou planetu výfukovými plyny v takovém množství, jako současni říkající si řidiči, kteří jezdí autem, protože už neumí chodit pěšky i na záchod a najedou i 500 km denně. I každý blbec ( a nemusí sedět ve vládě ) jen za použití selského rozumu by měl poznat, kolik je takových kloboukových jezdců a kolik oni najedou km oproti těm pohodlným a obézním polykačů km ekologicky zasrávající ovzduší planety. Vím o čem mluvím ( zatím ještě svéprávný ), jako jediný z výše uvedených příspěvku také uvádím svou plnou em . adresu: Veterdily@seznam.cz
Přeji všem ekologicky prožité prázdniny s počítačem a navigaci v autě bez ulomeného kola, prezentující současný stav vzhledově krásných aut a výtěžek z daní věnovaných na dálnice.

13. Alexandra | 19.8.2013 v 7.26

Jenom bych doplnila že když si ZTP koupil vozidlo před rokem 2009 na teď ho chce prodat, nový majitel bude muset platit ekodan. Pouze když si ZTP koupil auto po roce 2009 a teď ho chce prodat, nový vlastník bude od placení osvobozen.

14. Mirek | 29.8.2013 v 14.44

Ahoj. Myslím si, že Eko daň je dobrá věc. Má zabránit tomu aby si lidi kupovaly staré ojeté plečky, co jezdí na přepálený olej z friťáku a my to tady pak všichni dýcháme. Když někdo nemá na tuto eko daň ani na lepší auto, tak ať jezdí raději MHD.

Andrea

re, nazor zpatečníka, ignoranta či zazobance. dost pravdepodobne kombinace zminěného

15. JaC | 2.9.2013 v 10.04

Spravedlivé rozhořčení z nesmyslného eko poplatku je zcela na místě. Nikde tu nepadlo ani slovo o tom, kam vybraná částka doputuje…
Pokud by se tu našel nějaký slaboduchý jedinec, který by tvrdil, že jej obdrží firmy a jednotlivci, kteří se zabývají ekolikvidací vozidel, tak je to jen výmysl, vozidlo jako takové dostávají zaplaceno (pominu-li „šibaly“, kteří si za to nechají ještě navíc od lidí platit) od REMA systému (zpravidla 0,40 CZK za kg).
To hlavní tu nikde nepadlo – vozidlo je rozebráno na prodejné a ostatní náhradní díly, ty prodejné jsou bez daňových dokladů komukoliv dále prodány. Navíc jsou z vozidel demontovány téměř všechny díly z lehkých a vzácných kovů a slitin (Al, Zn, Cu…) a ty jsou sběrným surovinám odporodány – opět bez jakýchkoliv dokladů. Na vrakoviště jezdí pro auta majitelé monster-trucků… opět – bez dokladů….etc…
Toto je jen špička ledovce, kdo se v této branži pohybuje, nebo jen trochu o této branži ví, tak ví o čem píšu….
Státu unikají za rok stamiliony, a protože je nedokáže žádnou formou podchytit, stále úporně lpí na ekodani, tedy poplatku, který nemá jiný účel, než látat už tak děravou státní kasu.

Takže názor osoby vystupující pod nickem Andrea je dobré přejít shovívavým pousmáním. Nic jiného se s takovou personou (může to být hlupák ale i pokus o provokaci) nedá dělat.

16. marsia | 22.9.2013 v 22.12

Zitra jdu prihlasit auto rok 1992,kupujici byl ztp a napsano poplatek nevybran.Pred mes.auto koupil pan a taky neplatil eko.Budu platit ja?Dik

17. Ditrychová | 25.9.2013 v 10.27

Dnes se auta prodávají ojetá a někdy i několikrát – vždy platí kupující EKO daň a ta je vzhledem ke stáří vozu stále vyšší. Auto je prodáno 3x a vždy někdo platí EKO daň. To ten strát celkem slušně vydělává..

18. Tonda | 6.10.2013 v 12.41

„Vozový park ale za poslední dva roky nemládne.“

Velice překvapivé, viďte? Nezaměstnanost roste, lidé jsou bez práce a bez prostředků, ale než aby si pořídili nové auto za 250tis. dají raději přednost jakési prorezavělé plechovce za 40tis.

Čili polopaticky pro ty nahoře: Dokud budou zákony zvýhodňovat import levných čínských i jiných šuntů, kterým se nedá konkurovat a tím připravovat naše lidi o práci, o obživu, nemůžete čekat, že si budou vozit zadek v drahejch fárech.

Ekologická daň je na hlavu postavená, koneckonců jako většina nařízení EU. Ekologická daň má sloužit na likvidaci autovraků, tedy logicky by ji měl platit ten, kdo auto likviduje a nikoliv ten, komu naopak ještě bude sloužit. Kocourkov :-D

19. Alena | 1.11.2013 v 21.29

Prosím, poraďte mi, jak zjistím, jaké hodnoty emisí podle normy EURO auto splňuje, kde to najdu na protokolu o měření emisí? Chtěla bych prodat auto, ale nevím, kolik budu platit eko daň. Moc děkuji za odpověď.

20. Jarin | 6.12.2013 v 9.25

Reaguji na citaci poslední věty: „Nemusí se nám líbit, ale platit jí musíme bohužel všichni.“ Není to pravda a nespravedlnost tohoto nesmyslu bohužel postihuje jen 2. majitele. Třetí a další majitelé již žádnou daň neplatí. Jsem za to, aby ji tedy buď neplatil nikdo nebo naopak všichni stejně, tedy i další majitelé v řadě. Jinak je to velmi cílená a neuvěřitelně nespravedlivá daň postihující jen úzkou vybranou skupinu občanů, kteří mají tu smůlu, že jsou druzí v řadě.

21. Honza Mráz | 6.12.2013 v 11.28

Z tohoto úhlu pohledu opravdu není citovaná věta přesná. De facto se musí ta daň uhradit za každé vozidlo, které splňuje podmínky uvedené v článku. Máte pravdu, že to výslovně neznamená, že tu daň musí platit každý. Také souhlasím s tím, že je to daň nespravedlivá. Předpokládám ale, že spravedlnost nebyla tím, na co zákonodárci při schvalování tohoto zákona brali ohled.

22. Jarda | 18.12.2013 v 21.27

Škoda že na tu andreu nemám email napsal bych jí něco to je tip člověka který nepoznal nic jiného než křáp narvanej samou elektronikou!!Mám Trabanta a nehodlám to měnit…

23. Pavel | 9.1.2014 v 17.38

Ekodaň je zlodějina jako vše v tomto kocourkově,stačí připomenout povodňovou daň,která byla každému pracujícímu stržena z výplaty a rozkradena.

24. anna | 17.3.2014 v 14.04

prosím o radu ,, chceme koupit auto ford mondeo kombi ,, ale majitel ma ZTP ,, A V TECHNICKYM PRŮKAZU JE EKOPOPLATEK NEVYBRÁN BUDU MISEK PLATIT EKO 3000 KČ + 800 PŘEPIS DĚKUJI

25. marian | 24.3.2014 v 23.23

Potřeboval bych poradit jsem majitelem ZTP a 19.6.2009 jsem koupil škodu forman a zaplatil jsem eko poplatek 5000kč.(nevěděl jsem že ztp jsou osvobozeni od placení a nikdo mě neinformoval).Je nějaká možnost dostat ten poplatek zpět Děkuji

26. petr | 6.8.2014 v 19.34

prosimvas ekodan sem nezaplatil přes 2 roky auto nasebe napsaný mám nejezdim snim mám zákaz řízení..povinný platim co hrozí???

27. a6 | 3.11.2014 v 18.57

Dalsi evropska ekop*covina mam a6 ku 2000 r.v. a platim 3000 za uplnej nesmysl protoze nedavno
jsem videl dokument jak se jeden trajekt vyrovna 100 000 cum dieselovych automobilu a kdyz vybouchne sopka tak se to rovna 100 letum vypousteni emisi co2 takze co z toho vyplava ze si na nas eurok*koti mastej kapsu

28. Tomáš | 24.11.2014 v 15.36

U nás žiadna ekodaň stále nie je. Chvalabohu…

29. pavel | 28.1.2015 v 13.50

Dobrý den mam otazku platí se eko dan když ma auto tp v depozitu,děkuji

30. lettro | 31.1.2015 v 12.15

Eko daň se přece platí jen při nové registraci při prodeji auta a to jenom jednou. Skutečnost, že auto má TP v depozitu s placením eko daně nesouvisí. Naopak souvisí to s placením povinného ručení. Toto se neplatí, když má auto RZ (dříve SPZ) v depozitu !

31. vitek | 7.3.2015 v 19.07

Tolik odpovedi,a nikdo a i slovo nenapsal jak a kde napsano,že ekologocka dan zaplacena,jak to zjistit??????

32. Henry | 9.5.2015 v 1.15

Spíše by mě zajímalo toto: Mám vozidlo v polopřevodu a chci ho přepsat na osobu se ZTP-P ale tato nemá řidičák. Bude platit Eko? Díky.

33. bob | 14.5.2015 v 12.32

mám OCTÁV.15 let starou,vůz je v perfektním stavu,na STK nikdy nebyl sebemenší problém,technik se jen dotazuje jak to dělám že je auto jako nové,na tachometru je poctivých 95000 km,na druhé straně se setkávám s auty která mají 5 let,a jak vzhledově tak i technicky patří do šrotu,,ale mají v TP „EURO“3,4 tímto jsou od placení ECO daně osvobozeni .To asi nebude spravedlivé??.K čemu tedy můsíme absolvovat „EMISE+ STK“???Odpověď je jasná,,,aby nás oholili o další peníze.

34. Pavel | 25.5.2015 v 17.18

Naprosto souhlasím s každým, kdo píše že eko je jen okrádání nás o peníze. Kdyby chtěli skutečně omezit vraky co brázdí a silnice a hýždí náš vzduch, proč si prostě nedošlápnou na STK? Proč se např. neplatí nějaká jednorázová sankce při nesplnění normy? Od majitele takového vozu by stačilo jednou vybrat např. 2000 (podle toho kolik by překročil) a mohl by mít navždy svatý klid. Bohužel dementnost naší vlády a našich úřadů je rok od roku větší a v našem státě je normální život čím dál tím horší. A rada tomu, kdo chce koupit ojetý benzín a eko neplatit nebo jen tu levnější variantu? Natankujte si čistý ethanol, nechte si za dvě stovky změřit emise (auto co pálí alkohol prakticky žádné emise nevydává) a hurá na přepis vozu.

35. LEW | 19.10.2015 v 23.20

Nenadávejte na EU předpisy.Prostudujte si jea nadávejte na naše ministerstva, jak to sakra otočili proti lidem .EU předpis je velmi benevolentní a žádné poplatky nepředepisuje,To ti naši “ dobráci“.

36. anna | 22.10.2015 v 11.03

syn si koupil starší auto,eko daň ma zaplacenou a už nemůže jezdit,chce na mě přepsat to auto(matka)budu znovu platit eko daň?

37. Martin | 8.11.2015 v 22.52

Zdravím vás všechny.
Mam auto značky škoda felicie, a v technickém průkazu mám eko placené a chtěl bych auto prodat musí noví majitel vozu zaplatit znovu eko poplatek? nebo když už je uhrazen tak se neplatí díky za zprávičky

38. barunj | 24.11.2015 v 10.02

Zdravím, chci prodat auto – rok výroby 95.Ve velkém TP není o emisích ani zmínka.Na STK a EMISÍCH bylo vždy vše v pořádku.Jak zjistím do jaké skupiny EURO auto spadá?řeknou mi to na STK?Děkuji

39. Robert Russ | 6.12.2015 v 22.32

Vazeni , zakoupil jsem od drzitele ZTP v roce 2012, 3.12. Ford Fiesta 1,3, rok vyroby 1997 s rizenym katalizatorem. Ve velkem ORV je uvedeno, ze poplatek neuhrazen nebot vlastnik je drzitelem prukazu. Pri koupi vozu jsem rovnez poplatek neplatil. Nyni chci auto prodat, bude novy vlastnik mit za povinnost poplatek uhradit??? Auto ma radnou technickou prohlidku(bez zavaznych zavad) platnou do 30.10.2016.

Dekuji, staci zavolat na tel. 603356186 ano ci ne

40. Bone89 | 9.8.2016 v 19.46

Jednou věcí je ekodan dobra a to pro to že už nemusíte platit likvidační poplatek ale jinak souhlasim s tim že je nás Velká spousta lidi co dělají za pakatel a je za nimi vidět prace pořád musí platit aby mohli nějak žit natoz si kupovat nova auta.

41. tereza | 1.11.2016 v 12.20

Dobrý den, chtěla bych se zeptat před rokem jsem si koupila auto OPEL CORSA v bazaru, pán z bazaru byl přehlásit auto na mé jméno díky plné moci, musela jsem platit eko daň, poté mi poslal veškeré doklady poštou. Nyní auto prodávám a zjistila jsem že v TP není uvedeno v poznámkách že bych eko daň platila, bude s tím nějaký problém? Děkuji za odpověď

42. Katerina Kreislova | 17.12.2016 v 13.50

Dobry den koupila jsem auto rok1999 kolik se plati eko dan??? Dekuji

43. franz | 27.12.2016 v 20.23

dobry den, mam prechodny pobyt v cesku vlastnim ZTP/P chci si prihlasit auto v cesku rok vyroby 1999 automatiku musim platit eko dan, nebo jsem osvobozen jako cizinec, cesi pry neplati nebo jsou zakony pro cizince jinny, myslim si ZTP/P nemecke a ZTP/P cesky jsou rozdilne EU nejsem osvobozen i kdyz vlastnim ZTP/P

44. franz | 30.12.2016 v 21.56

dobry den, mam ZTP/P jsem nemecky obcan to auto ktere chci prihlasit je rok vyroby 1999 automatika zda musim zaplatit ekologickou dan, kde se mohu optat jinak reknou zaplat a nemektej, mam v cechach prechodny pobyt, dekuji

45. Alda | 16.1.2017 v 1.20

Andreo každý nemá na auto za meloun a ještě k tomu když dojíždí za prací kde jede autobus 2x denně a MHD JE 30 km daleko co ty nato ty chytrá

46. Vojtech Cervenak | 6.2.2017 v 18.18

prosim kolik stoji ekodan na Mitshubisi eclipse r.v 1996 2.0 16v dekuji

47. Pepa | 24.6.2017 v 11.48

Pro Andreu Jste moc chytrá mám invalidní důchod a kde mám vzít na nové auto Vy chytrá.

48. Pavlína | 17.8.2017 v 16.02

Dodělala jsem čerstve ridicak, táta mi da svoje starý auto a chce ho na me nechat přepsat budu platit eko dan?

49. Pavel Herman | 18.8.2017 v 13.56

Zdravím,potřeboval bych zjistit,jestli u fabie I r.v.2001 1,4 50kw se platí eko daň . v TP je jen EU č. 1999/102B děkuji

50. karel | 11.9.2017 v 19.30

Dobry den kolik aut dis mam ztp/p mohlbi mi to negdo ric

51. Karel | 20.9.2017 v 8.22

Nikdo vás nebude pokutovat za sdílení vozidla.Tedy žádný přepis,vlastník zůstává stejný a jen za poplatek vám umožní jeho užívání.Výše poplatku a podmínky sdílení si sepíšete ve smlouvě.
Je samozřejmé že poplatek za sdílení bude zahrnovat i povinné ručení.Rovněž platby za STK a v případě skončení životnosti vozidla úhradu nákladů za odvoz na vrakoviště.
Chce to samozřejmě dobré vztahy mezi oběma stranami / majitelem a sdílníkem /. Vše lze vyřešit výši poplatku a smlouvou sepsanou mezi oběma.Majiteli zůstane velký techničák a klíče /náhradní/ a v případě neplacení odebere vozidlo zpět.

52. Radek | 16.11.2017 v 22.17

Dobry den.matka kdyz kupovala vozidlo v roce 2015.byla osvobozena od pladby Ekopoplatku.protoze mela Ztp.A ted vozidlo prodava,bude novy majitel muset platit ekopoplatek prosim vas?Dekuji za odpoved.

53. Lucie | 22.5.2018 v 18.58

Dobrý den, neví někdo jestli se u opel vectra 97 rok výroby platí eko daň a kolik????

54. Helena | 7.11.2018 v 6.42

Dobrý den, potřebuji zjistit do které kategorie EURO patří auto Suzuki Swift 1,3, rok výroby 2001? V roce 2001 jsem byla jako držitelka ZTP osvobozena od ekodaně. Teď mám zájemce o odkoupení vozu a potřebuji vědět, kolik bude u převodu platit. Nebo poraďte, kde tyto ace zjistit. Děkuji předem za ochotu.

55. Ondra | 16.11.2018 v 15.09

Ona se nás ta obávaná EKO daň za chvíli bude týkat všech.

56. Janca | 18.7.2019 v 8.01

Moc díky za info https://www.avizo.cz ;)

57. Mirek | 5.9.2019 v 1.22

Lidi přečtěte si prosím vás výše uvedený článek a nemusíte se ptát zda a za jakých podmínek se eco platí. Za prvé musí být zápis uveden ve velkém TP, také musíte mít potvrzení o zaplacení, případně od osvobození tohoto poplatku. Ano souhlasím že naši zákonodárci si vymyslí hlouposti a to s nudy .. kdyz za jaký prachy co a jak dělají tak je mi na bli** je to strašný .. stačí se kouknout v noci na tv kanál ČT a vše je jasné.. proč třeba v Německu podobný systém funguje či fungoval?? No protože lidi neokradali ale na naopak přispívali teď nevím několik (stovek či tisíc euro),za předpokladu že své auto zlikvidují preve ekologický a oni si přidají na nový vůz s tím že jim stát pomůže. Taky je ale fakt že jejich úroveň myšlení ale taky životni je úplně jinde než u nás .. co si budem vykládat … Na stát nikdy nebyl a ani nebude samostatný jsme kam vítr tam plášť. A při tom by to tak být vůbec nemuselo. No ale to už bych zas šel do jiné debaty… Takže podstatné informace o tom co a jak s eko jsou uvedeny v článku výše. Stačí si to přečíst. A ECO se platí pouze jednou u každého jednoho vozu. Samozřejmě vozy splňující podle naší vlády nějaká Éčka či rok výroby též neplatí stejně tak jako ZTP popřípadě ZTP-P.

58. Treat Simply | 1.4.2020 v 1.01

Dobry den, chci si jenom overit, ze jsem obsah tabulky pochopila spravne. Takze auto rok vyroby 2002, EKO dani nepodleha?

59. Worries | 23.4.2020 v 6.34

Dobry den, prodala jsem auto, rok vyroby 1964. Novy majitel se ho bude snazit dostat do stavu veterana. Pri preregistraci chteji po mne na dopravce zaplatit ekologickou dan 10 000 Kc presto, ze na dopravce v miste bydliste noveho majitele ujistili, ze v tomto pripade se ekologicka dan platit nemusi. Muzete mi poradit s resenim? Dekuji

60. Daysis | 24.4.2020 v 3.18

rada bych se zeptala mam v soucasne dobe auto ktere podlehalo eko dani, ale mam ho prihlasene na ZTP, tudiz jsem pri jeho koupi byla osvobozena Jak by to ovsem bylo nyni pri pripadnem prodeji? Nemusel by ji novy majitel platit?

61. Lady | 25.4.2020 v 4.33

Zdravim.Auto bylo zbaveno dane z duvodu dedictvi pred timto rokem.Kdyz ho budu prihlasovat,tak budu platit eko?Diky.

Komentovat: