Čím vybavit (nejen) plastová okna, když se stěhujete do nového bytu či domu?
Není moc lepších pocitů, než když se člověk po letech čekání nastěhuje do nového bytu nebo rodinného domu. Mívá to ale malý háček: v nově zakoupené domácnosti často chybí některé interiérové vybavení, včetně stínicí techniky. Je to i váš případ? Zjistěte níže v článku, co si pořídit (nejen) na plastová okna napříč pokoji.
Několik dní na začátku nejspíš zvládnete i bez stínění, ale postupem času se stane nepostradatelnou záležitostí. Zvlášť pokud se do nového bydlení stěhujete během léta, kdy slunce praží od rána do večera, navíc za okny krouží nenechavý hmyz.
Začněte výběrem stínění na okna
Možná teď stojíte před holými okny a přemýšlíte, jak začít, abyste neudělali chybu. Uklidníme vás, nejde o nic komplikovaného. Jako první doporučujeme zaměřit se na výběr stínicí techniky, která chrání před slunečním zářením, ohlídá vaše soukromí a aspoň částečně pomůže v místnosti udržet stálou teplotu (tzn. zabrání přílišnému vedru či chladu).
Z vnitřní stínicí techniky dostanete u výrobců a prodejců na výběr nejčastěji:
- Vnitřní žaluzie – nejrozšířenější jsou klasické hliníkové žaluzie, které také bývají nejlevnější. Jestli si ale potrpíte na designu a lepších materiálech, budou pro vás zajímavější spíš dřevěné nebo bambusové žaluzie. Pro místnosti s velkými okny stojí za zvážení vertikální žaluzie, které se zatahují zleva doprava a jsou typické širokými lamelami visícími shora dolů. Vnitřní žaluzie výborně ochrání před přímým slunečním zářením, ale většinou neposkytují úplnou tmu.
- Rolety do plastových oken – vsadit můžete buď na prověřenou a jednoduchou klasiku v podobě látkových rolet, nebo se vydat moderní cestou. Mezi současnými trendy jednoznačně vyčnívají rolety Den a Noc – působí nadčasově, a protože se na nich střídají průsvitné a neprůsvitné pruhy, umožňují dokonale flexibilní regulaci světla. Potřebujete-li pomocí rolet nejen zabránit slunci, ale zajistit si i klidný spánek v úplné tmě, doporučujeme využít zatemňovací neboli blackout rolety. Ty utěsní každou mezírku na okně a nepronikne přes ně ani paprsek světla. Když vám naopak trochu světla nevadí, ale potřebujete elegantní design (např. na okna do obýváku), dává smysl pořízení římských rolet.
- Plisé – mohli jste o něm slyšet i pod označením plisé žaluzie. Jestli neholdujete běžným žaluziím ani roletám a rádi byste svou domácnost podtrhli něčím opravdu trendy, pak rozhodně zbystřete. Plisé se totiž řadí k nejoblíbenějším stíněním posledních let. Kombinuje v sobě to nejlepší ze žaluzií a rolet, montuje se přímo na okna a k jeho ovládání nepotřebujete žádnou šňůrku ani řetízek. Je vyrobené z látky poskládané do tvaru harmoniky, na níž nezůstává prach a která už na první pohled působí elegantně a nadčasově. A to nejdůležitější: můžete jej zatahovat i odtahovat oběma směry.
Nikdo samozřejmě neříká, že se musíte rozhodnout jen pro jeden typ, klidně je kombinujte. V ložnici vytvoříte dokonalou tmu se zatemňovací roletou, v dětském pokoji poslouží hliníkové žaluzie a okna v obýváku zatraktivníte plisé, které barevně sladíte se zbytkem interiéru.
Jak okna chránit před hlukem a špatným počasím?
Vnitřní stínění stačí na slunce a zvědavé sousedy, ale neporadí si se vším. Pakliže byste svá okna rádi ochránili i před povětrnostními vlivy a špatným počasím, sedne vám spíš venkovní stínění, například venkovní a předokenní rolety.
Pomohou vám také zmírnit venkovní hluk, což oceníte zejména v případě, že máte bydlení v přízemí blízko rušné ulice. U venkovních rolet ale počítejte s vyšší cenou než u vnitřní stínicí techniky. Předokenní venkovní rolety se hodí jak na rodinného domu, tak na paneláková okna.
Hmyz zastaví hliníková i rolovací síť
Výborně, stínění jste vyřešili, ale tím byste neměli končit. Ať už bydlíte na velkém sídlišti, nebo jste si nechali postavit domek na klidném okraji malé obce, je dobré si co nejdřív pořídit i sítě do oken proti hmyzu.
Prakticky v každém ročním období se k vám bude chtít pozvat na návštěvu nějaký hmyzí druh, především na jaře a v létě byste bez kvalitních sítí na okně mohli mít pocit, že jste se proměnili v lovce vos, brouků, kobylek a dalších hmyzích zvědavců.
Doporučujeme tedy koupit si síť do každé místnosti s okny, a to minimálně na okno, které pravidelně používáte k větrání. Máte-li i balkón či terasu, je vhodné sítí proti hmyzu vybavit i otvor ve dveřích.
Je jen na vás, po kterém typu sáhnete. Prodejci často nabízí hliníkové sítě s pevnou konstrukcí, rolovací sítě nebo tzv. plisé sítě.
Nemáte zkušenosti? Nechte si od prodejce poradit
Pokud stínicí techniku na okna pořizujete poprvé, není ostuda se zeptat. Kvalifikovaný prodejci vám při výběru bezpochyby rádi poradí, například vám pomohou zvolit ideální rozměry stínění a sítí, často za vás vyřeší i montáž.
TIP: Prodáváte dům či byt? Pořízením takových stínících prvků podobně jako třeba vymalováním nabílo docílíte hezčích fotek, prvního dojmu a můžete o to navýšit cenu vaší nemovitosti.