Bydlení a realitní trh v roce 2015

5.1.2015 ,

rdLoňský rok byl hlavně díky novému občanskému zákoníku a dalším na něj navazujícím právním normám na změny v oblasti bydlení a realit bohatý. Na rozdíl od loňska by nás letos tolik zásadních změn čekat nemělo. Přestože se tentokrát žádná revoluce nekoná, také v roce 2015 se dočkáme několika novinek, které bydlení a obchod s nemovitostmi ovlivní.

Sociální dávky na bydlení

Zásadní změna se týká vyplácení dávek v hmotné nouzi, konkrétně doplatku na bydlení. Nová pravidla pro vyplácení těchto dávek mají začít platit v květnu. Cílem Ministerstva práce a sociálních věcí je zamezit zneužívání sociální podpory bydlení některými majiteli ubytoven. Doplatek by měl být nově vyplácen pouze se souhlasem obce. Nárok budou mít jen ubytovny, které splňuji hygienické standardy kvality bydlení. Výše nájemného bude zastropována na úrovni obvyklé v daném místě.

Měření spotřeby tepla ve všech bytech

Nový rok přinesl konec rozpočítávání celkových nákladů na teplo dodávané do bytových domů mezi jednotlivé bytové jednotky. Od letoška musí být měřiče tepla instalovány ve všech bytech, kde se prozatím náklady rozpočítávaly tímto způsobem. Nový systém by měl znamenat větší spravedlnost při placení i celkovou úsporu nákladů za teplo.

Údaje o energetické náročnosti budov

Od letošního roku platí povinnost uvádět údaje z energetického štítku v inzerci nemovitostí také pro realitní kanceláře. Klienti mají povinnost předat grafickou část průkazu nebo jeho kopii zprostředkovateli obchodu. Pokud to neudělají, musí realitní kanceláře v inzerátech uvádět nejhorší energetickou třídu. Podrobnosti najdete v našem starším článku. Od 1. ledna už musí mít průkaz o energetické náročnosti budovy zpracovaný všechny bytové domy s energeticky vztažnou plochou větší než 1500 m2. Energeticky vztažnou plochou se rozumí součet ploch všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím (vytápěných, klimatizovaných nebo jen temperovaných…).

Konec 100% hypoték?

Hypotéky stále atakují rekordy historicky nejnižších úrokových sazeb a žádný dramatický nárůst se neočekává ani v roce 2015. Letošní rok by navíc na poli poskytování těchto úvěrů mohl přinést jednu zásadní novinku. ČNB zvažuje zavedení omezení pro poskytovatele hypotečních úvěrů tak, aby nemohli půjčovat částky ve výši sta procent ceny zastavené nemovitosti. K těmto plánům ji vedou obavy o zdraví našich bank. Těm by totiž v případě poklesu cen nemovitostí zůstal (za předpokladu, že dlužníci přestanou splácet) majetek s nižší hodnotou než měl samotný úvěr.

Zkrátka letos nepřijdou ani zájemci o různé dotace či jinou státní podporu. Programy podpory bydlení pro rok 2015 si můžete prohlédnout přímo na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.

I v roce 2015 vám rádi pomůžeme při hledání nového bydlení, případně s prodejem vaší nemovitosti. Můžete si u nás zdarma podat inzerát nebo si prohlédnout naši širokou nabídku nemovitostí k prodeji i pronájmu.

Autor:

Komentáře

1. TondaZ | 27.1.2015 v 13.09

Velice pěkné shrnutí, určitě jsem pro měření tepla ve všech bytech, myslím si že to je krok správným směrem. Co se týče realitního trhu, tak tuším, že můžeme čekat rapidní zvýšení v roce 2015 a 2016 a to je jen dobře.

Komentovat: