K zajištění správného fungování webu používáme cookies v souladu se Zásadami pro používání cookies na serveru AVÍZO.cz. Rozumím

Obchodujte bezpečně

Přestože se valná většina obchodů na našem serveru uskuteční bez jakýchkoliv problémů, je dobré se preventivně držet aspoň několika zásad bezpečného obchodování.

Pravidla a zásady pro nákup a prodej zboží
z druhé ruky na internetu

Pro nákup zboží z druhé ruky platí odlišná pravidla, než pro nákup nového zboží v běžném e-shopu. U obchodu, který uzavřely dvě soukromé osoby, nelze například uplatnit možnost vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů – tato možnost se týká pouze spotřebitelských smluv. Stejně tak platí pro nákup bazarového zboží odlišná pravidla pro reklamaci.

Když ale budete postupovat s rozumnou mírou opatrnosti, lze i přes inzerát obchodovat takřka bez rizika. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v článku Zásady bezpečného obchodování v nápovědě. Nejdůležitější zásady jsou pak tyto:

Jak bezpečně nakupovat

  • Neposílejte nikomu peníze předem.
  • Pokud není možné osobní převzetí, využijte zaslání zboží na dobírku.
  • Nedávejte nikomu údaje o své platební kartě ani jiné citlivé údaje. Předejdete tak jejich možnému zneužití.

Jak bezpečně prodávat

  • Nedůvěřujte anglicky psaným nebo špatně přeloženým reakcím na inzerát.
  • Neposílejte zboží předem, ani na základě potvrzení o odeslání platby.
  • V inzerci vždy uvádějte všechny vady, o kterých víte. Předejdete tak možným sporům a reklamacím.

Jak koupit nemovitost

Nákup nemovitosti většinou představuje velký zásah do rodinných financí. Je proto nutné si předem ujasnit přesné vymezení kupované nemovitosti a zjistit si všechna práva třetích osob, které se k ní vážou. Zároveň je zapotřebí se ujistit, že kupujete nemovitost od osoby, která skutečně má právo s ní disponovat.

Podívejte se, jak bezpečně koupit nemovitost:

Zatímco jste se seznamovali s nástrahami, které vás mohou při nákupu nemovitosti potkat, se možná na našich stránkách zrovna objevil dům, byt nebo pozemek vašich snů. Podívejte se na naši aktuální nabídku nemovitostí od soukromých prodejců i realitních kanceláří.

Jak koupit auto

Nákup auta nebo jiného motorového vozidla sice není obvykle tak finančně náročný jako nákup nemovitosti, přesto se pochopitelně pro většinu z nás nejedná o zanedbatelné částky. Projděte si před nákupem aspoň základní pravidla jak koupit ojeté auto v následujících článcích.

Podívejte se, jak bezpečně koupit auto:

Pokud kupujete auto, musíte také mít v okamžiku, kdy se stanete jeho majitelem, uzavřeno pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Podívejte se, jak si vybrat povinné ručení.