Pravidla a zásady pro nákup a prodej zboží z druhé ruky na internetu

Pro nákup zboží z druhé ruky platí odlišná pravidla, než pro nákup nového zboží v běžném e-shopu. U obchodu, který uzavřely dvě soukromé osoby, nelze například uplatnit možnost vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů – tato možnost se týká pouze spotřebitelských smluv. Stejně tak platí pro nákup bazarového zboží odlišná pravidla pro reklamaci.

Když ale budete postupovat s rozumnou mírou opatrnosti, lze i přes inzerát obchodovat takřka bez rizika. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v článku Zásady bezpečného obchodování v nápovědě.

Nejdůležitější zásady

Bezpečný nákup

  • Neposílejte nikomu peníze předem.
  • Pokud není možné osobní převzetí, využijte zaslání zboží na dobírku.
  • Nedávejte nikomu údaje o své platební kartě ani jiné citlivé údaje. Předejdete tak jejich možnému zneužití.

Bezpečný prodej

  • Nedůvěřujte anglicky psaným nebo špatně přeloženým reakcím na inzerát.
  • Neposílejte zboží předem, ani na základě potvrzení o odeslání platby.
  • V inzerci vždy uvádějte všechny vady, o kterých víte. Předejdete tak možným sporům a reklamacím.

Jak koupit nemovitost

Nákup nemovitosti většinou představuje velký zásah do rodinných financí. Je proto nutné si předem ujasnit přesné vymezení kupované nemovitosti a zjistit si všechna práva třetích osob, které se k ní vážou. Zároveň je zapotřebí se ujistit, že kupujete nemovitost od osoby, která skutečně má právo s ní disponovat.

Podívejte se, jak bezpečně koupit nemovitost


Zatímco jste se seznamovali s nástrahami, které vás mohou při nákupu nemovitosti potkat, se možná na našich stránkách zrovna objevil dům, byt nebo pozemek vašich snů. Podívejte se na naši aktuální nabídku nemovitostí od soukromých prodejců i realitních kanceláří.

Jak koupit auto

Nákup auta nebo jiného motorového vozidla sice není obvykle tak finančně náročný jako nákup nemovitosti, přesto se pochopitelně pro většinu z nás nejedná o zanedbatelné částky. Projděte si před nákupem aspoň základní pravidla jak koupit ojeté auto v následujících článcích.

Podívejte se, jak bezpečně koupit auto


Pokud kupujete auto, musíte také mít v okamžiku, kdy se stanete jeho majitelem, uzavřeno pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Podívejte se, jak si vybrat povinné ručení.